Domů Recepty Štrúdl: Nejlepší recepty

Štrúdl: Nejlepší recepty

od jezzina

Štrúdl je počeštělý výraz německého slova strudel, což znamená závin. Z toho je patrno, jak se štrúdl do české kuchyně dostal – je to moučník z období Rakousko-uherské monarchie. Nejčastěji se připravoval závin plněný jablky, Apfelstrudel. Proto se pod názvem štrúdl nejčastěji vybavíme právě závin jablečný, ačkoliv by mohl být s různou náplní. A když tradiční jablečný štrúdl, pak před očima vytane klasické těsto tažené. Ale ani to nemusí být dogma. Existuje mnoho předpisů na těsto pro nejrůznější štrúdly. Ty nejlepší nabízíme k vyzkoušení.

Štrúdl: Nejlepší recepty

Tažený štrúdl s jablky I.

  • 300 g hladké mouky, 1 menší vejce, 1 lžička rumu, 1 lžička oleje, sůl, vlažná voda nebo syrovátka (smetana), hladká mouka na posypání ubrusu, tuk na vymaštění plechu, moučkový a vanilkový cukr.
    Příprava: Do mouky prosáté na vál přidáme lžičku oleje, vejce, rum, špetku soli a teplou vodou nebo teplou syrovátkou (těsto se lépe vytahuje) zaděláme středně tuhé těsto. Dobře je prohněteme (až se nelepí na ruce), uděláme z něj dvě koule, potřeme je olejem, přiklopíme nahřátým kastrolem a necháme půl hodiny odležet.
    Potom jednu kouli těsta rovnoměrně vyválíme, položíme na ubrus posypaný moukou a tence vytáhneme. Silné okraje odkrojíme a necháme 5 minut zaschnout.
    Pokropíme je rozehřátým tukem, posypeme strouhankou osmaženou na části dávky tuku, poklademe jablky nakrájenými na tenké plátky, posypeme rozinkami, cukrem a skořicí (a pokrájenými ořechovými jádry) a pomocí ubrusu stočíme v závin. Pomocí ubrusu jej opatrně přeneseme na pomaštěný plech, potřeme rozehřátým tukem a upečeme dorůžova v mírně vyhřáté troubě. Ke konci pečení závin můžeme potřít smetanou – lépe červená. Stejně připravíme závin z druhé koule těsta.
    Závin pocukrujeme vanilkovým a moučkovým cukrem až před podáním.

Štrúdl II.

  • 400 g hladké mouky, 250 g másla nebo rostlinného tuku (například Hera), 1 vejce, 1 dl vody, šťáva z 1 menšího citronu, špetka soli, 4 lžíce cukru.
    Náplň: 100 g nasekaných vlašských ořechů, 1000 g nastrouhaných vyjádřených a oloupaných jablek, hrstka hrozinek, 2 skořicové cukry, 4 lžíce strouhanky.
    Příprava: Mouku, máslo, vejce, vodu, šťávu z citrónu, sůl a cukr zpracujeme na válu na těsto. To necháme chvíli odpočinout dole v lednici (20 minut, půl hodiny) a v době jeho odpočívání si připravíme jablka do nádivky – nastrouháme je na hrubém struhadle. Po vyjmutí z ledničky těsto rozdělíme na dva díly a na hladkou moukou pomoučněném válu z něj vyválíme placky o síle (přibližně) 2 mm. Na každou placku navršíme vždy polovinu jablek, posypeme je polovinou ořechů, jedním skořicovým cukrem a polovinou hrozinek (kdo nemá hrozinky rád, klidně je vynechá) a 2 lžícemi strouhanky (kdo má rád mletý mák, nahradí jím strouhanku).
    Štrúdl zabalíme (jako bychom balili roládu) a volný okraj po celé délce lehce přimáčkneme k závinu. Na plech položíme přimáčklým okrajem dospod. Připomínám, že nemusíme mastit, těsto je mastné samo o sobě. Pečeme ve vyhřáté troubě – 220 stupňů – asi půl hodiny, do zlatavého zabarvení povrchu.
    Před podáváním pocukrujeme.

Tažený jablečný závin III.

  • 30 dkg hladké mouky, 1 vejce, 1 lžíce sádla, 1 lžíce octa, 1/4 lžičky soli, 1/8 l vlažné vody.
    Náplň: 15 dkg jablek, 10 dkg piškotů nebo strouhanky, 2 lžíce cukru, rozinky, ořechy, 1 lžička skořice, 3 lžíce rozpuštěného másla.
    Příprava: Všechny suroviny spojíme v těsto, které propracujeme tak, aby se nelepilo na stěny mísy. Přikryjeme utěrkou a necháme nejméně půl hodiny odpočinout. Pak těsto vyválíme, rozdrcené piškoty nebo strouhanku osmažíme na másle a posypeme na rozválené těsto. Přidáme nastrouhaná jablka, ocukrujeme, posypeme skořicí, ořechy, rozinkami a zavineme. Na vymazaném plechu pečeme v předehřáté troubě.
    Po upečení pomastíme rozpuštěným máslem.

