Domů Pokojové květiny Květina voskovka: Jak pěstovat

Květina voskovka: Jak pěstovat

od jezzina

Voskovky jsou liány se schopností šplhat i bez úponek po opěře vzhůru, stejně dobře však rostou i v případě, že jejich výhony vedeme po drátěném oblouku nad květináčem nebo je necháme volně splývat dolů do prostoru. Voskovka patří mezi oblíbené pokojové květiny. Voskovka není náročná na péči.

Voskovka je perlucha

Hoya carnosa dostala český název perlucha tučnolistá, ale my jí nejlépe známe pod jménem voskovka. Patří do příbuzenstva sukulentních smrdutek (čeleď Asclepiadaceae). Voskovek je mnoho druhů, většinou jsou však vidět jen v botanických zahradách, takže v bytech je masově rozšířená pouze Hoya carnosa, v obchodech s květinami se občas nabízí i Hoya bella. První z nich je tak přizpůsobivá, že roste dobře jak ve stínu, tak na plném slunci (kde ovšem více kvete). Pokud jí dáme prostor a čas, vytvoří mohutnou rostlinu, u níž 50 až 100 centimetrové roční přírůstky nejsou nic výjimečného.

Voskovka: Jak ji pěstovat

Voskovka (Hoya carnosa) má krásné, kožovité tuhé listy. Jde o rostlinu tučnolistou (sukulentní). Květy složené do okolíku jsou bílé, voskovité, opojně voní a vylučují sladkou šťávu. Atraktivní květenství se objevuje na vyzrálých, nejméně dvouletých výhonech. Stopky po květech remontují, opakovaně se na nich tvoří nové květenství a proto je neodstraňujeme.

  • V období, kdy se objeví poupata, květinu nepřenášíme, neotáčíme květináčem ani neměníme tvar kmínku – poupata by mohla opadat.
  • Voskovka vyžaduje velmi světlé stanoviště, nejlépe na okně, ale bez přímých slunečních paprsků. Spokojí se ovšem i se stinným místem, avšak projeví se to na jejím růstu i květu.
  • Můžeme ji pěstovat v mírně vytápěných místnostech.
  • Přezimuje nejlépe při teplotě 10 až 12 stupňů C. Prodělává růstový klid od podzimu do předjaří.
  • Teprve když se na rostlině objeví mladé nahnědlé lístky, přemístíme ji na teplotu 15 až 20 stupňů C.
  • Kmínek ovíjíme podle podpěry do různých tvarů.
  • Zaléváme ji vydatně od rašení až po dobu květu.
  • Po odkvětu pomalu zálivku omezujeme a při nižších teplotách v zimě zaléváme jenom tolik, aby nepřeschnul kořenový bal. Teprve s rašením nových listů opět přidáváme vláhu.
  • Voskovku přihnojujeme od rašení až do rozkvětu asi každých 14 dnů, nejlépe tekutou výživou.
  • Rozkvetlou voskovku již přestáváme hnojit, aby jí do zimy dobře vyzrály výhonky.

Přesazování a množení voskovky

Mladší rostliny přesazujeme každý rok do menších květináčů, aby brzy prokořenily. Svědčí jim hlinito-písčitá půda, zásaditější, bez rašeliny. Starší rostliny přesazujeme jen zřídka, asi za tři až pět let, a to podle vzrůstu.

Množení voskovky se děje řízkováním na jaře a v létě. Řežeme jen krátké osní řízky s jedním párem listů, s mírně dřevnatými osami. V dobré zemině, v teple a přiklopeny sklenicí snadno zakoření.

Také pohřížený výhon brzy zapustí vlastní kořeny a můžeme jej potom oddělit od mateční rostliny a pěstovat samostatně.

  • Hoya carnosa se nejsnáze množí řízky, zakořeněnými v čisté vodě. Nemá ráda přemokřený substrát, stačí ji zalévat jednou týdně, v zimě po 14 dnech. Můžeme ji pěstovat v rašelinovém substrátu, v těžší výživné zemi nutně potřebuje drenáž z kamínků na dně květináče.
  • Příbuzná Hoya bella je drobnější, celkově choulostivější a zhruba po třech sezónách ji musíme znovu napěstovat z vrcholových řízků.
  • Mladé rostliny zpravidla nekvetou, až teprve starší.

Související

Váš názor