Domů Pokojové květiny Sloní noha (nolina): Pěstování v bytových podmínkách

Sloní noha (nolina): Pěstování v bytových podmínkách

od jezzina

Exotické hrnkové květiny už nejsou na českém trhu ničím neobvyklým. Jsou velmi žádané, avšak při pěstování v běžných bytových podmínkách působí mnohým lidem starosti. To neplatí o rostlině zvané sloní noha, nolina, ale také opičí strom či baukarnea. To všechno jsou synonymní názvy jedné rostliny, latinsky zvané Baucarnea recurvata. Její původní domovinou je Mexiko.

Sloní noha – popis rostliny

Rostliny sloní nohy (noliny) vytvářejí na konci silného, baňatého a dřevnatého kmenu trs úzkých zelených listů. V mládí má rostlina kmenový základ tvaru cibule, který se však postupně zvětší a vytáhne směrem vzhůru. Spodní část slouží jako skutečná zásobárna vody, kterou rostliny potřebují ve své domovině v období sucha. Této vlastnosti lze velmi úspěšně využít, zejména v bytech s ústředním vytápěním, kde bývá nízká vzdušná vlhkost. Dorůstá do výšky asi 1,5 metru, v Mexiku dosahuje až devět metrů. Sloní  noha (nolina) se dobře uplatní v teplejších prostředích a bez problémů snáší účinek přímých slunečních paprsků. Pro svou majestátnost a exotičnost funguje jako zelený solitér.

Nároky sloní nohy na pěstování

Říká se, že lidé si vybírají psí kamarády podle toho, jak se jim podobají. Pokud by to platilo i v případě zeleně, tak pro klidné a rozvážné povahy by se hodila sloní noha neboli nolina (Beaucarnea) – také nikam nespěchá, roste velmi pomalu. Aby vynikl její nádherný tvar, potřebuje dostatečný prostor.

Základní režim:

  • Světlo – nepřímé slunce, což představuje stanoviště, na které svítí prudké slunce, ale filtrované závěsem či žaluzií.
  • Teplota – teplo 15 – 21 °C. Noční výkyvy o 2 – 5 °C nejsou na škodu, avšak umístění na místech, kde je možný průvan, nedoporučuji. V období vegetačního klidu, v zimě, postačí teploty okolo 10 °C, klidně rostliny potrapte.
  • Zálivka – malá. Substrát se jen velmi mírně navlhčí. Vhodnější je potrápit rostlinu suchem než přemokřením. S ohledem k původu rostlin postačí nízká vzdušná vlhkost, avšak pokud dojde k poklesu pod 30 % relativní vlhkosti, existuje nebezpečí zasychání konečků listů.
  • Zemina – nejlépe substrát pro pokojové rostliny, což představuje směs drnovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1.
  • Nádoby pro pěstování – vhodné jsou mělké široké keramické nádoby.
  • Letnění rostliny – je možné v době vegetace (léto) umístit na teplém a vzdušném stanovišti (balkón, terasa apod.).
  • Choroby a vady – hniloba. Často v zimě při nízkých teplotách a přelití. Zasychání konečků listů. Nejčastěji bývá způsobeno přelitím rostlin, kdy dochází k odumírání kořínků. Výjimečně toto způsobuje nízká vzdušná vlhkost.

Související

Váš názor