Domů Nemoci Lipom

Lipom

od admin

Lipom (z řeckého slova lipos, které znamená tuk) je nezhoubný neboli benigní nádor vznikající z tukové tkáně, který se může objevit na libovolné části těla s podkožním tukem. Nejčastěji však vzniká v oblasti trupu, zad nebo předloktí. Lipom obvykle představuje pouze kosmetický problém, jen výjimečně se z něho může stát zhoubný nádor, léčba spočívá v jeho chirurgickém odstranění. 

Tukový nádor a jeho výskyt

Lipom se lidově nazývá tukový nádor, protože vyrůstá z tukové tkáně. Jeho výskyt lze častěji pozorovat u obézních pacientů, nadváha však není nutným předpokladem jeho vzniku. Lipom se vyskytuje v populaci poměrně často, a to jak u žen, tak u mužů. U žen lze častěji pozorovat solitérní lipomy, zatímco u mužů jejich shluky. Z hlediska statistik pak představují nejvíce rizikovou skupinu muži od 40 do 60 let. Lipom naštěstí ve většině případů není nebezpečný, případy, kdy dojde k jeho přeměně ve zhoubný nádor s metastází, jsou velmi vzácné. Pro většinu pacientů tedy lipom představuje pouze estetický problém. I přesto by měli pacienti, kteří objeví na svém těle tukovou bulku, která jim nečiní žádné obtíže, navštívit kožního lékaře, aby vyloučil jiné, závažnější onemocnění.

Příčiny a projevy lipomu

Se vznikem lipomu je spojováno několik různých příčin, zejména vrozené oslabení tukové tkáně nebo metabolické poruchy. Významnou roli zde hraje také dědičnost, výskyt tukových nádorů v rodině pacienta zvyšuje pravděpodobnost, že jimi bude trpět také sám pacient. V souvislosti s možnými příčinami je podstatné zmínit, že lipomy velmi často vznikají v místech intenzivní fyzické námahy. Někdy může dojít ke vzniku lipomu v důsledku zranění.

Lipom má podobu měkké bulky s přesně ohraničeným ložiskem,  která může měřit 1 cm, ale také 20 cm., nejčastěji má však průměr do 10 cm. Klasický lipom nebývá bolestivý a představuje pouze kosmetickou záležitost. Existuje však i bolestivá forma lipomu – angiolipom. Jedná se o typ lypomu s bohatým cévním zásobením – útvar je pokrytý drobnými cévkami. Zdravotní komplikace přináší také lipom umístěný v oblasti, kudy procházejí nervy, zde jsou pak typickými projevy brnění nebo zhoršená citlivost postiženého místa. Někdy dokonce může dojít i k omezení pohyblivosti, například horní končetiny. Velmi vzácné lipomy, které se mohou objevit v orgánech trávicí trubice, jako je jícen či žaludek, se projevují krvácením.

Diagnostika

Lipom je v praxi diagnostikován na základě klinického vyšetření. Jako pomocné metody se pak používají následující: ultrazvukové vyšetření, rentgen, počítačová tomografie a magnetická rezonance. Tato vyšetření se však používají v závažnějších případech, například při podezření na metastázi.

Lipom

Léčba lipomu

Léčba lipomu spočívá v jeho odstranění, jedná se zpravidla o velmi jednoduchý zákrok, který se provádí ambulantně v lokální anestezii. Lipom lze odstranit pomocí liposukce, častěji se však přistupuje ke klasickému chirurgickému řešení. Jeho význam roste zejména u lipomů, které jsou hlouběji v podkoží. V případě chirurgického odstranění se postupuje následovně: provede se naříznutí kůže nad lipomem, lipom se vyjme a místo zákroku se zašije. V případě rozsáhlých nebo rychle rostoucích lipomů se ještě provádí biopsie za účelem mikroskopického vyšetření.

Prevence

U lipomů dochází poměrně často k recidivě. K jejímu zamezení doporučují lékaři změnit jídelníček (zejména snížit obsah živočišných tuků a masa ve stravě, stejně tak se doporučuje snížit příjem soli), zařadit do denního programu pravidelnou pohybovou aktivitu a užívat doplňky stravy, které snižují cholesterol a odbourávají tak krevní tuk.

Související

Váš názor