Domů ZahradaKvětiny Kdy vyndat gladioly / mečíky ze země

Kdy vyndat gladioly / mečíky ze země

od jezzina

Konec měsíce září považují zahradníci za dobu vhodnou ke sklizni hlíz mečíků / gladiolů. Jako při vší zahradnické práce však velmi záleží na stávajícím počasí, protože „není září jako září…“ Bezpečným úkazem je to, že listy mečíků začínají zlehka žloutnout. S každým podzimním dnem zvyšuje riziko, že hlízu napadnou houbové choroby.

Konec září, konec gladiolů

Sklizeň hlíz mečíků / gladiolů by podle zkušených zahradníků a zahrádkářů měla skončit s měsícem září. Některé odrůdy mečíků v tu dobu začínají žloutnout, i když jiné sorty jsou i v září ještě zelené a jeví dost životně. I takových rostlin se doporučuje ukončit vegetaci do konce září. Vlhké a nestálé říjnové počasí podporuje infekci hlíz. Mladé nevyzrálé hlízy snadno podléhají houbovým chorobám.

Jak na sklizeň hlíz mečíků

Při sklizni se hlízy mečíků vyrývají (rycími vidlemi nebo rýčem) a zároveň se odstraňuje celá lodyha lehkým ukroucením těsně u hlízy. Snažíme se je nepoškodit, raději je vyrýpneme s větším množstvím zeminy, kterou poté opatrně oklepeme.

Je nejen zbytečné, ale dokonce nežádoucí ponechávat rostlinám tak zvané krky nebo celé lodyhy. Nejspodnější části lodyhy mohou infikovat hlízy, které byly při sklizni ještě docela zdravé. Z kořenů i hlíz se při sklizni odstraní zemina natolik, aby se do sušicího prostoru předat co nejčistší materiál.

  • Natě je třeba zkompostovat horkou cestou, nebo spálit. Mohou na nich totiž zůstávat původci chorob mečíků.
  • Hlízy je dobré nejprve nechat zavadnout na záhoně.
  • Potom až odstranit kořeny a listy.

Uskladnění hlíz gladiolů

Takto upravené hlízy se volně rozloží na lísky – v tenkých vrstvách.  Potom se přenášejí do vzdušného a pokud možno teplého skladu. Za slunečného počasí je možno během dne ponechat lístky s hlízami rozložené na slunci, aby hlízy co nejdříve oschly.

  • Profesionální pěstitelé je suší až tři týdny při teplotě do 30 °Celsia a poté odloupnou seschlé části, které zpravidla obsahují zárodky chorob.
  • Jedinou zbraní proti chorobám je v této době je co nejrychlejší vysušení slupek. Na suchých slupkách růst bakterií i hub stagnuje nebo se zcela zastavuje.

Očištěné a řádně proschlé hlízy pak teprve uložte do bedničky nebo krabice. Mělo by to být v suché, mrazuprosté místnosti s teplotou kolem pěti až osmi stupňů Celsia. Nízké teploty kolem nuly už hlízy nevratně znehodnotí.

Kontrola a fungicidy

Někdo doporučuje zároveň poprášení skladovaných mečíků vhodným fungicidem proti houbovým chorobám. Během skladování je nutné občas kontrolovat stav uložených hlíz a sledovat případný výskyt třásněnek. Na její zlikvidování stačí běžně dosažitelné přípravky na bázi HCH, které je možno aplikovat formou poprášení hlíz (Gamacid atd.) nebo lépe formou vykuřování (Dymogam).

Korálky nesušte

Brut z mečíků, tak zvané korálky (drobné hlízky na spodní části starých hlíz)  se po sklizni nesuší. Po očištění se dá uložit do papírových sáčků a při desetistupňové teplotě se uchová až do březnové výsadby.
Brut snáší i poněkud nižší teploty, takže časný jarní výsev mu neublíží, sušením byste si korálky zničili.

Na jaře, před výsadbou, se doporučuje hlízy znovu prohlédnout, napadené a poškozené vyloučit. Vysazovat jen zdravé hlízy.

Související

Váš názor