Domů Nemoci Rakovina konečníku: příznaky, léčba

Rakovina konečníku: příznaky, léčba

od admin

Rakovina konečníku patří společně s rakovinou tračníku mezi nejčastější nádorovitá onemocnění a souhrnně se pro ně používá označení kolorektální karcinom. Jediné účinné řešení v případě léčby rakoviny konečníku přináší operace. Její provedení bohužel neumožňuje zachování původního vývodu střeva (konečníku) a vyžaduje provedení kolostomie.  

Příznaky onemocnění

Rakovina konečníku se obvykle projevuje častým nutkáním na stolici, které může být i bolestivé, a přítomností krve nebo krvavého hlenu ve stolici. Pacienta mohou obtěžovat příznaky neúplného vyprázdnění, průjmy nebo naopak zácpy. Někdy dochází k inkontinenci stolice.  Výskyt rakoviny konečníku je spojen s několika rizikovými faktory, mezi  nejvýznamnější z nich patří nevhodné složení stravy (nadměrný příjem živočišných tuků, uzenin, vajec, červeného masa, čokolády a naopak nedostatečný příjem vlákniny), nevhodná tepelná úprava pokrmů (smažením a fritováním), vyšší věk (kolorektální karcinom obecně postihuje především pacienty po 45. roce věku), stres, kouření, nedostatek pohybu, přítomnost střevních polypů nebo některého ze zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Diagnostika onemocnění

KonečníkRakovina konečníku může být diagnostikována na základě provedení souhrnného vyšetření, které zahrnuje vyšetření per rectum, endoskopické metody – zejména rektoskopie a kolonoskopie, vyšetření stolice na okultní krvácení (krev ve stolici nemusí být vždy přítomna pouhým okem, a proto se provádí test na okultní krvácení), vyšetření krve a histologické vyšetření vzorku tkáně (tkáň se získává v rámci provedení biopsie střev). Samozřejmou součástí diagnostiky je osobní anamnéza, která se zaměřuje na zjištění subjektivních potíží pacienta a výskytu onemocnění v rodině.

Odstranění postižené části střeva

Nejvíce obvyklou, a zároveň nejvíce účinnou metodou léčby rakoviny kolorektálního karcinomu je odstranění postižené části střeva (a také poměrně velké části okolního střeva, aby se snížila pravděpodobnost, že v těle zůstanou přítomny některé rakovinotvorné buňky). Odoperování nádoru podstatně snižuje riziko výskytu recidivy. Bohužel v případě postižení konečníku vyžaduje operace jeho úplné odstranění, konečník je pak nahrazen novým otvorem, který slouží jako vývod pevného odpadu z těla.  Toto řešení je pro mnoho pacientů společensky nepřijatelné, bohužel se mu ve většině případů nelze vyhnout.

Alternativy chirurgického odstranění

Alternativu chirurgického řešení nabízí biologická léčba založená na aplikaci přírodních preparátů, která však není ve srovnání s odstraněním konečníku příliš účinná. Chirurgické odstranění konečníku v závažnějších případech vyžaduje podpůrné metody, zejména pak chemoterapickou léčbu (spočívající v aplikaci léků, které ničí rakovinotvorné buňky), kterou lze doplnit radioterapií. Její velká nevýhoda však spočívá ve vysoké toxicitě podávaných preparátů, které mají celou řadu velice závažných nepříznivých účinků. V nejvíce závažných případech, kdy je rakovina konečníku odhalena ve finální fázi, kdy dochází k metastázi (rozšíření rakoviny dále po těle), nabízí jedinou alternativu paliativní léčba, jejíž ambicí není pacienta vyléčit, pouze maximálně tlumit bolest a učinit tak poslední týdny jeho života snesitelnými.

Kolostomie

Kolostomie je nahrazení konečníku umělou řití – bočním vývodem, který odvádí stolici namísto odoperovaného konečníku. Střevo se vyvede skrze břišní stěnu a přišije ke kůži. K jímání obsahu se používají uzavřené kolostomické sáčky s dobrou těsnící schopností, které lze pod oblečením velmi dobře skrýt. Střevní obsah, stejně jako střevní plyny při kolostomii však odcházejí samovolně.

Prevence rakoviny konečníku

Prevence rakoviny konečníku (stejně jako rakoviny jiných částí tlustého střeva) spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy a v nepodceňování příznaků. Včasné odstranění polypů v konečníku může předejít rozvinutí onemocnění.

Související

1 komentář

Jaroslava 8.2.2020 - 15.45

Už týden mě sužují křečovité bolesti v podbřišku,na gynekologii jsem byla,ke negativní.Na chirurgii mi dali antibiotika,ale v pátek se mi objevila ve stolici krev s hlem.Na kontrolu jdu v pondělí, ale ty bolesti a křeče jsou k nevydrženi, děkuji za Váš názor,je mi 74let.

Reply

Váš názor