Domů ZahradaZelenina Jak vyvázat okurky

Jak vyvázat okurky

od jezzina

Pnout okurky do výšky namísto pěstování polehlých rostlin má značné výhody. Jedinou nevýhodou je snad jen víc práce pro pěstitele, ale vysoký výnos v dobré kvalitě to převáží. Okurky se vyvazují po tak zvaném vertiko systému, který tvoří opěrná konstrukce a sítě. Vertikální pěstování šetří místem a je prevencí proti chorobám. Jak vyvazovat okurky?

Pnoucí okurky – výhoda pro pěstitele

Provětrávaný porost zajistí lepší zdravotní stav rostlin. Listy rychleji osychají, jejich nezbytní chemická ochrana je snadnější. Sklizeň plodů je snadnější a přehlednější. Doba sklizně je delší, kvalita okurek je vysoká. Usnadní se rovněž následné zpracování, protože okurky nejsou znečištěny od zeminy. Důležitým faktorem je i úspora místa ve skleníku nebo na záhoně. Okurka je ve své domovině liána a vertikální systém pěstování ji svědčí.

Vertiko systémy

K pěstování vyvazovaných okurek slouží tak zvaný  vertiko systém. Jedná se opěrné konstrukce sloužící rostlině jako opora a dále o sítě, po nichž se okurky pnou. Konstrukce může být ve skleníku, ale právě tak na záhoně.

„Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–tři metry od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít dva metry. Na vrcholu kůlů je uchycen a volně prochází nosný drát, který je na konci každé řady dobře ukotven a vypnut,“ radil před časem Jan Prášil v magazínu primanapady.cz.

Na nosný drát se uchytí síť z polypropylenu s velikostí ok nejlépe 15 krát 15 cm, a nebo se na něj upevňují vodící motouzy. Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe by měla být jeden až jeden a půl metru, aby bylo možné rostliny pohodlně ošetřovat, a hlavně sklízet.

Jak vyvazovat okurky

Důležitým  krokem je důsledné navádění rostlin.

  • Od začátku navádějte do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony.
  • Co nejrychleji zaplňte síť a vyveďte rostliny až k hornímu drátu, kde je nechejte růst volně zpět dolů.
  • Růstový vrchol můžete nahoře zaštípnout (podpoříte tím větvení a násadu), postranní výhony nechte růst volně dolů.
  • Okurka nemá ovíjivou lodyhu a úponky nezajistí dostatečné samovolné uchycení k síti, proto je navádění do ok sítě nezbytné, dokud nedosáhnou rostliny vrcholu sítě.

Ze zkušeností pěstitelů

Úspora místa je při použití vertiko systému značná a pro malé záhony doslova neocenitelná. Já vždy natáhnu síť na severní okraj záhonu, takže až okurky povyrostou nebudou mi clonit ostatní rostliny. Jak okurky postupně rostou zaplétám je do jednotlivých ok sítě. Navíc shora vedu provázek a ten přivážu k vrcholu pnoucích výhonů a jemně napnu,“ sdílel své zkušenosti diskutující na portále www.zahrada.cz.

Ilustrační foto: pixabay.com

Související

Váš názor