Domů Zdraví Zarůstající nehet

Zarůstající nehet

od admin

Trápí-li vás bolavé nohy, a to hlavně bolavé palce, může to být způsobeno několika příčinami, počínaje pouhým otlakem a konče zarůstajícím nehtem. Nejnepříjemnější příčinou bolavých palců je zarůstající nehet. Jak tato nepříjemnost vzniká? A jak se jí zbavit?

Zarůstající nehet je bolavá a život znepříjemňující záležitost, která vás většinou ihned dožene k chirurgovi. Není však chirurgická metoda léčení zarůstajícího nehtu příliš drastická? Lze tento problém řešit i šetrnějším způsobem?

Jak zarůstající nehet vzniká?

Nehet zaroste, když jeden či dokonce oba okraje ostrého okraje nehtu tlačí na kůži. Ostrá hrana pak protrhne okolí měkké tkáně a narůstající nehet tak začne vrůstat do kůže. Kůže následně zčervená, rozbolaví a často se v ní usazuje infekce.

Někteří z nás trpí více a na zarůstání nehtů jsou náchylnější, neboť se narodili s kladívkovitými nebo vbočenými prsty na nohou.

Nejhorším dopadem zarůstajícího nehtu je gangréna, která hrozí hlavně lidem s horším krevním oběhem v končetinách.

Zarůstající nehet

Ošetření

V počátečním stádiu zarůstajícího nehtu vám pomůže zkušená pedikérka.

Pokud se obtíž zachytí v počátečním stadiu, poradí si s ní šikovná a zkušená pedikérka. Okamžitou úlevu vám poskytne horká koupel se solí. Lázeň změkčí kůži okolo nehtu a pomůže proti infekci i proti otoku. Nejklasičtějším a nejpoužívanějším pomocníkem bývá roztok s jodovou tinkturou. Nohy natřete, umyjte mýdlem a osušte. Na závěr nehet ošetřete a zabalte do suché gázy.

Pokud máte šikovné ruce a nebojíte se ošetřit se sama, použijte předem vysterilizované nůžky z manikúry. Ty vysterilizujte v čistém lihu. Mezi nehet a kůži pak vložte kousek gázy a na místo aplikujte antiseptikum.

V případě, že vás budou nohy bolet i při chůzi a při lehkém doteku prstu, dostala se vám do postižené oblasti infekce. Proti infekci vám pomohou antibiotika. Pokud však ani antibiotika předepsané doktorem nepomůžou, vyhledejte raději pomoc chirurga. Léčba zarostlého nehtu není žádným extrémním chirurgickým zákrokem, nemusíte se tedy vůbec bát. Nemusíte se bát ani bolesti, neboť zákrok je prováděn pod místní anestézií.

Je možná prevence?

Samozřejmě i proti zarůstajícímu nehtu jde bojovat preventivně. Bohužel ani prevence vám nezaručí stoprocentní předejití problému. Preventivní boj proti zarůstání nehtů je založeno na nošení čistých ponožek, pečlivém umývání nohou a případném používání antiseptické masti.

Vyvarujte se zapařování nohy, v horku raději noste sandále a boty s otevřenou špičkou. Dámy by se měly vyvarovat častého nošení lodiček a bot stlačujících prsty do úzké špičky. Pohodlná obuv je tedy základem prevence. Pokud se tedy vydáte na výlet nebo se budete věnovat domácím pracím, měli byste snižovat riziko poranění nohou pohodlnou a praktickou obuví.

Posledním krokem prevence je správné stříhání nehtů tzv. narovno s ošetřením ostrých okrajů. Nehty bychom měli stříhat po koupeli či vodní lázni. Rada na závěr – nehty nestříhejte těsně u kůže.

Související

Váš názor