Domů Zdraví Zánět močových cest: Příznaky a léčba

Zánět močových cest: Příznaky a léčba

od Jana Poncarová

Palčivou bolest při močení si zažila snad každá z nás. V pokročilejším stádiu může být zánět močových cest doprovázen i vyšší teplotou, výtokem z pochvy nebo bolestí v oblasti beder (ledvin). Proč zánětem močových cest trpíme? Jak se mu bránit?

Je to možná trochu nefér, ale zánětem močových cest trpí hlavně ženy. Důvod? Tělesná konstituce. Za vznikem močového zánětu totiž většinou stojí bakterie a ty se do naší pochvy a následně do močového měchýře dostanou snadněji než u mužů.

Příčiny zánětu močových cest

Zánět močových cest má na svědomí většinou bakterie Escherichia coli (ano, z biologie si dobře pamatujete, že jde o tu ze zažívacího traktu). Když zůstane na svém místě, je prospěšná, ale v močovém měchýři dokáže napáchat pěknou neplechu. Do močového měchýře se vám může tato bakterie dostat i v případě, že budete pečlivě dodržovat osobní hygienu.

K dalším příčinám zánětu močového měchýře patří:

  • Dlouhodobé zadržování močení
  • Nedostatečný přísun tekutin (vypijte aspoň dva litry tekutin denně)
  • Ochablé svalstvo po porodu nebo menopauze
  • Časté střídání sexuálních partnerů

Léčení zánětu močových cest

Někdy stačí pořádně se napít a močových měchýř tak pořádně „propláchnout.“ Dbejte proto na pravidelný přísun tekutin a pravidelné močení. Ušetříte si tak spoustu nepříjemností.

Pokud u vás už zánět močových cest propukl v celé kráse, tak utíkejte k doktorovi. Neléčený zánět močových cest totiž může postihnout i ledviny. A to už pak opravdu není žádná legrace. Zánět močových cest je většinou léčen antibiotiky.

Brusinky a urologický čaj

Lékař vám pravděpodobně také doporučí hodně pít a odpočívat. Léčbu podpoříte také užíváním brusinek, a to ideálně v čerstvé podobě (v zimě si vystačíte se zavařenými brusinkami nebo brusinkovou šťávou).

Při zánětu močových cest vám také mohou pomoci bylinkové (urologické) čaje, které koupíte v každé lékárně.

Související

Váš názor