Domů Oblečení a móda Jak vybělit podprsenku

Jak vybělit podprsenku

od jezzina

Jestliže v minulosti „čouhalo“ dámě zpoza blůzky ramínko od podprsenky, byl to trapas. V současné době je mnohdy vykukující ramínko od podprsenky součástí outfitu. Trapas ovšem je, když je podprsenka zapraná, zašedlá, zažloutlá, třebaže ji majitelka stále vnímá jako bílou. Jak to udělat, aby bílá podprsenka zůstala bílou? A jak vybělit zašlou nebo zapranou bílou podprsenku?

Ušmudlané prádlo není dobrá vizitka

Bílé prádlo má ve všech dobách „něco do sebe“. Vyvolává pocit čistoty. Když žena nosí bílé prádlo, nemůže to být přeci žádná „šmudla“, pomyslí si ti, kteří na ženě bílou podprsenku vidí. Naopak zašlá bílá podprsenka působí na ostatní ne právě čistým dojmem. „Jaké prádlo, taková majitelka,“ uvažují někteří přímočaře. Třebaže i to napohled zašlé prádlo může vonět čistotou. A pozor, spodní prádlo na ženě nevidí jen její intimní protějšek. Žena své prádlo odhalí:

 • u lékaře,
 • v obchodě s oblečením,
 • v šatně na pracovišti,
 • v šatně v tělocvičně nebo fitnesscentru,
 • někdy při převlékání před svými dětmi, rodiči… .

Nepříjemný pocit ze zašlého spodního prádla ovšem má i jeho majitelka. Zahodit drahou podprsenku, když přestane bát zářivě bílá? Nebo se dá nějak vybělit?

Bílé prádlo vyžaduje extra péči

Bílému prádlu je třeba věnovat zvláštní péči. Takovou, jako mu dávaly ženy ještě před nástupem automatických praček. O to větší musí ta péče být, jedná-li se o podprsenku drahou nebo nějak speciálně střiženou:

 • s kosticemi (tím nejsou ovšem myšleny rezavějící dráty v levných podprsenkách asijské provenience),
 • s vyztuženými kosticemi,
 • s ramínky z jiného materiálu,
 • krajkovými vsadkami a podobně.

Takovou podprsenku je nejlepší přepírat ručně . A to i tehdy, když má žena automatickou pračku sprogramem „ruční praní“. Aby se vyplatilo pračku zapínat, bylo by potřeba většího množství prádla stejné barvy a kvality. To se nenashromáždí hned. Jestliže obsah pračky doplníme kusy z jiného materiálu, v nejhorším případě nestálobarevného, osud bílé podprsenky je zpečetěn.

Jak prát ručně bílou podprsenku

Ruční praní není žádná namáhavá nebo odborná činnost. Stačí umývadlo s vlahou vodou (a to je k dispozici všude, i na cestách) a dále:

 • trocha pracího prostředku na jemné prádlo (doma, doporučovaná značka Šatonek, Mika nebo zahraniční prášek Soyelle)
 • či vlasový šampon (na cestách).

Co se vlasových šamponů týká, tak je na praní podprsenek dokonce vytipován a doporučován dětský šampon Pufík se sníženou pěnivostí. Radí se podprsenku nechat nejdřív asi pět minut namočenou v pracím roztoku a teprve pak jemným mnutím vyprat.

Když žena pere podprsenku v pračce

Jestliže někdo trvá na praní podprsenky v pračce, měl by se řídit radami odporníků:

 1. praní při maximální teplotě 30 °Celsia (což je voda chladnější, než v jaké se koupou mimina),
 2. podprsenku vždy vložit do speciálního sáčku určeného na praní jemného prádla,
 3. nemáchat jemné prádlo v aviváži (narušuje vlákna Lycry, která je ve skoro každé tkanině, z níž je podprsenka zhotovena),
 4. bílou podprsenku neprat s prádlem jiné barvy.

Jak vybělit podprsenku

Na vybělení zašlé podprsenky nelze použít drastická bělidla typu Savo. Málo účinné nebo ještě navíc destruktivní je použití jiných bělidel.

V posledních letech se ujala rada na bělení zašlých podprsenek pomocí směsi soli, jedlé sody a prášku na praní. Už několik let bývá tato směs doporučována v mnoha internetových médiích. V žádné diskusi ovšem tuto metodu nikdo nekomentoval – tak ani tak, a ani nevysvětlil. Takže je na každém, zda ji vyzkouší (poprvé raději na nějakém levnějším kousku zašlého prádla).

Domácí směs na bělení

2 lžičky soli
1 lžička prášku na praní
1 lžička jedlé sody

Ingredience se mají smíchat v horké vodě (v umývadle). Zašlé prádlo se v roztoku namočí a ponechá asi 15 minut. Pak se obvyklým způsobem ručně vypere a vymáchá v čisté vodě.

Související

Váš názor