Domů ZahradaKvětiny Frézie: Pěstování

Frézie: Pěstování

od jezzina

Domovem frézií je Afrika. A i když zahradní odrůdy frézií vzniklé z původních druhů křížením a šlechtěním mají mnohé nové vlastnosti, náchylnost k teplu a vlhku si ponechaly.

Kdo chce, může zkusit pěstovat frézie nejen z hlízek, ale i ze semen, která se vysévají na jaře do truhlíků. Rostliny nejsou mrazuvzdorné, proto je k jejich pěstování vhodný skleník . Lze je ale pěstovat i v bytě.

Na záhon se hlízy frézií vysazují postupně od poloviny července do začátku října do truhlíků či hrnků čtyři až pět hluboko.

Frézie přišly z Afriky

Když německý lékař a botanik F. E. Frees objevil v 19. století v jižní Africe drobnou rostlinu, netušil, jak oblíbené budou její květy a jak vysoce komerční záležitostí se stane šlechtění nových a nových odrůd.

Frézie (Freesia refracta) je hlíznatá rostlina s mečovitými, v dolní části stonku nahloučenými listy. Vyniká zvonkovitými, široce otevřenými květy v zelenožluté barvě. Druh Freesia armstrongii má květy bílé se žlutým jícnem a lila růžovými okraji.

Jejich křížením vznikl bezpočet kultivarů s květy hýřícími prakticky všemi barvami a příjemně vonícími po fialkách. Bílé, žluté a krémové květy voní mnohem intenzivněji než růžové či fialové. Pěstování frézií je možné i ze semen, která se vysévají v dubnu až červnu do truhlíků a po vyklíčení se přenášejí i s truhlíky do skleníku.

Pěstování frézií

Na radost z květů frézií je třeba si „zadělat předem“. Znamená to v září či říjnu předchozího roku vysadit do květináče pět až sedm hlízek. Hlízky by měly mít průměr dva a více centimetrů a měly by být uloženy do hloubky dvou až tří centimetrů.

Na zimu je třeba květináč s nimi umístit do chladné místnosti, v níž se teplota pohybuje kolem osmi stupňů Celsia. Aby frézie kvetly co nejdřív na jaře, musí se pěstovat ve skleníku, kde se jim daří nejlépe. Jejich domovem je Afrika; a i když zahradní odrůdy vzniklé z původních druhů křížením a šlechtěním mají některé nové vlastnosti, náchylnost k teplu a vlhku si ponechaly.

Kdo chce, může zkusit pěstovat tyto květiny nejen z hlízek, ale i ze semen, která si vyseje na jaře do truhlíků; semenáčky se přepichují do pařeniště nebo do dalšího truhlíku hlubokého minimálně 15 centimetrů.

  • Na venkovní záhony patří frézie teprve po zmrzlících. Vybíráme pro ně osluněné stanoviště, na něž bychom měli vysadit celý předpěstovaný trs.
  • Jednotlivé hlízy neoddělujeme, ale opatrně je vyklepneme z květináče a vysadíme pohromadě.
  • Vyžadují lehce propustnou humózní a živinami bohatou půdu s pH okolo sedmi.
  • Ve venkovní půdě mají být hlízky asi čtyři centimetry pod povrchem zeminy.
  • Po vyrašení přihnojujeme hnojivem s přídavkem železa.
  • Vzrostlým fréziím poskytujeme oporu.
  • Pokud nám vykvetou, řežeme je tehdy, když mají rozkvetlé první dva květy svého květenství.
  • Klas mívá i deset a více poupat.

Máte rádi frézie?

Podle (samozřejmě nevědecké) „květinové typologie“ lidem moc nevěříte a dlouho trvá, než si někdo získá vaši důvěru. Jste rozvážní, ale rozhodní. Představa, že byste se mohli dát napálit nebo se spálit, je pro vás nesnesitelná. Máte hodně známých, ale jen málo přátel. Tíhnete ke konzervatismu.

Foto: freeimages.hu

Související

Váš názor