Domů Oblečení a móda Barevná typologie

Barevná typologie

od jezzina

Při volbě a nákupu oblečení a doplňků bychom neměli vybírat barvy podle toho, zda se nám líbí, ale podle toho, jak v nich vynikne naše osobnost, prostě které nám sluší. Je mnoho žen i mužů, kteří se dobrovolně oblékají (a líčí) do jim neslušivých barev. Příčina je zřejmá – neznají nebo nerespektují svůj typ podle barevné typologie. Zvolíme-li nesprávnou barvu košile, kravaty, šatů, vlasů, rtěnky, laku na nehty, šperků či brýlí, působíme unaveně, nevýrazně, šedě a někdy až nesympaticky. Barevné poradenství je založeno na pozorování barev a ročních dob v přírodě. Výchozí myšlenkou je, že všechny barevné odstíny jednoho ročního období spolu ladí (harmonizují).

Barevný typ určí vizážista

Někdy se se sami na sebe nedokážeme podívat nekritickým pohledem. Je proto dobré mít ve svém okolí někoho, kdo má dobrý vkus a je ochoten nám otevřeně říci své připomínky. Chceme-li radu se zárukou odbornosti, můžeme vyhledat i profesionálního konzultanta – barevného vizážistu. Ať ten či onen, měl by určit náš barevný typ, a na tomto základě poradit, která barevná škála je pro nás nejvýhodnější. Doporučení se pak týká nejen barev oděvů, vlasů či make-upů, ale i doplňků, jako jsou brýle a šperky. Ze „své“ barevné škály pak můžeme nosit všechny barvy, záleží jen na nás, které z nich si vybereme.

Barevná typologie radí směr

Na jaře můžeme v přírodě pozorovat barvy na žlutém základě (teplé barvy), v létě je základem modrá (studená barva) působící oblačně, podzimu vévodí teplé zemité odstíny a zimě jasné studené tóny. Tím jsme se dostali k rozdělení barev na teplé a studené tóny. Toto rozdělení však se skutečnými teplotami těchto ročních období nemá nic společného.

Co platí o barvách v přírodě, platí io barvách našeho těla. Každý člověk má svou charakteristickou barvu pleti, očí i vlasů, která se během života nemění. Tato charakteristika dovoluje člověka zařadit pod jeden ze čtyř typů:

  1. jarní,
  2. letní,
  3. podzimní
  4. a zimní.

Jarnímu a podzimnímu typu nejlépe sluší teplé barvy, zatímco letnímu a zimnímu typu chladné tóny. Jarní barvy působí lehčím a veselejším dojmem než podzimní, které jsou syté a zemité. Chladné tóny léta musí být tlumenější, měkčí a pastelovější než zimní barvy, které jsou jasné a tvrdé. Disharmonie nastává tehdy, když se odchýlíme od přirozené harmonie.

Znát svůj typ

  1. Jarní barevné typy, jejichž pokožka a vlasy mají zlatožlutý odstín, jsou v souladu s barvami jara.
  2. Letní typy se svými popelavě plavými vlasy a namodralým podtónem pleti dobře ladí s pastelovými tóny léta, jejichž modř je vybledlá horkem.
  3. Podzimní typy mají často pihy a narudlé vlasy a svou výraznou pigmentací připomínají barvy podzimu.
  4. Nejtypičtějším příkladem zimního typu je Sněhurka – světlá pleť a tmavé vlasy jsou kontrasty, které najdeme i v zimní přírodě.

Když barva ladí, ale nelíbí se nám

Problémem je, že barvy, které máme rádi, nemusejí být těmi, které se k nám skutečně hodí. To proto, že barevný a povahový typ člověka se od sebe mohou lišit. Barvy, které ladí s naším barevným typem, patří na naše oblečení, líčení a doplňky. Barvy, které máme rádi, si můžeme dopřát doma v bytě či v kanceláři. Například k letnímu barevnému typu člověka patří v oblečení a líčení chladné pastelové tóny. Protože však má rád barvy teplé, syté, zemité, jeho interiér (koberce, nábytek, látky a podobně) může být zařízený v podzimních teplých barvách čerstvě zoraného pole, žluti suchých klasů nebo syté červeni jablek.

Související

Váš názor