Domů ZahradaKvětiny Svícník: Pěstování

Svícník: Pěstování

od jezzina

Svícníky jsou sukulentní rostliny, které se vyskytují v asi sto padesáti druzích. Svícníky pocházejí z tropických krajů, a tak se u nás pěstují jen jako pokojové květiny. Název svícník odkazuje na tvar květů rostliny, jenž mají trubkovitý tvar pro dočasné zadržení hmyzu za účelem opylení.

Svícníky mnoha druhů a podob

Svícníky (Ceropegia), sukuletní rostliny z čeledi toješťovitých (Apocynaceae), pocházejí původně ze subtropických a tropických oblastí Afriky, Asie a Austrálie. Rostou na kamenitých i písčitých půdách, v polostínu i na plném slunci. Protože svícníky rostou ve svých domovinách v podnebně rozdílných oblastech, jejich vzhled se liší.

  • Mohou růst jako keře či polokeře,
  • anebo jako byliny s nepevnými popínavými lodyhami.
  • Jiné svícníky jsou poléhavé
  • nebo převislé.

Málokteré svícníky jsou schopné růst jako solitér, bývají obvykle součástí společenstev jiných druhů rostlin se stejnými ekologickými nároky. Svícníky rostou z hlíz, oddenků nebo s trsů různě silných kořenů.

Svícníky mají zajímavý květ

Svícníky jsou různě vysoké, což je ovlivněno přírodními podmínkami. Masité listy opadávají a fotosyntézu zajišťují zelené lodyhy. U několika druhů v období klidu celé lodyhy, nebo jen jejich části, usychají.

Trubkovité květy rozkvétají postupně. „Jsou oboupohlavné, pětičetné a rostou na stopkách, někdy svěšených nebo zkroucených. Drobný kalich je hluboce dělený a nevýrazný. Různě vybarvená koruna má tvar vztyčené, často nesymetrická trubky se ztlustlou základnou, horní část bývá nálevkovitá. Štíhlé korunní plátky jsou na vrcholu spojené do rozličně vytvarované stříšky. Tyčinky mají nitky srostlé do krátké trubky, prašníky produkují brylky pylu. Blizna je hlavičkovitá. Tyčinky i blizna, situované do rozšířené báze trubky, jsou obrostlé dvojitou pakorunkou,“ vysvětluje vzhled květů svícníku Wikipedie.

Svícník: Pěstování

Svícníky nemají žádný hospodářský význam, ale pěstují se jako rostliny okrasné. A to pro barvu listů a zajímavé květy. Některé druhy jsou oblíbeny pro jemný tvar lístků se srdčitým tvarem. Svícník není nijak náročný, proto je vhodný i pro málo nebo vůbec zkušené pěstitele.

  • Svícník má rád dostatek světla, snáší dobře i plné slunce, anebo naopak polostín.
  • Roste ale poměrně pomalu, takže trvá pár let, než doroste v trs.  Růst a odnožování lze podpořit zkracováním stonků. Rostlina se tak zahustí.
  • Svícníkům vyhovuje suchý vzduch, takže v zimě mu nebude vadit ani přetopená místnost v suchém panelovém bytě. Není třeba jej rosit.
  • Svícníky nesnášejí větší zálivku. Pak jim začnou uhnívat kořínky. Je lepší nechat substrát vyschnout, a pak teprve svícník zalít.

Svícník: Množení

Jeho dlouhé srdcovité stonky rostou rychle a díky tomu lze svícník i jednoduše množit. Stačí zastřihnout stonek a zasunout jej do zeminy. Tím se dá jinak poměrně subtilní pokojovka zahustit.

Pokud se rozroste příliš, není problém stonky zastřihnout do požadované délky.

Související

Váš názor