Domů ZahradaBylinky Pěstování fenyklu

Pěstování fenyklu

od jezzina

Fenykl znají především ženy, které prošly mateřstvím. Fenyklový čaj je po mléce další nápoj, které miminko ochutná. Ale už notnou řádku let lze i u nás koupit zeleninu dříve naprosto neznámou – dužnaté fenyklové řapíky. Aromatický fenykl není právě levný, a taj není divu, že se stal předmětem zahrádkářského zájmu. Jak pěstovat – a vypěstovat – fenykl?

Není fenykl jako fenykl

Fenyklový čaj vaří maminky kojenců pro uvolnění střevních plynů. Fenyklovým semínkem se sype pečivo podobně jako kmínem, a nebo pečivo kořeněné ve stylu perníku. Zavařená červená řepa by neměla tu pravou chuť bez přídavku fenyklu. Fenyklem se koření rybí polévky, dušená masa, omáčky a saláty. Stále je ovšem řeč o suchých fenyklových semínkách.

Někdy v polovině devadesátých let se na českém trhu objevila novinka – do té doby neznámý fenykl zeleninový, řapíkatý. Mnozí vyzkoušeli, a názory se různily.

  1. Pro někoho byl (a zůstal) zeleninový fenykl příliš aromatický,
  2. jinému zachutnal hned,
  3. někdo si na intenzivní „fenyklovou“ chuť a vůni fenyklu časem zvykl.

Fenykl na trhu nikdy nebyl levný. Přesto je využitelný každý jeho kousek. O pěstování fenyklu se začali zajímat zahrádkáři.

Pěstování fenyklu

  • Fenykl je jednoletá, nejčastěji však dvouletá bylina s rozvětvenou až 1,5 metru vysokou lodyhou.
  • Listy jsou střídavé mnohonásobně dělené, nitkovité.
  • Květenstvím je veliký okolík s drobnými žlutými květy.

Rostlina  původně pochází ze Středomoří. Pěstuje se jako léčivá rostlina a kořenná zelenina. Pěstujeme ji na teplých skalnatých stráních, nebo v suťovištích. Vyžaduje hluboké, vápenité, teplé, chráněné půdy. V našich podmínkách se obvykle pěstují dva druhy fenyklu:

  1. fenykl obecný pro jeho plody (používáme jako koření)
  2. a fenykl řapíkatý (pěstujeme jako zeleninu).

Pro pěstování fenyklu je vhodná lehčí, propustná půda. Nevyhovují mu půdy těžké a mokré, ani suché písčité. Ideální stanoviště pro pěstování fenyklu je takové, které má dostatek slunečního svitu. Fenykl boloňský, sladký nebo hlíznatý (F. vulgare var. azoricum, syn. Dulce), je dvouletý podobně jako fenykl obecný pravý. Sklízí se však již v prvním roce, kdy dorůstá výšky 50-60 cm a ještě nekvete. Užitek neposkytují semena, ale nadzemní „ztluštělá řapík“, složený z několika do sebe zapadajících, silně zdužnatělých listových pochev. 

Výsev fenyklu

Semena zeleninového fenyklu vyséváme přímo do záhonu na jaře nebo na sklonku léta, ideálně od začátku května do konce června. Rostlina totiž v dlouhých letních dnech vybíhá už v prvním roce do květu. Projevuje se to protahováním hlíz, narůstáním stonků až do výšky 50-100 cm a tvorbou žlutých květních okolíků. Zároveň se prudce zhoršuje konzumní kvalita hlíz.

Výsev fenyklu provádíme do hloubky dvou centimetrů, do řádků vzdálených na 30 až 35 centimetru.

  • Rostliny fenyklu v řádku jednotíme na vzdálenost 20 centimetrů.
  • Fenykl nemá rád přímé hnojení.
  • Rostlina je náročná na vláhu.
  • Vegetační doba fenyklu je 70 dní.
  • Fenykl sklízíme v září a říjnu do příchodu mrazů.

Řapík fenyklu je v mnoha zemích oblíbený jako salátová zelenina. Po rozebrání řapíku na jednotlivá lůžka vzniknou jakési „mističky“, které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů.

Fenykl a zdraví

Látky obsažené v semenech fenyklu:

  1.  uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu,
  2. pomáhají uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev
  3. a zlepšují odchod zadržovaných plynů z těla.
  4. Odvar ze semen pomáhá při bolestech a překyselení žaludku
  5. a po požití tučného tučného jídla.

Související

Váš názor