Domů ZahradaOvoce Cukrový meloun: Pěstování

Cukrový meloun: Pěstování

od jezzina

Bývaly časy, že jsme si v našich podmínkách pod slovem „meloun“ dokázali představit jen zelenou kouli s křehkou červenou dužinu. V současné době je situace veselejší: známe, kupujeme a konzumujeme víc různých melounových druhů. Mnohé z nich dokonce i doma pěstujeme. Mezi ně patří i meloun cukrový. Jak na pěstování cukrového melounu? Na budoucí úrodu je třeba myslet s dostatečným předstihem.

Známe cukrový meloun?

Meloun cukrový (Cucumis melo) je samostatný druh zeleniny. Jsou vypěstovány mnohé jeho odrůdy (kultivary).  Je jiný než meloun vodní, který jediný byl donedávna znám v našich podmínkách. Od vodního melounu se liší skoro vším:

  • vzhledem rostliny,
  • velikostí, barvou a chutí plodu.

Vzhled plodů cukrového melounu

Plody cukrového melounu mají kulatý nebo protáhlý tvar. Některé jsou velké třeba jen jako vejce, zatímco jiné mohou vážit i několik kilogramů. Povrch cukrového melounu může být hladký, ale také žebernatý, rýhovaný nebo hustě síťovaný. Právě tak se liší barva sladké dužniny – bývá zelená, bílá, nažloutlá či oranžová.

Pěstování cukrového melounu

Botanicky cukrový meloun příbuzný okurce. A ta podobnost s okurkou je důvodem, proč meloun cukrový zajímá domácí pěstitele, kteří mají s pěstováním okurek bohaté zkušenosti. Zatímco vodní meloun vyžaduje teplo, závlahu a pravidelnou péči (a v našich podmínkách mnohdy nedozrají), s cukrovými melouny je to podobné jako s okurkami.

Opylování zajistí včely i čmeláci

Cukrový meloun se pěstuje na zemi, podobně jako okurky nakládačky. Samčí i samičí květy vyrůstají na jedné rostlině.

  • Podobně jako u okurek má samičí květ melounu malý ochlupený semeník s tvarem budoucího plodu.
  • Samčí květy jsou na krátkých stopkách.

Samičích květů se objevuje na rostlině až desetkrát víc než květů samičích. Přenos pylu zajistí včely, ale také vosy a čmeláci sající nektar z květů.

Cukrový meloun lze pěstovat na záhonu, v pařeništi, fóliovníku či ve skleníku. V době kvetení však musí do těchto prostor zajistit přístup opylovačům.

Meloun má rád teplo

Podobně jako okurky, rajčata či papriky vyžadují i cukrové melouny teplo. Kde se nedaří rajčatům a paprikám, nebude se dařit ani melounům. Rostlina je značně teplomilná, zničí ji už první mrazy. Pokud dojde k poklesu pod 10 °Celsia, rostlina zastavuje asimilaci živin. Do tuzemských podmínek odborníci doporučují volit rané melouny, které mají největší šanci dobře dozrát.

Výsev a  výsadba melounů

Semena cukrových melounů se do agroperlitu nebo výsevního substrátu vysévají počátkem jara, asi v polovině dubna.

  • Mladé rostliny se pikýrují.
  • Anebo se semena vkládají přímo do sadbovačů (kelímků).

Ve druhé polovině května (tak zvaně „po zmrzlých“) vysazujeme melouny na venkovní stanoviště.  Doporučuje se dodržovat spon 130 krát 50 až 60 centimetrů. Sazenice jsou sice při výsadbě malé, ale jde o liánovitou rostlinu, která se rychle rozrůstá. Budou-li melouny blízko u sebe:

  • porost se zahustí,
  • sníží se výnos
  • a také se zkomplikuje sklizeň.

Pod melouny lze položit černou netkanou textilií, není to ale podmínkou. Hned po vysazení se doručuje rostlinu přihnojit chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem.

Zaštipovat nebo nezaštipovat melouny?

Rostliny se dříve při pěstování zaštipovaly kvůli většímu rozvětvení výhonů, v současné době jsou vypěstovány i odrůdy, které to nevyžadují. Proto je vhodné nakupovat osivo v odborných semenářských prodejnách a požádat přitom o popis vlastností budoucí rostliny.

Melouny dozrávají v polovině července. Záleží na místních podmínkách a na počasí. Sklízejte až plně vyzrálé plody. Pokud je třeba plod utrhnout dřív, měl by pár dní dozrát v teple na slunci.

Nemoci a škůdci melounů

  • Meloun není odolný k plísni okurkové. Pokud ji na listech objevíte, zvolte stejný postřik jako na okurky.
  • Rostliny pravidelně a pečlivě kontrolujte a zasáhněte při případném výskytu molic nebo svilušek.

Související

Váš názor