Domů Ostatní 5 důvodů, proč jste u myčky našli vodu. Poradíme vám, jak únikům předcházet

5 důvodů, proč jste u myčky našli vodu. Poradíme vám, jak únikům předcházet

od admin

Našli jste pod myčkou kaluž vody? Připravili jsme pro vás seznam 5 nejčastějších příčin a tipy na řešení problému. V drtivé většině případů se jedná o drobné závady, se kterými si poradíte i bez pomoci technika nebo opraváře.

Voda pod myčkou

Zdroj: DALLE-3

Úniky vody patří mezi nejběžnější a zároveň nejméně vážné problémy, na které můžete v případě myčky narazit. Nemusíte se proto děsit, že by oprava byla finančně náročná. Pokud máte moderní model s vlastním diagnostickým systémem, pak vás o aktuální poruše informuje pomocí chybového kódu na displeji. Například v případě myčky Bosch se při úniku vody na displeji objeví kód E15. Každý výrobce však používá jiné kódy, proto je dobré nahlédnout do vašeho manuálu.

Dobrou zprávou je, že většina dražších modelů disponuje užitečnou funkcí aquastop, která v případě úniku okamžitě zastaví přívod vody. Tato funkce vás kolikrát může zachránit před potopou, když zrovna nejste doma.

Jestliže máte doma starší model a nedozvěděli jste se příčinu skrze chybový kód, máme pro vás seznam nejčastějších důvodů, proč voda z myčky uniká.

1)    Nashromážděná kondenzace

První příčina není vůbec vážná – a spočívá ve vysrážení páry. Pokud otevřete dveře myčky ihned po ukončení cyklu, voda se může vylít ven. Na dveřích myčky se kvůli páře tvoří kondenzace, která se tam nějakou dobu drží. Jakmile myčka vychladne, kapky se vytratí.

Nashromážděná kondenzace

Zdroj: DALLE-3

2)    Poškozené těsnění dveří

Jednou z nejčastějších příčin je poškozené nebo prasklé těsnění. Součástka musí ustát působení tlaku a vysokých teplot, což se po nějaké době může podepsat na jejím povrchu. Někdy těsnění ani nemusí být poškozené, ale je pouze špatně nasazené nebo silně znečištěné. Pokud jste usoudili, že je čas na výměnu, nové vás vyjde jen na pár stovek korun.

3)    Prasklá napouštěcí/vypouštěcí hadice

Někdy se stává, že voda neutíká přímo z myčky, ale z prostoru za ní. Důvodem je prasklá přívodní nebo výstupní hadice k myčce. Posuňte myčku a obě hadice pečlivě prohlédněte. Podívejte se, zda je odpadní potrubí správně připojené a není ničím zablokované (ucpaná/pokroucená hadice může rovněž způsobit problémy s odtokem). Pokud objevíte prasklinu, náhradní díl obvykle seženete od 300 do 500 Kč.

4)    Zanesené či poškozené filtry

V další řadě se přesvědčte, zda za úniky vody nestojí filtr. Filtry zanesené zbytky potravin a dalšími nečistotami se mohou podepsat na špatném odtoku, což naštěstí zjistíte po rychlé kontrole. Filtr najdete ve spodní části myčky pod dolním košem nebo v blízkosti spodního ramene trysky. Stačí ho vyjmout, opláchnout pod tekoucí vodou – případně vyčistit kartáčkem či houbičkou. V rámci správné údržby byste ho měli kontrolovat a čistit alespoň jednou měsíčně.

Oprava myčky

Zdroj: Canva

5)    Nefunkční hladinový spínač

Každá myčka má v sobě zabudovaný senzor nebo čidlo, které hlídají hladinu vody. Jedná se o důležitou součástku regulující správné množství vody pro každý mycí cyklus. Pokud žádná z výše zmíněných příčin závadu neodhalila, je možné, že zakopaný pes je právě tady. Senzor je většinou umístěný na dně myčky a je dobré, aby jeho funkčnost zkontroloval právě odborník. Je možné, že je poškozený nebo zanesený vodním kamenem – a kvůli tomu může do myčky přivádět zbytečně velké množství vody.

Nenašli jste příčinu závady? Servisní technik vám pomůže

Možná jste nadšeným kutilem a rádi opravujete věci svépomocí. U myčky své nadání můžete jednoznačně využít, a to při výměně těsnění, filtru nebo hadic. V případě dalších problémů doporučujeme opravy přenechat odborníkovi (například v případě výměny hladinového spínače nebo oběhového čerpadla do myčky). Během kontroly odhalí zdroj problému a doporučí další postup. Ten obvykle spočívá v pořízení náhradního dílu, který najdete v některých hobby obchodech nebo ve specializovaných e-shopech. Novou součástku seženete za pár stovek korun, takže samotná oprava vaši peněženku příliš nezatíží.

Související

Váš názor