Domů Zdraví Kolonoskopie: dieta před vyšetřením, příprava

Kolonoskopie: dieta před vyšetřením, příprava

od admin

Kolonoskopie je lékařské vyšetření, které se provádí v případě podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění tlustého střeva. Jeho hlavní předností je, že umožňuje kompletní vyšetření tlustého střeva a v případě potřeby zároveň odebrat vzorky tkáně pro laboratorní vyšetření. Naproti tomu nevýhodou kolonoskopie je, že vyžaduje několikadenní přípravu pacienta. 

Kolonoskopie a její průběh

Kolonoskopie se provádí s využitím endoskopu, což je optický přístroj s napojeným kamerovým systémem. Protože kolonoskopie představuje invazivní zásah do těla pacienta, podávají se pacientům před vyšetřením analgetika. Pacient obvykle absolvuje vyšetření v autosedaci, kdy je při plném vědomí. (Pouze ve výjimečných případech se vyšetření provádí v celkové anestezii.) Díky analgetikům nevnímá převážná většina pacientů vyšetření jako bolestivé. Pokud během kolonoskopie nenastanou komplikace, trvá celé vyšetření 20 až 30 minut. Konkrétní délka pak závisí na individuálních charakteristikách pacienta, zejména pak na tvaru jeho tlustého střeva, na jeho tělesné konstituci a dalších faktorech. Mezi nejčastější komplikace patří krvácení, alergická reakce a zcela výjimečně může dojít také k perforaci střeva. Z důvodu rizika následného krvácení nesmí pacient po vyšetření po dobu stanovenou lékařem (jednu až dvě hodiny) opouštět zdravotnické pracoviště. Vzhledem k užití analgetických preparátů nesmí pacient po dobu několika hodin řídit motorová vozidla, ani cestovat MHD, ideálním řešením pro něho je motorizovaný doprovod.

Kolonoskopie

Příprava na vyšetření

Příprava na den vyšetření nespočívá pouze v zajištění doprovodu, ale také ve speciálním dietním režimu, který je pacient povinen dodržovat, aby bylo možné střevo bez obtíží vyšetřit, a zároveň také z toho důvodu, aby se snížilo riziko výskytu výše popsaných komplikací. 7 dní před kolonoskopickým vyšetřením musí pacient ze své stravy vyloučit celozrnné pečivo, kiwi, melouny, rybíz, maliny, ostružiny a další druhy ovoce, které obsahují zrníčka, dále zeleninu se slupkami a ořechy. V jídelníčku by rovněž neměly být přítomny potraviny s obsahem máku, kmínu, dýňových a slunečnicových semínek. Mimo to je třeba vynechat doplňky stravy s obsahem železa. Před vyšetřením se nesmí užívat ani některé léky. Pacient by měl proto lékaře předem informovat o všech užívaných lécích. To je zvláště důležité v případech, kdy se koloskopie provádí v celkové anestezii. Součástí diety u osob trpících zácpou je tekutá strava 3 až 4 dny před vyšetřením. V den vyšetření by pak pacient neměl konzumovat mléčné výrobky, ani tureckou kávu, ovocné a zeleninové džusy. Namísto by měl pít čiré tekutiny, buď velmi slabý čaj, nebo vodu. Součástí přípravy je projímací roztok. Čtyři hodiny před vyšetřením nesmí pacient ani jíst, ani pít.

Kolonoskopie při diagnostice Crohnovy choroby

K diagnostice Crohnovy choroby využívá současná medicína několik metod. Diagnostická kolonoskopie je přitom považována za nejprůkaznější z nich, a to z toho důvodu, že umožňuje lékařům prohlédnout kompletně celé tlusté střevo a jeho konečnou část. Ke stanovení diagnózy se rovněž provádí biologické vyšetření (rozbor krve a stolice), přičemž vzorek stolice se odebírá během gastroenterologického vyšetření, dále pak rentgenové vyšetření, a to nejčastěji s bariem (metoda irigografie). Před vyšetřením jsou střeva pacienta pomocí klystýru naplněna roztokem s obsahem baria, které pomůže k zobrazení vředů nebo jiných zánětlivých projevů na rentgenovém snímku. V případě podezření na zánět i v jiné části trávicího traktu pacient část roztoku vypije, aby bylo možné sledovat pohyb látky do žaludku a odtud do tenkého střeva. Mezi další využívané metody patří počítačová tomografie sloužící ke zjištění dalších nitrobřišních komplikací a kapslová endoskopie, kdy pacient spolkne kapsli obsahující kameru, která při průchodu trávicí soustavou pořídí záběry. Metoda kolonoskopie má význam nejen při diagnostice Crohnovy choroby, ale také ulcerózní kolitidy a rakoviny tlustého střeva. Vedle diagnostiky střevních onemocnění lze kolonoskopii využít i k ošetření postižených míst.

Související

Váš názor