Domů Společnost Největší savci na světě

Největší savci na světě

od Magdaléna Lamaczová

Velryby jsou opravdu velké a hroch je zhruba stejně velký jako nosorožec. Znáte ale největší savce podle kategorií? Zde je seznam několika největších savců, počínaje největší velrybou a konče největším primátem.

Největší savec: Velryba modrá

Největším živočichem na světě a zároveň savcem je dospělá modrá velryba. Tato zvířata jsou větší než jakýkoliv dinosaurus  a jsou mnohem větší než největší dnes žijící suchozemské zvíře na planetě. Modré velryby mohou dorůst délky až 32 metrů. To je více než dvakrát tolik, než je délka návěsu valícího se po dálnici. Dospělá modrá velryba váží tolik co 15 školních autobusů.

Velryba modrá

Největší slon: Slon africký

Slon africký je se svými sedmi tunami největším suchozemským savcem a z pochopitelného důvodu je menší než modrá velryba. Vztlak vody pomáhá vodním savcům vyrovnávat hmotnost, kdežto sloni jsou suchozemci. Jedním z důvodů, proč má slon africký obrovské uši, je to, že pomáhají odvádět vnitřní teplo z jeho těla.

Slon africký

Největší delfín: Kosatka dravá

Jak může být největším delfínem velryba? Kosatky se řadí spíše mezi delfíny než mezi velryby. Samci kosatek jsou se svými šesti až sedmi tunami větší než největší žraloci, což znamená, že kosatky jsou spíše než velcí bílí žraloci, vrcholovými predátory oceánů. Žraloci mají obávanější pověst, protože kosatky zabily jen velmi málo lidí.

Největší hlodavec: Kapybara

Kapybara vypadá podobně jako obrovské morče, ale místo toho, aby se vám vešel do ruky, je tento obrovský hlodavec v ramenou vysoký přes půl metrů a na délku měří úctyhodných 1,4 metrů. Kapybara je dvakrát větší než dospělý bobr a může vážit až 65 kg. Žije ve stádech čítajících až 40 zvířat a samci i samice jsou zhruba stejně velcí.

Největší sudokopytník: Hroch

Sudokopytníci jsou rozšířená čeleď savců živících se rostlinami, do které patří jeleni, prasata, krávy a největší savec s rozštěpenými kopyty, hroch obecný. Hroch trpasličí se ani zdaleka nepřibližuje hmotnosti svého bratrance, který váží pět tun. Dalo by se to říci i o dalším sudokopytníkovi, žirafě, která je mnohem vyšší než hroch, ale váží jen dvě tuny.

Hroch

Největší lichokopytník: Nosorožec bílý

Lichokopytníci nejsou tak rozmanití jako jejich sudoprstí příbuzní. Do této čeledi patří koně, zebry a tapíři. Největším lichokopytníkem je nosorožec bílý, který se svými pěti tunami konkuruje několika předkům nosorožců. Existují dva druhy bílých nosorožců, jižní bílý nosorožec a severní bílý nosorožec. Asi si tipnete, ve které části Afriky žijí.

Nosorožec bílý

Největší medvěd: Lední medvěd

Pokud si myslíte, že lední medvědi, medvědi grizzly a pandy jsou srovnatelné velikosti, jste na omylu. Lední medvědi jsou zdaleka největší – a nejsmrtonosnější – medvědi. Největší samci mohou dosahovat výšky až 3 metrů a váhy až jedné tuny. Jediným medvědem, který se mu blíží, je medvěd kodiak; někteří samci mohou dosáhnout až 1 500 kg.

Lední medvěd

Největší prase: Obří lesní prase

Jak velké je obří lesní prase? Toto 600 kilové prase je známé tím, že odhánělo africké hyeny od jejich kořisti, ačkoli se někdy samotné stává kořistí největších afrických levhartů. Navzdory své velikosti je pralesní prase obrovské poměrně mírné. Dá se snadno ochočit, ne-li přímo domestikovat, a může žít po boku člověka. Je to převážně býložravec, potravu si shání, jen když má obzvlášť velký hlad.

Největší kočka: Tygr sibiřský

Samci sibiřských tygrů váží neuvěřitelných 500 až 600 kg, samice dosahují hmotnosti 300 až 400 kg. Ve východním Rusku žije už jen asi 500 tygrů sibiřských a pokračující změna klimatu může tuto velkou kočku připravit o místo v přírodě. Někteří přírodovědci tvrdí, že bengálští tygři předčili své sibiřské příbuzné, protože nejsou tak ohrožení a jsou lépe krmeni. V Indii a Bangladéši může žít až 2000 bengálských tygrů.

Související

Váš názor