Domů Nemoci Ječné zrno na víčku: léčba

Ječné zrno na víčku: léčba

od jezzina

Oko je uloženo v hluboké dutině, chráněné kostěnou pyramidou – očnicí. Přes oko jde štěrbinová uzávěrka, které říkáme oční víčka. Z okrajů víček ústí vývody asi 40 mazových žlázek. Jejich úkolem je promašťovat okraje tak, aby slzy nestékaly po obličeji. Zanícením některých těchto žlázek vzniká tak zvané „ječné zrno“ (a „vlčí zrno“ na vnitřní straně víček). Jedná se o nepříjemné a navíc bolestivé onemocnění. Léčba sleduje pokud možno vyprázdnění zánětlivého ložiska, které je však nutno svěřit pouze lékaři.

Ječné zrno, hordeolum

Akutní lokalizovaná infekce jedné nebo více Zeissových či Mollových žlázek je označována za vnější ječné zrno. Infekce meibornské žlázy je vnitřní ječné zrno. Původem je obvykle stafylokok. Ječnému zrnu často předchází zánět víček.

Vnější ječné zrno většinou začíná bolestí, zarudnutím, pocitem napětí při okraji víčka. K příznakům patří i slzení, světloplachost a pocit cizího tělíska v oku. V centru zatvrdliny se objeví malá žlutá skvrnka, což je projev hnisání. Abces brzy praskne, hnis se provalí a bolest ustoupí.

Vnitřní ječné zrno je závažnější. Bolest, zarudnutí a otok jsou více lokalizovány. Na spojivkové straně víčka vidíme žlutavé ložisko v místě postižené žlázy. Později se vytvoří abces. Jeho spontánní uvolnění je ojedinělé, zato recidivy jsou pak časté.

Léčba ječného zrna

S ječným zrnem je třeba zajít k lékaři. V léčení pomáhají teplé obklady a opatrné uvolnění skalpelem. Lokálně se aplikují antibiotické oční masti, což pomáhá zejména při vznikajícím ječném zrnu.

Co je to chalazion – vlčí zrno?

Chalazion (vlčí zrno) je chronické zvětšení tak zvané meibomské žlázy z ucpání jejího vývodu, po němž často následuje zánět žlázy. Vlčí zrno zpočátku může být nerozlišitelné od vnitřního hordeola (ječného zrna). Projevuje se otokem víčka, prosáknutím a podrážděním. Po několika dnech ale podráždění zmizí a zanechá nebolestivou rostoucí zarudlou nebo šedavou bulku ve víčku, kterou můžeme vidět z jeho spojivkové strany. Kůže je v místě otoku volně pohyblivá. Vlčí zrno se většinou samovolně vstřebá v průběhu několika měsíců. Teplé obklady přikládané čtyřikrát denně to mohou urychlit. Jestliže nedojde ke spontánnímu vstřebání, spočívá léčení buď v chirurgickém odstranění či uvolnění vlčího zrna, nebo lékař provede aplikaci léků do vlčího zrna.

Brambor léčí ječné zrno

Otoky a hnisavá ohniska na očním víčku, známá jako ječné zrno, se vyléčí většinou sama, ale trvá to jeden až dva týdny. Léčení lze prý urychlit. Z uvařené brambory se odřízne plátek, co možná nejteplejší se přiloží na nemocné oko a přidrží se hadříkem čtvrt až půl hodiny. Alespoň tak to před časem radila doktorka Jutta Wenzelová z Berlína. Bramborový plátek prý „odsává“ zánět a jeho teplo napomáhá k odvádění nahromaděných sekretů.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor