Domů Recepty Domácí jogurt bez jogurtovače: Recept

Domácí jogurt bez jogurtovače: Recept

od jezzina

Předpis na domácí jogurt nechybí v receptáři lidí, kteří nelitují času stráveného přípravou pokrmů bez „eček“, konzervantů a dalších chemikálií. Domácí jogurt se připravuje v domácnostech, kde si zejména děti rády pochutnají na jogurtových krémech nebo nápojích.

Domácí jogurt je velmi chutný, zdravý a minimálně o polovinu levnější než jogurt koupený.  K výrobě není potřeba žádných speciálních přístrojů, ani tak zvaného jogurtovače. Jak připravit domácí jogurt bez jogurtovače?

Jogurt musí být jen z mléka

Jestliže nechceme své bližní a sebe krmit podezřelými produkty, které nám namísto „obyčejných“, normálních, původních produktů nabízejí prostřednictvím velkých obchodů průmysloví výrobci, je dobré zajímat se o látky obsažené v produktu. Čas, který tomu věnujeme, není zmařený. A klidně si někdy na nákup vezměme i lupu, abychom si dobře přečetli, co všechno obsahují výrobky, které se prodávají jako jogurt. Proč je v jogurtu například emulgátor, modifikovaný škrob, želatina… Vždyť v jogurtu by nemělo být nic jiného, než mléko! Jogurt není nic jiného, než mléko v kladném slova smyslu „napadené“ určitými mikroorganismy. A i v případě, že se pro zahuštění používá sušené mléko, je to zase jenom mléko, žádná jiná přidaná látka.

Připravme si domácí jogurt

Jestliže se dostatečně „rozčílíme“ nad nekvalitním zbožím, nic nám nebrání pokusit se udělat si vlastní domácí jogurt. Nepotřebujeme k tomu nic jiného, než mléko a kvalitní živý jogurt.

Domácí jogurt i bez jogurtovače

Domácí jogurt můžeme vyrábět i bez jogurtovače. Ostatně, tak zvané jogurtovače se na českém trhu začaly objevovat až v 90. letech 20. století, do té doby se domácí jogurt bez jogurtovače vyráběl docela běžně – respektive: kdo si doma vyráběl jogurt, dělal to bez jogurtovače.

Jogurtovač je ve své podstatě pouze termostat, který nám zajišťuje stálou teplotu pro optimální růst jogurtových bakterií v mléce. Nic víc jogurtovač nedokáže. Takže jeho funkci může zastat: velká froté osuška nebo deka, do které nádobu v mlékem zabalíme, termotaška nebo termobox na udržení teplých či studených jídel, osluněný parapet, radiátor zapnutý na nízkou teplotu, záložní postel s peřinami (na chalupě) a podobně.

Příprava jogurtu: recept

Samotná příprava jogurtu je snadná: v litru mléka o teplotě 40 až 42 stupňů Celsia se rozmíchají tři polévkové lžíce živého jogurtu. Směs se dobře tepelně zaizoluje a nechá se asi osm hodin stát. Pak se zchladí na 10 stupňů Celsia (v ledničce). Při další výrobě se jako „očkovací látka“ použije část vyrobeného jogurtu.

Při výrobě jogurtu používáme skutečné mléko (od krávy), i když některé hospodyňky tvrdí, že se jim zdařil i jogurt z mléka „krabicového“.

Podle některých receptur se mléko nejprve přivede k bodu varu a následně zchladí, v jiných předpisech se syrové mléko pouze zahřeje na požadovanou teplotu. Je třeba vyzkoušet.

Domácí jogurt je řidší konzistence. Výtečně se proto hodí na jogurtové nápoje (ochucené džemem, ovocným sirupem) nebo jako zálivka zeleninových (okurkových) salátů.

Aby byl jogurt opravdu hustý, musí se zahustit, a to buď kondenzací nebo přidáním sušeného mléka. Tak se například vyrábějí vynikající tuhé jogurty prodávané ve skle. Přidané sušené mléko samozřejmě výrobek prodraží, a to i při domácí výrobě.

Vyprávěl starý Bulhar…

V některých oblastech Bulharska se podle vyprávění bulharského horala připravoval jogurt následovně: Sladké mléko (ani trochu nakyslé) se svařilo v širokém kastrolu a pak na okraji plotny nechalo několik hodin odpařovat, až se jeho objem menšil. Nesmělo se připálit. Pak se odstavilo a míchalo, až mělo teplotu „jako na koupání dítěte“ –zjišťovalo se například loktem. Do mléka se zamíchal hrnek jogurtu, zateplilo se šátkem (dekou) a bakterie se nechaly v klidu pracovat. Pak se jogurt zchladil ve sklepě. Protože bylo mléko svařené, mívá některý venkovský bulharský jogurt na povrchu jogurtový škraloup.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor