Domů Recepty Masopustní koblihy

Masopustní koblihy

od jezzina

Jen jednou do roka smažily naše předkyně koblihy, šišky. Bylo tomu v masopustní úterý. Smažené kynuté pečivo už pro nás není takovou vzácností jako to bylo v 19. století. Ale není na škodu tento zvyk udržovat. Můžeme to zkusit podle starého receptu, a starým způsobem. Jak na masopustní koblihy, šišky?

Masopustní úterý: Zvyky, rituály, tradice

Masopustní úterý je poslední den, kdy se podle křesťanský tradic mohou věřící a praktikující najíst do sytosti. Následující popeleční středou začíná velký půst, který potrvá až do velikonoční neděle.

Proto bylo masopustní úterý nejen posledním dnem, kdy bylo možno zabít vepře, ale hospodyně připravovaly i mimořádné pečivo – smažené boží milosti a smažené plněné koblihy obvykle plněné povidly. Koblihy byly určený nejen rodině, ale rovněž maškarám, které z tradičních důvodů a v tradičním složení obcházely celou obec. Jako výslužku a pohoštění dostávaly maškary od hospodyně smažené koblihy.

Smažené masopustní koblihy

Koblihy se připravují z jemného kynutého těsta. Masopustní koblihy se na venkově plnily švestkovými povidly. Zatuhlá povidla se před použitím rozmíchala s trochou rumu a okořenila se badyánem.

Koblihy: Suroviny

 • 600 g hladké mouky, 250 ml mléka, 42 g droždí (celý balíček), 3 žloutky, 2 lžíce rumu, 40 g másla, 50 g cukru, půl lžičky soli, z půlky citronu kůra a šťáva,250 g švestkových povidel, 2 lžíce rumu, půl hvězdičky badyánu, olej na smažení, moučkový cukr s vanilkou na posypání.

Desek kroků k tradičním koblihám

 1. Do vyšší zadělávací nádoby dáme tři žloutky, 50 gramů cukru (ze kterého jsme lžíci oddělili do kvásku), 40 gramů másla nebo rostlinného másla, dvé poctivé lžíce rumu a šťávu a ostrouhanou kůru z půlky citronu. V hrnku ohřejeme 250 ml mléka, rozdrobíme do něj baliček droždí, přidáme lžíci mouky, lžíci cukru a rozmícháme.
 2. Než vzejde kvásek, odvážíme 600 gramů hladké mouky (sklenici odebereme a dáme stranou). Mouku prosejeme, aby se provzdušnila a rozmícháme v ní půl čajové lžičky soli. Žloutky s máslem a rumem vyšleháme do pěny. Pak pozvolna přimícháváme prosátou mouku a kvásek. Hněteme těsto, do kterého po troškách přilijeme ještě asi dvě deci vlažného mléka. Vypracujeme měkké hladké těsto. Poprášíme troškou odebrané mouky, přikryjeme utěrkou a dáme asi na půl hodiny kynout.
 3.  Připravíme si náplň z 250 gramů švestkových povidel, dvou lžic rumu (tuzemáku) a půl hvězdičky roztlučeného badyánu. Nepřislazujeme je.
 4. Vykynuté těsto překlopíme na pomoučený vál. A pozor, teď přijde změna. Starý  venkovský způsob plnění koblih. Rozdělíme těsto na tři části a vyválíme delší tlustší válečky. Z nich nakrájíme stejně velké kousky. Protože je těsto poměrně měkké, při práci je podsypáváme zbytkem odložené mouky. Z kousků těsta vytvarujeme kouličky, ty od středu vytáhneme dokulata, aby těsto ve středu zůstalo silnější než na okrajích. Na střed položíme lžičku povidel, okraje velmi pečlivě spojíme (jako když děláme buchty). Rukou zakulatíme a položíme na pomoučený tácek. Naplněné koblihy necháme ještě deset minut kynout.
 5. V kastrole „železňáku“ (se silnými stěnami) rozehřejeme vyšší vrstvu oleje. Musí být asi tak vysoká, jak vysoké jsou kynoucí koblížky. Rozpálenost oleje zkontrolujeme vhozením kousku těsta – když se olej kolem něj začne pěnit, je dost rozpálený.
 6. Pak plochou podběračkou rychle vložíme koblihy do kastrolu a přiklopíme poklicí.
 7. Asi po dvou minutách pokličku odklopíme, jednu koblihu kontrolně převrátíme. Když má zlatohnědou barvu, rychle otočíme všechny. Používáme obracečku, nepícháme do nich. Z druhé strany už koblihy smažíme bez přiklopení.
 8. Usmažené koblihy pokládáme na drátěnou podložku (na vesnici byly běžně, sušily se na nich v troubě i na kraji plotny různé potraviny nebo ovoce). Lze použít i větší drátěné síto. Když nemáme ani to, vyložíme tác papírovými ubrousky nebo utěrkami a koblihy klademe na ně, aby přebytečný tuk vysály.
 9. Do vřelého tuku rychle vložíme další várku koblih a usmažíme stejně. Protože je v těstu rum, koblihy nenasáknou příliš tuku, takže ho v kastrole moc neubylo. Jestliže ale před poslední várkou chceme trochu oleje přidat, přilijeme olej, zahřejeme a pak teprve vložíme koblihy (nepřiléváme studený olej během smažení).
 10. Venkovské masopustní koblihy se ještě horké obalovaly v moučkovém cukru s vanilkou. V současné době by nám to asi připadlo až příliš sladké. Proto nám postačí koblížky jen pocukrovat sypátkem (nebo cukrem v čajovém sítku). Ale jestliže chceme poznat autentickou chuť, pár jich obalit můžeme.

Související

Váš názor