Domů Nemoci Svědění pokožky hlavy

Svědění pokožky hlavy

od admin

Neustále se musíte škrabat ve vlasech? Máte pocit, jakoby vám vaši pokožku okusovalo tisíce malých vší? Každou minutou si musíte kontrolovat vlasy, jestli vážně nenajdete nějakou tu vešku? Co když je doneslo vaše dítko ze školy? To se přeci stává každou chvilku. Ve svých vlasech však nenacházíte ani stopu po napadení jakýmikoli parazity? Tak čím je tedy svědění pokožky hlavy způsobeno?

Svědí-li nás kůže na rukou, nohou, břiše či zádech, ihned přemýšlíme nad alergickou reakcí či ekzémem. Jakmile nás však začne svědit pokožka hlavy, myslíme hned na vši od dětí, než na jakýkoli běžnější problém. Co však ve skutečnosti stojí za svěděním pokožky hlavy? Musejí to vždy být jen vši, s kterými se navíc v dnešní době již tak často nesetkáváme, nebo může jít i o jiné příčiny?

Narušená ochranná bariéra

Snad každý centimetr naší kůže má svoji ochrannou vrstvu, která nás chrání pře vlivy vnějšího okolí, a stejně tak je tomu samozřejmě i v rámci pokožky hlavy. V okamžiku, kdy je tato ochranná bariéra porušena (odstraněním lipidů, tedy tukových látek), vznikají v ní v podstatě díry. Z pokožky tak uniká příliš mnoho vlhkosti a naopak do pokožky mohou pronikat škodlivé látky. A právě vznik těchto děr, vysoušení a ohrožování škodlivými látkami naši pokožku dráždí. Kůže následně reaguje svrběním a svěděním, o kterém je v tomto článku řeč.

Špatná vlasová péče

Jednou z příčin svědění hlavy je naše vlastní péče o vlasy. Pokud si totiž na vlasy nanášíme příliš mnoho stylingových produktů s obsahem alkoholu (tužidla, laky na vlasy, gely či vosky), naše pokožka trpí, vysouší se a následně svědí. V takovém případě bychom se měli laku na vlasy na chvíli vzdát a místo něj se chopit jemného šamponu.

Svědění pokožky hlavy

Klimatické změny aneb aktuální problém

Svědění mohou způsobovat i klimatické změny, které jsou zřetelné hlavně v létě a v zimě. Tak například v zimě, kdy je venku zima a v domě se topí, nebo v létě, kdy je venku horko a naopak v obydlí jsou klimatizována, trpí naše vlasy nejvíce. Tyto markantní teplotní rozdíly. Řešením se mohou stát hydratační šampony, balzámy a hydratační masky na vlasy. Je potřeba doplnit zásoby vody a na druhou stranu zbytečně nezvyšovat množství lipidů, které mohou vlasy zatěžovat.

Problémy s citlivou pokožkou

Zároveň si však musíme dát pozor, někdy nemusí být svědění pokožky hlavy jen tak. Může být totiž příznakem kvasinkového onemocnění, ekzému či lupénky, a proto raději navštivte svého lékaře či přímo dermatologa.

Jak pokožce navrátit rovnováhu?

Vaší pokožce pomůže například olejová maska, kterou vmasírujete do vlasů (například pár kapek rostlinného oleje). Možným řešením je také kvalitnější a důkladnější vymývání šamponu. Zbytky šamponu mohou totiž vlasy mastit, nebo způsobovat svědění pokožky.

Související

1 komentář

Jiřina 15.12.2019 - 23.27

Svědění vlasové pokožky

Reply

Váš názor