Domů ZahradaZelenina Kdy sázet rané brambory

Kdy sázet rané brambory

od jezzina

Vysadit vlastní brambory, to není jako například „vyset dva řádky kopru“. Rozhodnutí sázet brambory musí předcházet příprava, a to jak praktická, tak teoretická. Tím spíš, má-li se jednat o brambory rané. Do pěstování raných brambor vstupuje mnoho faktorů, které mohou pěstitelská záměr a úsilí zmařit. Kdy sázet rané brambory a jaká nebezpečí na pěstitele mohou čekat?

Pozdější výsadba, pozdější sklizeň

Pro velmi rané sklizně brambor je nutné sázet v termínu od 20. do 31. března. Pozdější výsadba se odrazí v pozdější sklizni. Termín výsadby závisí na požadované ranosti sklizně, na přípravě sadby a na počasí. Pro nejranější sklizeň využíváme předklíčenou nebo zakořeněnou sadbu.

  • Velmi rané odrůdy brambor potřebují od sadby do sklizně jen 90 až 100 dní. Vyznačují se dynamickým a rychlým nárůstem hlíz. Hodí se proto k jarní výsadbě a k brzké konzumaci. Velmi rané brambory ale nejsou vhodné pro skladování, naopak jsou určeny k rychlé spotřebě.
  • Rané odrůdy brambor se vyznačují vegetační dobou 100 až 110 dní. Mají nedozrálou tenkou slupku, která se snadno loupe. 

Příprava sadby raných brambor

Na sadbu raných brambor musí pěstitel myslet už na podzim a připravit podle toho záhon / políčko. Je vhodné do záhonu pro brambory zarýt organické hnojivo (někdo radí s přídavkem fosforečného a draselného hnojiva). Takto připravená půda už nepotřebuje jarní hnojení.

„Nanejvýš stačí rozhodit před výsadbou dusíkaté hnojivo pro podporu rychlejšího startu a dalšího růstu rostlin (například ledek amonný s vápencem v dávce 15–30 g/m² či síran amonný v dávce 20–40 g/m²),“ radí odborníci. Kdo nepohnojil na podzim, může na jaře použít tak leda kvalitní kompost. Hnůj by dodával příliš dusíku. Brambory by hůř vyzrávaly a byly by vodnatější.

Sázíme rané brambory

Do půdy patří sadbové (nikoliv konzumní) brambory s narašenými klíčky dlouhými jeden až dva centimetry.Delší klíčky by se při výsadbě ulámaly a sadba by musela nasadit nové rašení, což by ji vysílilo.

  • Hlízy položíme tak, aby kořeny směřovaly dolů a klíčky nahoru. 
  • Vzdálenost mezi řádky se u raných brambor počítá na asi 50 centimetrů.
  • Rané brambory v řádku sázíme na vzdálenost asi 30 centimetrů.
  • Zasadíme hlízy a nahrneme na ně hrůbky z kypré půdy 13-15 cm nad hlízu. Při husté výsadbě by narostly drobnější hlízy.
  • Sadba by neměla přijít příliš hluboko. Dodržuje se pravidlo mělce sázet, ale postupným přihrnováním vytvářet vysoké hrůbky.

Kdy sázet rané brambory

Sázíme hned, jakmile je půda dobře zpracovatelná a prohřátá na teplotu 6 °C v hloubce výsadby, protože předklíčené hlízy již při této teplotě zakořeňují. Při nižší teplotě půdy je lépe se sázením počkat a nechat hlízy déle předklíčit, popřípadě zakořenit, než sázet do studené půdy.

Rané brambory pro první sklizně sázíme v teplých oblastech obvykle v březnu, v chladnějších oblastech během dubna, jak dovolí počasí. Při časném termínu výsadby zahrádkář riskuje, že porost po vzejití poškodí mráz. Rostliny po zmrznutí natě sice znovu obrostou (je dobré přihnojit ledkem, prokypřit půdu a případně zalít), ale o jeden až tři týdny se opozdí sklizeň. Čím větší rostliny mráz poškodí, tím je opoždění větší.

Související

Váš názor