Domů ZahradaKvětiny Aukuba japonská: Pěstování

Aukuba japonská: Pěstování

od jezzina

Aukuba japonská se u nás dříve vyskytovala spíš jako pokojová rostlina, ale v současné době se úspěšně pěstuje jako stálezelený venkovní keř. Aukuby jsou dekorativní vrůstem, jemně panašovanými listy a jasně červenými plody, které však nejsou jedlé.

Aukuba: Z teras se přestěhovala na zahrady

Aukuby japonské byly ze své domoviny dovezeny v osmdesátých letech 18. století. Staly se oblíbené v evropských zemích, kde převládá vlhké počasí a mírné zimy. U nás se nejprve pěstovaly jako dekorativní keře ve velkých přenosných květináčích, které se v létě stavěly ven a na zimu odnášely do chladných místností. Současné klima u nás dovoluje  aukuby pěstovat celoročně venku.

Přezimování

Rostlina je mrazuvzdorná do asi -24°Celsia, i když zimní optimum je 5°C při snížení zálivky. Namrzlé rostliny dobře regenerují. I venku v zimě, pokud není zmrzlá zem, potřebuje občasnou zálivku. Na zimu povrch půdy překryjeme kompostem či suchým listím a rostliny mírně přistíníme chvojím nebo lehkou tkaninou, abychom je chránili před přímým zimním sluncem.

V chladných oblastech republiky je aukuba vhodná spíše do nádob na terasy, na zimu se uklidí do chladné místnosti.

Aukuba: Nároky na pěstování

Aukubám se bude dařit na osluněném stanovišti i v plném stínu.

  • Panašované odrůdy dobře snášejí slunce,
  • ale zelené variety preferují polostín.
  • Na světlejším stanovišti jsou listy některých odrůd lépe vybarvené.

Rostlina vyžaduje živnou, přednostně kyselou, rovnoměrně vlhkou ale dobře odvodněnou zem. V mokrých půdách by mohla trpět houbovými chorobami, které někdy zahubí celou rostlinu od kořenů.

  • Aukuba roste u nás pomalu, jen  v humózních půdách středně rychle. Dosahuje výšky i šířky kolem jednoho a půl metru. Na jaře po mrazech je možno ji tvarovat řezem, případně starší rostliny zmlazovat i radikálním řezem.
  • Množí se stonkovými vrcholovými řízky na podzim.  V teplé množírně zakoření i řízky odebírané od listopadu do února.
  • Na stanoviště vysazujeme rostliny alespoň tříleté, mladší zimujeme v bezmrazém skleníku.
  • Rostliny jsou dvoudomé. Květy jsou drobné, hnědé v koncových latách. Vykvétají v dubnu.
  • Semena je třeba stratifikovat při čtyřech stupních Celsia přibližně dva až tři týdny a poté vyset a umístit do tepla. Semena obvykle klíčí po dobu dvou měsíců.
  • Při pěstování v hrnku by měl být substrát těžší, zároveň propustný a bohatý na živiny. Vyhovuje ji rosení listů.

Aukuby na zahradě zkrášluje i chrání

Aukuby lze vysazovat jako solitér, ale je možno z nich vytvořit i stálezelené živé ploty. Jednotlivé rostliny je třeba vysadit ve vzdálenosti 45 až 60 centimetrů. Stříhají se v srpnu.

Související

Váš názor