Domů ZahradaBylinky Mateřídouška a tymián

Mateřídouška a tymián

od jezzina

Mateřídouška je jedna z nejsympatičtějších bylin. Příjemná kořetitá vůně vyvolívá touhu trochu si té vůně odnést. Kytička suché mateřídoušky proto bývá řastým suvenýrem z letního a podzimního pobytu v horách. Mateřídučka nás ale nepotěší jen svým aroma. Mateřídouška je také účinná léčivá bylina. Proč sbírat nať mateřídoušky?

Mateřídouška, anebo tymián?

Pod názvem mateřídouška máme většinou na mysli mateřídoušku obecnou (Thymus serpyllum L. sp. coll.), která se vyskytuje v přírodě v mnoha druzích. Roste na travnatých stráních, na slunečných místech podél cest, kde vytváří v době květu nádherné růžovofialové polštáře s příjemnou výraznou vůní.

Avšak mateřídouška se také říká rostlině, která je známá rovněž jako tymián, neboli mateřídouška obyčejná (Thymus vulgaris L.). Mateřídouška obyčejná neboli tymián obecný je asi 40 centimetrů vysoký polokeřík s krátce řapíkatými listy a s květy nachové barvy o délce 3-7 mm. Tato rostlinka také velmi intenzívně voní. Obě bylinky jsou odpradávna užívány v lidovém léčitelství a v podpůrné léčbě se s oblibou užívají dodnes. Buď v bylinných směsích, nebo samostatně.

„Mateřídouška – tymián se k nám dostala ze středozemních krajin v 11. století a v našich zahradách nacházíme rostliny, které nejdříve zplaněly a byly znovu kultivovány jako Thymus vulgaris. Na rozdíl od běžné mateřídoušky je až 50 cm vysoká. Obě však mají stejné účinky. Tymián byl znám již v antických dobách. V ústním podání se hovoří: „Tymián je především ostrý, pálivý. Reguluje vylučování moče a měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky. Čaj z tymiánu pročišťuje ušlechtilé vnitřní orgány těla,“ píše ve svém opusu Zdraví z boží lékárny rakouská bylinářka Maria Treben.

Mateřídouška léčí dýchací cesty

Mateřídouška obecná obsahuje hlavně silice s účinnými látkami thymolem a cymolem. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, fytoncidně působící látky a jiné.

  • Thymol patří k účinným antiseptikům. Uvádí se, že je až 25krát účinnější než fenol, ale je mnohem šetřivější svým účinkem na sliznice.

Mateřídouškový čaj napomáhá uvolňovat hleny a podporuje odkašlávání. Proto je s oblibou užíván při onemocněních dolních cest dýchacích. Tato droga je obsažena v množství léků usnadňujících odkašlávání.

Mateřídoušku obecnou lze užívat jako čaj také při trávicích obtížích, zvláště při nadýmání a průjmech.

Opilcům čaj z mateřídoušky

Není bez zajímavosti, že Maria Treben ji doporučovala mimo jiné jako léčivku proti opilosti. „Nemělo by se zapomínat ani na to, že mateřídouška se doporučuje i jako léčivka proti opilství. Plná hrst se zalije jedním litrem vřelé vody, přikryje se a nechá dvě minuty vyluhovat. Čaj se slije do termosky a alkoholikovi se podává každou čtvrthodinu jedna polévková lžíce. Dostaví se nevolnost, zvracení, silné močení, pocení, provázené chutí a žízní. Na začátku se dostaví nevyhnutelné recidivy, později, když se kúra opakuje, se vracejí zřídkakdy,“ doporučovala bylinkářka.

Tymián na záněty

Nať tymiánu obecného neboli mateřídoušky obyčejné obsahuje podobné účinné látky jako mateřídouška obecná. Protože má rovněž velmi silný antiseptický účinek, užívá se jí zejména při léčbě kašle a při chronických zánětech průdušek. Tymián se osvědčuje také při podpůrné léčbě bronchiálního astmatu. Podobně jako mateřídouška obecná také tymián je součástí některých léků určených pro usnadnění odkašlávání.

Čaj z tymiánu lze vnitřně užívat i při chronickém zánětu některé části zažívacího traktu. Neměli bychom jej ale nikdy pít při akutních střevních zánětech, v těhotenství a při poruchách srdeční činnosti.

Bylinky proti nespavosti

Obě mateřídoušky můžeme využít také při nespavosti: Plátěný polštářek naplníme tymiánem nebo mateřídouškou obecnou a zašijeme. Vonné látky, které se z polštářku posléze uvolňují, přispívají k lepšímu navození spánku, jestliže si tuto jednoduchou léčebnou pomůcku na noc položíme blízko hlavy.

Související

Váš názor