Domů Retro Lednice Calex

Lednice Calex

od jezzina

Ačkoliv se už za první republiky daly koupit (za velké peníze) ledničky zahraniční výroby (například švédské Electrolux, známe z filmů), skutečně masový typ ledniček se v Československu začal vyrábět a prodávat až po druhé světové válce. Jednalo se o značku Calex. Továrny Calex ve Zlatých Moravcích byla monopolním výrobcem domácích chladniček u nás. První série typů chladniček Calex byla vyrobena roku 1955.

Calex: Historie poměrně mladá

V retrospektivých se často říká, že „chladnička Calex byl téměř v každé domácnosti“. Zní to velmi dobře ve prospěch značky Calex. Lze ovšem také říct, že „ledničku Calex měla skoro domácnost, protože se u nás jiné nevyráběly a dovozové ledničky nebyly vůbec, anebo jich bylo méně než šafránu.“

Ledničky Calex se vyráběly v národním podniku sídlícím ve Zlatých Moravcích. Zlaté Moravce jsou okresním městem na Slovensku, leží v Nitranském kraji, asi 28 km východně od Nitry.

Původně se zde měly vyrábět ševcovské stroje

Historie závodu nebyla nijak moc stará. V roce 1949 byl ve Zlatých Moravcích založen podnik na výrobu obuvnických strojů a na výrobu chladniček „Maneta“, která se později stala klíčovou.

  • Z Považské Bystrice přicházeli první odborníci už v březnu 1950, aby pomohli řešit změny stavby pro nezbytné potřeby nové náročné technologie.
  • Na přelomu let 1953 a 1954 továrna na chladničky Zlaté Moravce se chystala zahájit první rozsáhlou inovaci výroby připravenou vlastním technologickým útvarem.
  • V roce 1955 se zde začalo s první ověřovací sérií nových typů chladniček pod označením Calex.

Pamětníci vzpomínají

Výrobu nové generace chladniček s hermetickým kompresorem spojily v Zlatých Moravcích i se změnou výrobní značky. Název Maneta byl nepřijatelný pro některých zahraničních odběratelů a neměl přímý vztah k Zlatých Moravcích. Hledal se obecně přijatelný název, který by charakterizoval výrobu resp. princip výrobku. Byl vybrán název – výrobní značka:

„Calex = calor + expedovat“

Autorem názvu byl Ing. O. Cabalka. Nový název je složen ze dvou slov, z tehdy používané jednotky tepla „CALOR“ a slova „expedovat“. V těchto dvou slovech je vyjádřen celý princip chlazení – kompresor expeduje teplo z chlazeného prostoru.

Továrna Calex změnila region

Změna výrobního programu způsobila, že mnoho věcí bylo třeba řešit provizoriem. Novému podniku chyběly sklady. Vybudovali se čtyři dřevěné baráky bez topení, ale i tak sloužily až do roku 1992. Nedostatek skladových prostor způsoboval podniku značné ztráty.

Chyběly i byty. V roce 1950 bylo rozestavěných 18 bytů.  Výstavbou továrny začalo období s největší vlnou přistěhovalectví v historii města Zlaté Moravce. Na začátku to byli pracovníci z Považské Bystrice a okolí, později z celé bývalé Československé republiky.

V dalších letech se naplno rozběhla výroba chladniček Calex a dalšího chladící techniky pod tímto označením a podnik převzal název Calex národní podnik. Podnik Calex se také stal největším zaměstnavatelem v regionu, před rokem 1989 v něm pracovalo přes 5000 lidí.

Calex, nová generace chladniček

„Chladničky Calex 100 a Calex 200 představovali novou generaci chladniček, která neměla kromě spojovacích částí žádné dědičné součástky z předešlé výroby. Měly nové, účelnější provedení skříně tepelně izolované skelnou vatou, hermetický kompresor Calex KZA-10. Místo expanzního ventilu byla použita kapilára, která byla vložena do sací trubky. Takové uložení kapiláry se objevilo u konkurenčních výrobců až o více než 10 let. Chladící soustrojí (chladící jednotka) byla hermeticky uzavřena svařováním a tvrdým pájením,“ píše se na webu retro.mnoho.info.

Ilustrační foto: freeimages.com

Související

1 komentář

Bohuslav 7.12.2020 - 16.27

Lednička CALEX 210 nám sloužila bez závad téměř čtyřicet let. Netekla z ní voda napodlahu odmrazování bylo poloautomatické bez nutnosti vyndat potraviny. Škoda, že dnes podobný výrobek neseženete.

Reply

Váš názor