Domů Společnost Nejtěžší zvířata na světě

Nejtěžší zvířata na světě

od Vendula Kreplová

Příroda je plná kuriozit a jedinečných stvoření. Některá z nich na sebe už od pohledu poutají pozornost svým vzezřením, ať už díky své výšce, zbarvení či jiným rysům. Samostatnou kategorii tvoří ta nejtěžší zvířata na světě, jejichž váha člověka v nejednom případě překvapí! Jim však slouží dobře a pomáhá jim v nejednom případě přežít.

Medvěd lední

Medvěd lední na sebe poutá pozornost svou krásnou bílou srstí, ale to není jediná věc, která je na něm zajímavá. Spousta lidí netuší, že náleží mezi deset nejtěžších zvířat na světě. Velký medvěd lední může vážit až 800 kilogramů, někdy i více, přičemž ten nejtěžší zaznamenaný medvěd lední v historii prý vážil 1002 kilogramů. Stejně jako u mnoha jiných zvířecích druhů, samice medvěda ledního bývají menší než samci, ale jejich váha se stále pohybuje v rámci stovek kilogramů.

Krokodýl mořský

Krokodýl mořský je největší žijící krokodýl. Může vážit až 1,45 tuny, kdežto nejznámější druh krokodýla, krokodýl nilský, váží „pouhé“ 1,2 tuny. Co zato mají oba druhy krokodýlů společné, je, že takříkajíc sní všechno, co jim přijde pod tlamu – opice, netopýry, ptáky, kozy, orangutany, klokany, lidi a krokodýl mořský je dokonce schopný sníst žraloka!

Žirafa

Ačkoliv není tím nejtěžším zvířetem na světě, žirafa se může pochlubit jiným rekordem: je největší zvíře! Dorůstá do výšky více než 5 metrů, díky čemuž může snadno okusovat větve stromů. Váha žirafy není tak úctyhodná jako její výška, ale stále budí respekt, neboť žirafa může vážit až dvě tuny.

Žirafa

Rypouš sloní

Rypouš sloní se může pochlubit označením nejtěžší ploutvonožec. Své zvláštní jméno získal díky nosu samce, který během pářící sezóny vydává troubení, které je možné slyšet široko daleko. Velký samec rypouše sloního může vážit až 4 tuny. Rypouš sloní dokáže trávit čas na plážích i ve vodě, neboť je schopný zadržet dech pod vodou až po dvacet minut.

Hroch

Někteří lidé si dosud pletou nosorožce s hrochem. Minimálně jejich hmotnost je velmi podobná, protože stejně jako nosorožec bílý, i hroch váží 4,5 tuny. Je také jedním z nejnebezpečnějších zvířat na světě, protože svou váhou může snadno převážit lodě ve vodě anebo rozdrtit člověka. Většina lidí v České republice se naštěstí s hrochem setká pouze v bezpečí zoologických zahrad, kde je velmi oblíbeným zvířecím druhem.

Nosorožci

Nosorožec budí svým vzhledem úctu, z tohoto důvodu v nejednom dobrodružném filmu představuje nebezpečí! Existuje celkem pět druhů nosorožců, z nichž dva žijí v Africe a tři v Asii. Nejtěžším z nich je nosorožec bílý, který váží až 4,5 tuny a patří mezi ohrožená zvířata. Navzdory jeho jménu není tento druh nosorožce bílý, nýbrž hnědý anebo šedý. Těsně za nosorožcem bílým z hlediska hmotnosti následuje nosorožec indický, který váží 4 tuny.

Nosorožec

Sloni

Snad nikoho nepřekvapí, že slon je jedním z nejtěžších zvířat… a také drží prvenství jako nejtěžší suchozemské zvíře! Prim má slon africký, který může dosahovat váhy až 12 tun, zatímco menší slon indický váží nejvíce 8 tun. Zajímavostí je, že slona indického je možné ochočit a pracovat s ním, zatímco u slona afrického to nejde. Oboje slon indický i slon africký náleží mezi ohrožené druhy zvířat.

Slon

Žralok obrovský

Druhý nejtěžší tvor na světě má už v samotném jméně důkaz své úctyhodné velikosti. Žralok obrovský, kterého rovněž můžete znát pod jménem žralok velrybí (byť s velrybami není spřízněn), je největší žijící rybou. Může vážit až 20 tun. Dobrá zpráva je, že navzdory mnoha hororovým filmům o žralocích je žralok obrovský neškodný vůči lidem. Živí se totiž planktonem.

Velryby

Nejtěžšími zvířaty na světě jsou velryby. Jejich váha může dosahovat až 219 tun! Pochopitelně existuje více druhů velryb, z nichž každá má jinou hmotnost. Nejvyšší váhy dosahuje plejtvák obrovský, též známý jako velryba modrá.

Související

Váš názor