Fejchoa (fidžoa) je subtropické ovoce, které je plodem dřeviny s názvem aka jedlá (Acca sellowiana). Jak se rozšiřuje akční radius českých cestovních cílů, rozšiřuje se se i praktická znalost ovoce rostoucího v dříve neznámý krajinách. Mezi takové dříve neznámé ovoce patří také fejchoa.
Obsah článku
Fejchoa je plodem aky jedlé
Třebaže aka jedlá roste přirozeně roste v subtropických oblastech Brazílie, Paraguaye, Uruguaye a Argentiny, pěstuje se nestandardně i na Kavkaze nebo ve Skotsku, většina komerčně využívaného ovoce pochází z Nového Zélandu. Tam rostou aky jedlé jako“
- kulturně pěstované dřeviny (užitkové ovocné nebo okrasné stromy, keře),
- anebo jako stromy nijak nepěstované, volně rostoucí.
Když bychom chtěli porovnat, mají aky jedlé na NZ stejné postavení jako naše mirabelky nebo o třešně.
- Rostou všude,
- každý je na ně zvyklý,
- a nikdo o ně nijak zvlášť nedbá.
V době zrání (v dubnu) jsou zelené šišky fejchoa všude, padají ze stromů a keřů. Sousedé si je zdarma nabízejí – „Přijď si nasbírat“. Fejchoa je nabízena i v obchodech, a nijak levně. Asi se najdou zájemci, kteří si koupí kilogram za sedm až 13 dolarů. Právě tak, jako si lidé u nás koupí třešně za 130 Kč/1000 g, ačkoliv jinde třešně padají pod stromy.
Aka jedlá: Pěstování
Rostlina vyžaduje zimní teploty pod 10 °Celsia, v suchém prostředí snese mráz do -10°C. V oblastech s celoročně horkým podnebím aka nedává plody, vysazuje se pouze jako okrasná rostlina. Proto se asi v blízké budoucnosti můžeme nadít, že se pěstování aky jedlé rozšíří i do pásem považovaných v minulosti za chladnější než subtropické.
- Aka velká roste jako keř nebo nízký strom dorůstající 2,5 až šest metru výšky.
- Listy jsou vstřícné, leskle kožovité, oválné, na spodní straně šedě plstnaté, tři až sedm centimetrů dlouhé.
- Květy jsou oboupohlavné až 30 mm velké, ozdobné.
- Plod zvaný fejchoa má vejčitý nebo kulovitý tvar. Je dlouhý asi 20–70 milimetrů, má zelenou nebo našedle zelenou, ojíněnou, kožovitou slupku a měkkou bílou šťavnatou dužinu s velkým počtem drobných semen.
Plody aky jedlé
Plod bývá 35 až 100 g těžký. Na první pohled se trochu podobá plodům kiwi, ale podobnost umocňuje vědomí, že nejvíc fejchoí pochází z Nového Zélandu. Jiná podobnost mezi plody není, když nebudeme počítat, fejchoa se stejně jako kiwi dobře vyjídá špičatou lžičkou.
Nesrovnávejte. Fejchoa má svou vlastní chuť
Chuť fejchoa se nedá srovnat s žádným jiným ovocem. Snad ji lze popsat jen jako „univerzálně sladkou, ovocnou, nijak výraznou“. Dřeň je mírně krupičkovitá, trochu jako hruška. Při vyšší zralosti nabývá dužina skelného vzhledů, nijak výrazně přitom však neměkne.
Dužnina se konzumuje syrová, anebo se používá do pečiva, k výrobě džusů, marmelád a ovocných salátů, fejchoou je aromatizovaná novozélandská značka vodky 42 Below. Ovoce se může snadno otlačit, a pak se rychle kazí. Proto se nedoporučuje dlouhý transport.