Domů Společnost Kolik je pinta

Kolik je pinta

od jezzina

S pintou coby jednotkou objemu, jsme se v novodobé historii začali setkávat při cestách do Velké Británie, anebo v Česku otevíraných anglických pivnicích, pubech. Protože jsme v Česku zvyklí posuzovat množství vypitého piva na půllitry, zajímá nás, kolik – převedeno na litry – je jedna pinta. Je to víc, anebo méně než půl litrů? Z širšího hlediska znalost, kolik je jedna pinta, to se vůbec nemusí vztahovat  jen na pivo, ale na jednotku objemu jako takovou.

Kapaliny i sypké hmoty kuchařky měří stejně

Pro měření sypkých látek a kapalin bývalo dřív zvykem používat stejnou měrnou jednotku. (Ostatně, s odměřováním sypkých látek tak zvaně dutými mírami se setkáváme i v současnosti – například v kuchařských receptech, viz například recept Hrníčková olejová bábovka).

  • V mnoha zemích Evropy,
  • anebo v zemích pod evropským vlivem,
  • případně v různých dobách

se jako objemová jednotka používala pinta. V každé zemi ovšem neměla objem stejný. To lze porovnat díky mezinárodní soustavě SI (zkratka z francouzského „Le Système International d’Unités“ – česky „Mezinárodní systém jednotek“).Velikost pinty v různých zemích se konfrontuje s jedním litrem.

I v zemích Koruny české se pinta jako měrná jednotka používala, a to od 14. do 19. století. Uvádí se, že byla zavedena  za doby vlády krále Jana Lucemburského. Do 16. století činila jedna pinta 0,956 litru, od 16 století to pak bylo víc.

Kolik byla pinta

Wikipedie uvádí zajímavý přepočet jedné české pinty na jiné, dříve používané jednotky:

„Před 16. stoletím činila jedna pinta 0,956 litru: Pro kapaliny jedna pinta = 1,938 litru = 16 kvart = 8 půlek = 4 žejdlíky = 1/3 lahvice = 1/6 soudku = 1/24 nebo 1/32 vědra = 1/36 nebo 1/40 láky = 1/64 týnského = 1/128 věrtelu = 1/256 svídnického = 1/384 polouvozí = 1/512 žitavského = 1/640 drajlinku = 1/768 vozu (uvedený měrný systém je takto z větší části popsán v Hájkově kronice),“ můžeme se dočíst.

Pinta v zemích Koruny české a svatoštěpánské

Od 16. století od roku 1764 byla její hodnota stanovena úředně, a to v rozmezí od 1,90 litru do 1,91 litru. Z dnešního pohledu tyto přepočty nejsou zcela přesné a naprosto jednoznačné, ale dřív se asi na přesné odměřování tak nedbalo. Alternativní název pro pintu byl v českých zemích jeden máz (známe opět ve spojení konzumace piva, například ze známé staré pijácké kolektivní znělky: „Pějme píseň dokola, komu píseň schází, zaplatí dva mázy…“ Slovo pochází z německého slova Mass)

Na Slovensku a v Uhrách měla pinta jinou míru: nejprve byla jedna pinta = 1,697 litru = 2 holby, podle zákona z roku 1848 byla jedna pinta = 1,666 litru = 2 holby. Holby se tedy zmenšily, ale i tak měly úctyhodných 0,83 litru, takže je pijáci piva „neobraceli dnem vzhůru“ v takovém tempu, jako se to nyní v Česku činí s půllitry piva.

Pinta ve velké Británii a v USA

  • V USA má v současné době jeden pint pro kapaliny (liquid) = 0,4732 litru = 1/8 gallonu, ale pro sypké látky jeden pint dry = 0,5506 litru = 1/64 bušlu (dříve to bylo 0,53 litru).
  • Ve Velké Británii se označení pint používá už jen pro kapaliny: jeden pint = 0,5683 litru = 1/8 gallonu
    (dříve 0,568 litru).

Související

Váš názor