Mokré fleky v podpaží, zpocené ruce, pot na čele. Je vám to povědomé? Říkáte si, proč se potíte, když váš kolega je naprosto v pohodě? Jaké jsou příčiny nadměrného pocení a jak se ho zbavit?

Nadměrné pocení je nemoc – odborně se jí říká hyperhidróza a potýkají se s ní miliony lidí po celém světě. Pocení je přirozeným procesem. Jeho smyslem je udržet stabilní vnitřní teplotu organismu a předejít tak jeho přehřátí. Proto se potíme, když do nás v létě praží slunce nebo si dáváme do těla v posilovně.

Člověk trpící hyperhidrózou může vypotit až pětkrát více potu než zdravý člověk. Nadměrně se můžeme potit na různých částech těla – někoho trápí mokré dlaně, někoho fleky v podpaží nebo potůčky potu na tváři.

Nadměrné pocení je nemoc


Nadměrné pocení
je ve většiny případů spojeno s onemocněním nervového systému. Zpravidla je nadměrné pocení způsobeno silným drážděním nervového systému. Nadměrné pocení tak postihuje například úzkostlivé lidi. Hyperhidrózu mohou ale způsobit i některé léky nebo kořeněná jídla.

Příčiny nadměrného pocení podle čínské medicíny

Na příčiny nadměrného pocení se můžeme podívat i z hlediska tradiční čínské medicíny. Ta tvrdí, že nadměrné pocení může být způsobeno vyčerpáním životní energie (čchi), které souvisí i s oslabením slinivky a plic. Vyčerpání životní energie souvisí i s oslabenými ledvinami, které je provázeno únavou, zimou, poruchami trávení, opakovanému nachlazení, lítosti a skepsi. Příčinou oslabení slinivky, plic a ledvin je nadměrná fyzická i psychická zátěž, rychlý životní styl nebo jednostranně zaměřený jídelníček.

Pokud se potíte převážně odpoledne nebo v noci, může být vyčerpání způsobeno oslabením ledvin, jater nebo plic. Pocení je v tomto případě doprovázeno pocity žízně a vyprahlými ústy. Co je příčinou? Nedostatek odpočinku, alkohol nebo pálivá jídla.

Příčinou nadměrného pocení může být podle tradiční čínské medicíny také horkost nahromaděná v orgánech. Ta je způsobena konzumací velkého množství smažených jídel a alkoholu.

Jak na nadměrné pocení?

Nadměrné pocení dokáže pěkně znepříjemnit život. Existují ale způsoby, jak se mu alespoň částečně bránit. Dnes už jsou součástí běžné hygieny antiperspiranty a deodoranty, které nám pomáhají bojovat s pocením a nepříjemným zápachem v podpaží. Pokud se nadměrně potíte, měli byste se také častěji mýt (ideálně ráno i večer) a kupovat prodyšné prádlo z přírodních materiálů, jako je například bavlna.

Pach potu ovlivňuje i skladba jídelníčku. Obrazně lze říci, že budete cítit po tom, co jíte. Omezte proto raději konzumaci česneku, cibule nebo ryb. Jezte více zeleniny a ovoce. Při nadměrném pocení se zbavujete také vody, proto je nutné ji doplnit.

Pokud vás nadměrné pocení opravdu obtěžuje, je možný i chirurgický zákrok, během kterého vám budou odstraněny potní žlázy. To by však mělo být opravdu jen krajní řešení, protože na druhou stranu – pocení je zcela přirozenou záležitostí a příroda ví, proč nám potní žlázy nadělila.