Štrúdl s jogurtem

  • 500 g hladké mouky, 250 g tuku, jedno vejce, 1 lžíce vody, 1 lžíce octa, kelímek bílého jogurtu, špetka soli.
    Náplň: 1,20 kg navinulých jablek, 150 g cukru, 100 g másla nebo rostlinného tuku na pečení, 80 g strouhanky, 2 lžíce rozinek, mletá skořice (ořechová jádra).
    Příprava: Vše zpracujeme ve vláčné těsto. Kousek rozpuštěného tuku si dáme stranou na potření. Těsto necháme v chladničce chvíli odpočinout (z uvedeného množství surovin uděláme tři záviny). Rozválíme na tenčí placky, naplníme nahrubo nastrouhanými jablky, posypeme cukrem, skořicí, přeložíme, potřeme tukem a pečeme v troubě.

Ledový štrúdl podle Adély Gondíkové

  • 1/4 kg ztuženého tuku, 2 lžíce cukru, 6 lžic mléka s kvasnicemi (5 dkg kvasnic), špetka soli, 10 lžic hladké mouky. 15 lžic hrubé mouky.
    Příprava: Ze všech ingrediencí vytvoříme těsto, které rozdělíme na 4 díly (4 šišky) a ty vložíme na 2 hodiny do studené vody. Těsto by mělo ve vodě po té době prasknout – to je známka správného „podvodního“ vykynutí. Ze všech dílů těsta pak vytvoříme klasické „štrúdly“ plněné jablky se skořicí, hrozinkami, vlašskými a lískovými oříšky.

Tvarohový štrúdl

  • 300 g mouky, špetku soli, špetku cukru, 1 střední vejce.
    Na náplň: trochu oleje k potření, 1 kg netučného tvarohu, 200 g rozpuštěného másla, 80 g cukru, sůl, 2 čajové lžičky ostrouhané citronové kůry, 4 vejce střední velikosti, trochu mouky k vyválení těsta, 50 g rozinek, práškový cukr k posypání.
    Příprava: Do mísy dáme mouku, sůl, cukr, vejce a 100 ml vody, vše smísíme, měchačkou řádně prohněteme, formujeme do koule a potřeme olejem. Poté necháme při pokojové teplotě asi půl hodiny v klidu. Zatím důkladně vymačkáme z tvarohu vodu a ručně ušleháme na pěnu směs 125 g másla, cukru, citrónové kůry a soli. Promícháme s vejci a tvarohem.
    Štrúdlové těsto vyválíme kuchyňským válečkem na utěrce posypané moukou. Rovnoměrně a do velikosti asi 45 krát 30 cm. Tento obdélník pak vytáhneme až do velikosti přibližně 65 krát 45 cm. Tvarohem potřeme těsto, přičemž necháme 3 až 4 cm od kraje volné. Pak tvaroh posypeme rozinkami a těsto od užší strany srolujeme, konce dobře stlačíme a zasuneme pod závin.
    Plech potřeme rozpuštěným máslem a úhlopříčně na něj položíme štrúdl. Plech potíráme jen v těch místech, kde bude závin skutečně ležet, protože přebytečný tuk se pálí a silně dýmí. Těsto během pečení několikráte propíchneme vidličkou a potřeme mašlovačkou.
    Pečeme v troubě na druhé liště při nastavení plynového plamene na třetí stupeň, při teplotě 200 stupňů Celsia. Tu a tam potíráme zbylým máslem. Po asi 45 až 50 minutách pečení vložíme závin na servisní tác, posypeme práškovým cukrem a za tepla podáváme na stůl.

Štrúdl zadělaný pivem

  • Z půl kilogramu hladké mouky, 2 dl piva, kostky Héry a špetky soli zpracujeme těsto. Na dobře pomoučněném vále ho rozdělíme na čtyři kousky, z nichž vyválíme placky. Poklademe je nakrájenými jablky, posypeme skořicí, rozemletým mákem, jemně nasekanými oříšky (mohou být i burské) a náplň pokapeme rozehřátým máslem. Nakonec nohavice potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péci.

Jazykové okénko: Štrúdl, nikoliv štrůdl

Třebaže je štrúdl slovo nespisovné, i ono má svůj pravopis. Protože není českého původu, nepíšeme je s kroužkovaným ů – štrůdl, ale s ú – tedy štrúdl. A to i přesto, že je nesprávně napsaný „štrůdl“ na internetu rovněž k dohledání.

Mohlo by vás zajímat

Recepty na jablečný koláč na plech jsou v samostatném článku ZDE

Recepty na jablečný koláč s pudinkem najdete v článku ZDE.

Foto: (jez)

Související

Váš názor