Domů ZahradaZelenina Kadeřávek: Pěstování

Kadeřávek: Pěstování

od jezzina

Kapusta kadeřavá, obecně zvaná kadeřávek nebo také jarmuz, je jedna z několika odrůd kapusty. Kapusta kadeřavá, kadeřávek, má některé vlastnosti stejné jako kapusta hlávková, ale v něčem se liší. A právě pro ty odlišnosti mají zahrádkáři o kadeřávek zájem. Jak pěstovat kadeřávek, kapustu kadeřavou?

Kadeřávek je kapusta

Kapusta kadeřavá (Brassica oleracea) je sice rostlina dvouletá, ale jako víc druhů brukvovitých plodin se pěstuje jenom jako jednoletá. To znamená, že se nenechá tak zvaně „vyhnat do květu“, což učiní v druhém roce.

Kapusta kadeřavá, zvaná dříve jako jarmuz a v současnosti nejvíc jako kadeřávek, je listová zelenina s vysokými výnosy zkadeřených nebo i hladkých listů, které mají obdobné využití jako jiná listová zelenina. Kadeřávek není „příbuzný kapusty“, jak se někdy uvádí, ale „druh“ kapusty. Podobně jako je jiným druhem kapusty třeba kapusta růžičková.

Kadeřávek obsahuje draslík, železo, beta karoten, vitamin E a C. Výhodou je, že lze jednotlivé listy postupně odlamovat ke spotřebě, aniž by tím rostlina nějak utrpěla.

Kadeřávek červený a fialový

Kapusta kadeřavá se v poslední letech i u nás také pěstuje jako rostlina dekorativní. Rostliny jsou velmi variabilní ve svém vzrůstu i barvě. Její listy v barvě od zelené po odstíny fialově zdobí zahradu po odkvětu všeho, dokud nenapadá sníh. Kadeřávky dorůstají různých výšek od 30-40 cm u zakrslých odrůd, až do 90 cm u vysokých odrůd. Rozrůstají se až na 60 cm do šířky.

Kadeřávek: Pěstování

Na pěstování je kadeřávek nenáročná zelenina, pěstuje se snadno, roste i ve vyšších polohách, nemá zvláštní požadavky na půdu a snese i polostín. Kromě otužilosti je také rezistentní proti běžným chorobám postihujícím jiné brukvovité rostliny. Snáší bez problémů teplotu od -10 až do -15 °Celsia.

  • Nižší teploty již mohou způsobit namrznutí košťálu, jeho usychání nebo zahnívání.
  • Žloutnutí listů během zimy zabráníme občasnou zálivkou a pravidelnou sklizní.

Nic nového pro české zahrádkáře

Kadeřávek sice prošel několika vlnami zvýšeného zájmu, ale jinak je to stálice mezi českými zahrádkáři. Ti se jej cení (a i v minulosti cenili) hlavně proto jeho otužilost, protože kadeřávek vydrží i pod sněhem a není nad to si v zimě odstřihnout čerstvý lupen kapusty do polévky…

  • Listy se sklízejí odspodu, a to od podzimu do března.
  • Rostlina roste stále, proto se vrchol nevylamuje.

Kadeřávek je možné pěstovat z přímého výsevu od dubna. Je možný i pozdější výsev od června, sklízíme pak ale listy, které nejsou zcela vyvinuté. Pěstuje se jako následná plodina.

  • Semena vyséváme přibližně 40 až 60 centimetrů od sebe. Vhodná je běžná zahradní zemina obohacená kompostem.
  • Vzdálenost mezi řádky je dobré dodržet. Je třeba mít na vědomí, že rostlina poroste do široka, a dost bujně. Proto je třeba kadeřávek vyjednotit.
  • Pěstování je možné i v nádobě, která musí být dostatečně velká a těžká, aby nehrozilo vyvrácení rostliny.
  • Vegetační doba od výsevu je 90 až 160 dní.
  • Zejména ze začátku léta rostlina vyžaduje bohatou zálivku.
  • Pravidelně se přihnojuje.

Související

Váš názor