Domů ZahradaKvětiny Voděnka: Pěstování

Voděnka: Pěstování

od jezzina

Voděnka, tradescancie, štěstí, poděnka, podénka, ale také blázen, to jsou názvy domácí rostliny, kterou zná každý, kdo se někdy jen trochu zajímal o pěstování pokojových květin, a nebo se nezajímal, ale chtěl narychlo trochu „zazelenit“ místnost. Voděnky jsou k tomu nejvhodnější, protože jim k životu stačí i jen sklenice s vodou. Voděnky se pěstují pro krásu bohatě olistěných převislých stonků.

Voděnka, nenáročná a skromná

Voděnka (Tradescantia) se hodí jak do bytu, tak do kanceláří. Pěstuje se v květináčích, můžeme ji vsadit do závěsných nádob. Dlouhou dobu vystačí bez zeminy, jen v nádobě s vodou, kterou doléváme. Voděnka ve vodě bohatě zakoření. Voděnkami dobře doplníme květináče s rostlinami, které nevykrývají spodní část. Poléhavé a povislé stonky zakryjí i málo reprezentativní nádoby. Mezi přednosti voděnek patří:

 1. rychlý růst,
 2. pěstitelská nenáročnost
 3. a v případě potřeby možnost jednoduchého rozmnožení (odřezky zakoření ve sklenici s vodou).

Voděnku pěstujeme pro pěkné listy

Květy tato rostlina neoslní, ozdobné jsou listy. Kromě zelených variet můžeme mít různé formy žlutě či bíle pruhované, jindy na rubu fialově růžové až červené, existují i druhy, které se vybarvují podle toho, zda jsou umístěny na slunci či na stinném stanovišti, od zelené do tmavě červené.

Tradeskancie vyžaduje světlé místo, ale bez přímého slunce a pravidelnou zálivku. Pokud tuto rostlinu dáme do stínu, bílá barva se postupně z listů vytratí. Druhům se zelenými listy stačí i místo s horšími světelnými podmínkami.

 • I když je voděnka typická květina pro předsíně a kuchyně (je taková „obyčejná“, domácká), nebude se jí dařit v kuchyni s plynovým sporákem. Je citlivá na produkty spalování plynu.

Voděnce stačí voda

Tradescantia dostala svůj český název voděnka z toho, že výborně roste pouze z vody.

 • Uštípneme si několik stonkových řízků v délce pět až osm centimetrů,
 • a z poloviny je ponoříme do vody.
 • Rychle vypustí kořínky a poroste „jako z vody“.
 • Řízky mají mít tři až čtyři listy.
 • Po zakořenění je zasadíme do země.
 • Přestárlé exempláře můžeme tedy snadno nahradit novými.
 • Množit je můžeme po celý rok.

 

 

Přes zimu udržujeme voděnku v mírně teplém pokoji, nevadí jí však ani ústřední topení. Zaléváme ji často, a to jak v létě, tak i v zimě.

Voděnky obvykle nepřesazujeme, protože stará rostlina bývá odspodu holá. Proto raději v případě, že výhony jsou dlouhé a holé, sázíme konce těchto výhonů jako nové řízky. Vyžadují co nejskrovnější zem, neboť čím je zem chudší, tím budou barevnější listy.

Voděnky také nijak nepřihnojujeme.

Voděnky jsou ideální pro malé pěstitele

Tradescantia, voděnka je velmi nenáročnou rostlinou, která se vyznačuje rychlostí růstu. Hodí se proto i pro naprosté začátečníky nebo pro děti, které se tak mohou naučit základům péče o pokojové rostliny.

Je to rostlina ideální do závěsných košíčků nebo může stát i na vyšším stolku, ze kterého se bude spouštět v barevných kaskádách. Vyžaduje dostatek rozptýleného světla – čím více, tím jasnější barvy budou její listy mít. Má citlivé kořeny, proto je vhodnější častější zálivka než velké množství vody najednou.

Související

1 komentář

Marta 12.5.2020 - 15.55

Dobrý den chci se zeptat mám voděnku můžu ji mít aj zavesennou venku na pergole. Děkuji.

Reply

Váš názor