Domů Retro Pletací stroj Dopleta

Pletací stroj Dopleta

od jezzina

Časopisy Žena + móda, Praktická žena, dokonce i západoněmecká Burda přinášejí obrázky modelů a střihy na oděvy z úpletů. Píší se šedesátá léta. Osm žen z deseti československých žen umí plést. Ale modely v časopisech nepředpokládají ruční, nýbrž strojové pletení. A mezi ženské sny a tužby v našich zemích se zařazuje domácí pletací stroj Dopleta, vyráběný v Kovozávodech Frýdlant v Čechách.

Přání československých žen: Pletací stroj Dopleta

V 50. letech to začalo, v 60. vrcholilo a do sedmdesátých let se táhlo. Řeč je o dámské módě z úpletů. Hitem byly:

  • twin sety zhotovené ze stejné příze,
  • kazaky v délce ke kolenům,
  • vesty s rukávy i bez rukávů,
  • pletené jednodílné šaty,
  • dokonce i dlouhé kalhoty (s nohavicí „do zvonu“, samozřejmě).

Třebaže ručně plést uměla v tehdejším Československu skoro každá žena, pro tuto úpletovou módu ruční pletení nestačilo. Vyžadovala pleteninu stejnoměrně silnou, pevnou, s naprosto stejnými oky. Pleteninu, jakou vyrobí pletací stroj, nikoliv sebešikovnější lidská ruka.

V socialistickém Československu se takový stroj vyráběl a prodával. Vyráběl se pod značkou Dopleta v Kovozávodech Frýdlant v Čechách. Jako všechno se dost obtížně sháněl. Nebyl nijak levný a každá domácnost si jej nemohla dovolit. Ruční pletací stroj Dopleta by nadstandard, o němž však většina žen snila.

Když jej někdo měl a „neoplétal“ jen svou rodinu, byl pro něho pletací stroj Dopleta slušným zdrojem příjmu. Uplést někomu něco byl takový ženský „melouch“, nelegální práce za úplatu, protože legálně to nešlo. Soukromé podnikání  zakazoval zákon. Ovšem, kdo uměl, melouchařil.

„Stála 600 Kčs, měla jsem ji. Vydělala jsem na něm na provoz domácnosti se třemi dětmi. Bývalý neplatil,“ vzpomíná ZS.

Pletení na Dopletě nebylo nijak jednoduché

Ruční pletací stroj Dopleta nelze srovnávat například se strojem šicím. Šít na stroji se mnohá žena naučila intitutivně. Tak jednoduše to s pletacím strojem nešlo. Ruční pletací stroj sice plně nahrazuje ruční pletení desetkrát rychleji, to však neznamená, že není za den hotovo.

  • V českém filmu Václav se odehrává situace, kdy se mentálně postiženému protagonistovi (hraje ho Ivan Trojan) dostane do ruky starý pletací stroj Dopleta a on přes noc pochopí, jak se stroj používá a zhotoví nějaký výrobek, který se podobal svetru. Situace ve filmu posloužila jen na zdůraznění Václavova citu pro jemnou práci. 

Ve skutečnosti nebylo naučit se na Dopletě plést tak jednoduché a zhotovení svetru nebylo otázkou hodin, ale dní. Pletař/ka musel mít také pojem o takových úkonech, jako je ujímání a přidávání ok, protože jinak by nedokázal dát úpletu požadovaný tvar podle střihu.

„Já kupovala Dopletu 160 v roce 1976 a platila jsem tehdy 600 Kčs. Byla v kufru a měla spoustu různých pomocných háčků, pravítka na zachycení oček… Byl u ní návod s různými vzory.

Je mi 65 let, hodně jsem ji používala nejen pro pletení pro sebe, ale následně i pro své tři děti. Stále ji mám. Je sice jen jednolůžková, ale je super.

Patenty jsem pletla na jehlicích v rukách, pak „hodila“ na stroj. Napletla jsem na něm hodně šatišek, kabátků, kalhoty, světčíky, sobě celé kostýmky s dlouhými sukněmi,“ vzpomíná Marie M. K.

Pletací stroj Dopleta

Na pletacím stroji Dopleta se dala vytvořit nejen základní žerzejová vazba (líc hladce, rub obrace), ale také různé jiné vzory včetně tzv. krajkových.

  • Dopleta umožňovala také pletení barevné, tedy vytvářet vzory z různobarevné příze.
  • Úplety zhotovení na Dopletě jsou mnohem pravidelnější a stejně jako u ručního pletení přidáváním a ujímáním ok lze plést výrobky různých tvarů podle zvoleného střihu.
  • Výrobek zhotovený na Dopletě  lze párat a přeplétat stejně jako u ručního pletení.
  • Použitím vzorů v pletenině se dosáhne nemačkavosti úpletu, a proto lze použít příze i méně jakostní.
  • Nevýhodou je, že Dopleta se hodí prakticky výhradně pro pletení z tenkých, nechlupatých přízí.

Dopleta stále žije (v bazarech)

O pletení na pletacích strojích, konkrétně na „stařičké“ Dopletě, je stále zájem. Doplety lze koupit v různých bazarech nebo na internetových aukcích. Je však třeba mít i návod k použití a vzorníky. I ty se dají snadno najít na internetu.

Pletací stroj Dopleta se v současné době v bazarech prodává za plus mínus pětistovku. Nová Dopleta stála v 70. až 80. letech letech od 600 do 2500 Kčs. Záleželo na roku nákupu, výrobním typu a na tom, zda se jednalo o stroj jednolůžkový nebo dvoulůžkový.

Ilustrační foto: pixabay.com

Související

Váš názor