Domů ZahradaZelenina Kdy vysévat rajčata a papriky

Kdy vysévat rajčata a papriky

od jezzina

Jakkoliv se zdá, že předjaří je pro zahrádkáře bezpracné období, není tomu tak. Mimo jiné agrotechnické práce musí zahrádkáři v době od ledna do března vyset rajčata a papriky – jestliže ovšem chtějí vlastní sadbu. Sazeničky rajčat a paprik mají své nároky. Jaké jsou? Jak a kdy vysévat papriky a rajčata, aby z nich vyrostla zdravá a silná sadba?

Výsevu rajčat a paprik předchází výběr

Mít vlastní sadbu, tak to je pro zahrádkáře nejenom otázka cti a velká radost, ale také značná finanční úspora. Zejména tehdy, když pěstiteli nestačí dva keříčky rajčat a dvě papriky. A tak je v některých domácnostech normální, že někdy už od ledna okupují vnitřní okenní parapety truhlíky a kelímky s budoucí sadbou. Hlavně u rajčat je dobré vědět, jakou odrůdu jsme zaseli:

  • zda se hodí  na zahradu,
  • na pole,
  • do foliovníku,
  • do skleníku nebo jen na balkon).

Z toho plyne i výběr – zda budeme pěstovat rostliny keříčkové nebo tyčkové.

Kdy vysévat rajčata a papriky

Semínka rajčat a paprik, ze kterých vzrostlé rostlinky mají přijít do skleníku, se vysévají už lednu. Venkovní sadba kolem svatého Josefa, ale nejpozději do konce března. Záleží také na ranosti: (velmi rané, rané, polorané, polopozdní). Polopozdní a pozdní odrůdy lze vysévat o něco později.

Rajčata mají  vegetační dobu asi 150 dní. Do foliovníků můžeme předpěstované rostliny vysazovat v druhé polovině dubna, na venkovní stanoviště vysazujeme otužené rostliny až ve druhé polovině května. Tedy až když pomine nebezpečí přízemních mrazíků.

Jak vypěstovat sadbu

Ideální sadba by měla mít osm pravých listů s dobře vyvinutým prvním květenstvím a výšku přibližně 25 cm. 

  • Semínka rajčat vyséváme nejčastěji do substrátu pro výsev a množení.
  • Zahradnický substrát pro výsev je podle odborníků dobré nejdřív propařit. Odstraní se tím zárodky nemocí nebo drobných savých škůdců. K propaření je třeba 90 – 100 °C po dobu zhruba deseti minut. Nepropařený substrát prý  je sice také možno použít, ale zvyšuje se tím riziko napadení rostlin houbovou chorobou. 
  • Substrát se nasype do menšího nebo nižšího truhlíku nebo do nějaké hranaté plastové misky.
  • Substrát je třeba trochu udusat a zvlhčit (třeba ručním rozprašovačem).
  • Jednotlivá semínka se pak ručně pokládají do sponu 10 X 150 milimetrů.
  • Poté se zasypou jemným substrátem a znovu jemně zvlhčí.
  • Nádoby se semínky se pak zakryjí průhlednou fólií.
  • Umístí se na parapet nebo na zahradnický stůl.
  • Když se objeví dva pravé listy, je čas sazenice přepikýrovat do malého rašelinového, terakotového nebo plastového květináčku, případně do proděravělého (propáleného) plastového kelímku (od jogurtu, z kávomatu a podobně). Rašelinové květináčky mají tu výhodu, že se přímo v nich pak sazenice sází na stanoviště. Ale musí se koupit, což zvyšuje náklady.

Příprava sadby paprik

Při setí paprik se postupuje stejně. Snad jen s tím rozdílem, že by semena papriky měla přijít do země v únoru, aby rostlinky stačily dostatečně zesílit. Později lze také papriky vysévat, ale posune se tím doba výsadby a sklizně.

  • Také u paprik je primární výběr druhu: tvar rostliny, odrůda podle chuti, velikosti, barvy, palčivosti, stanoviště výsadby..
  • Předpěstované sazenice rajčat a paprik se vysazují v polovině května (po „zmrzlých“). Do skleníků a foliovníků se vysazují už v dubnu, je-li půda rozmrzlá, tak i v březnu (sazenice z lednového výsevu).

Foto: pixabay.com

Související

1 komentář

Miloš 2.5.2021 - 10.25

Každoročně vysévám rajčata 25. března. Přepikýruju je do kelímků od půllitrových jogurtů a mám je na okenním parapetu. Okolo 5. května je i s balem ve skleníku přesazuji do vělkých květináčů – kontejnerů. Ve skleníku je nechám až do okolo 25. května, kdy je opět s balem přesazuji do hluboké rýhy na záhony ven. Je to vyzkoušené a rajčata se v růstu nepřibrzdí. Královéhradecko.

Reply

Váš názor