Domů ZahradaKvětiny Klívie: Pěstování

Klívie: Pěstování

od jezzina

Klívie, jiným českým názvem řemenatka, je oblíbená rostlina s tuhými, temně zelenými řemenitými, až 50 cm dlouhými listy a oranžovými až červenými květy uspořádanými v okolíku. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina, a dobře prospívá. Je velmi skromná a značně odolná. Nezřídka bývá naším vděčným společníkem mnoho let, aniž ztratí na své kráse. Klívii velmi prospěje pobyt v zahradě a teplý letní deštík, který můžeme nahradit i jemnou vlažnou sprchou. Podmínkou kvetení je dodržení období klidu, připadajícího většinou na říjen až prosinec.

Seznamte se: Klívie čili řemenatka

Klívie (Clivia miniata) pocházejí z jižní Afriky. Mají tuhé, tmavě zelené listy řemenovitého tvaru, které ve dvou řadách dorůstají až dvoumetrové délky. Proto si klívie vysloužila i český název řemenatka. Klívie patří k nejvděčnějším pokojovým rostlinám a při správné péči dokáže dlouho zpříjemňovat životní prostředí. Kromě klasického pěstování v květináči se zeminou klívie dobře roste a bohatě kvete v hydroponii v keramzitu.

Nároky na stanoviště

Při volbě stanoviště dáváme vždy přednost rozptýlenému světlu. Vhodnější je polostín až mírný stín než přímé osvětlení slunečními paprsky, které klívie nemá ráda. V zimě jí vyhovuje teplota 15 až 18 stupňů Celsia, snáší však i teploty od osmi do 15 stupňů Celsia. V létě nejlépe prospívá při teplotě kolem 20 stupňů Celsia.

Klívie: Pěstování

  1. Chceme-li, aby nám klívie kvetla, necháme ji přezimovat v chladné místnosti při teplotě kolem 10 stupňů Celsia a téměř ji nezaléváme.
  2. Potom se brzy z jara, někdy již počátkem února objeví stvoly s krásnými květy, které v chladnější místnosti vydrží kvést dlouhé týdny.
  3. Jakmile se objeví první známky květu, více zaléváme a také přihnojujeme – asi po tři měsíce.
  4. Po odkvětu snížíme dávku vody na minimum a ponecháme rostlinu od konce září v klidu.
  5. Klívii velice prospěje pobyt v zahradě a teplý letní deštík, který můžeme nahradit i jemnou vlažnou sprchou.
  6. Důležité je čas od času omývat listy na povrchu i vespod, jinak bychom mohli být jednoho dne nemile překvapeni mšicemi, které by se usadily na spodních částech listů a jen těžko bychom se jich zbavovali.

 

Přesazování klívie

Mladou klívii můžeme přesadit do nového samostatného květináče teprve tehdy, až tato odnož bude alespoň dvouletá. Nejvhodnější doba k tomuto zákroku je po odkvětu mateční rostliny a před opětovným začátkem jejího růstu. Ten nastává na přelomu roku. Novou klívii, která ovšem začne poprvé kvést teprve ve svých třech až pěti letech, bychom měli nejlépe každý rok přesazovat; rostliny starší přesazujeme za tři až čtyři roky.

Teplo, světlo a zálivka

  • Klívie snáší výborně stín a daří se jí i v tmavších místnostech. Kvete koncem zimy, na jaře, někdy opakovaně i v létě na oknech obrácených k jakékoli světové straně, dokonce i na sever.
  • Vyžaduje mírně teplé stanoviště, nejvhodnější teploty jsou od osmi až 15 stupňů Celsia, snáší však i teploty vyšší a dokonce i ústřední topení.
  • Od jara do pozdního léta zaléváme klívii dostatečně, aby byla zemina stále vlhká, na misce však voda nesmí stát.
  • Koncem září zálivku na šest týdnů omezíme, čímž podmíníme zdárný vývoj květních stvolů a poupat.
  • V zimě pak zaléváme pravidelně a podle teploty upravujeme zálivku.
  • Velmi dobré je omývání listů.
  • V době vegetace je nutné klívii přihnojovat roztokem z minerálního hnojiva.

 

Foto: freeimages.com

Související

Váš názor