Domů ZahradaOvoce Nashi: Pěstování

Nashi: Pěstování

od jezzina

Nashi, naši, obecně japonské nebo asijské hrušky, bylo ještě před nedávnem exotické ovoce pocházející z Číny. Protože je jeho pěstování rozšířeno v celé východní Asii, ale rovněž už i v Chile, ve Francii a Itálii, bylo jen otázkou času, kdy se o pěstování nashi pokusí i čeští zahradníci. V současné době můžeme vidět stromky s plodem nashi i na našich zahradách. Jak pěstovat nashi?

Nashi: Hruška nebo jablko?

Kříženci asijské hrušně písečné, ovoce stromu mírného pásu, se z východní Asie rozšiřují také v teplejších oblastech Evropy. Ačkoli se lidově nazývá asijská hruška, kříženec jabloně a hrušně to není. Z botanického hlediska jde o samostatný druh Pyrus pyrifolia a od evropské hrušně Pyrus communis se liší tím, že nemá na plodu kališní lístky. Nashi hrušně ovšem také patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). V současné době najdeme mnoho různých kultivarů i forem.  S  pěstováním nashi se začalo i u nás.

 1. A to nejen v botanických ústavech nebo ve specializovaných parcích, arboretech.
 2. A nejsou to jen specialisté na exotiku, kdo se pouští do pěstování nashi.

Proč pěstovat nashi?

U nás dříve neznámá „jablkohrušeň“ láká i amatérské zahrádkáře. Není to jen touha po neznáme dřevině plodící málo obvyklé ovoce.

 • Nashi se v českých/ moravských/ slezských podmínkách nejenom dobře daří, ale strom je též rezistentní k chorobám, které často napadají hrušně. Například je jen minimálně je napadána rzí hrušňovou, strupovitostí či septoriózou.
 • Je sympatické, že stromek dorůstá do výšky deseti metrů, takže není tak vysoký jako běžné hrušně.  Je proto vhodnější i do menších zahrádek.
 • Patří také mezi přizpůsobivé a odolné ovocné dřeviny, není náchylná na pozdní jarní mrazíky a snese teploty až do –25 °Celsia.

Pěstování nashi

Ačkoliv je velmi snadné vypěstovat stromek nashi ze semínek, odborníci ani zkušení praktici to nedoporučují. Z více důvodů je lepší koupit očkovaný stromek v okrasné či ovocné školce, v zahradnictví. Stromek vzešlý v domácích podmínkách ze semínek například špatně snáší hluboký mráz a proto v našich zeměpisných šířkách zimu na zahradě pravděpodobně nepřečká. U rostlin nashi z jader se pěstitel plodů zřejmě nedočká.

 Mladé stromky nashi se sází na podzim i na jaře. Pro výsadbu se doporučuje vybrat stromek s neporušenými a nezaschlými kořeny. Je možno vysadit nejen jednoleté či dvouleté špičáky, ale i stromky s již založenou korunkou.

 • Barva nově vyrostlých výhonů je nejprve hnědavě červená, později se vybarvuje do zelené. Na podzim se listy vybarvují do tmavě červené, později až do hnědé barvy a jsou velmi dekorativní.
 • Nashi potřebuje „druha“ k opylování
 • Nashi vyžaduje propustnou půdu s dostatkem vláhy a poblíž jinou odrůdu stejného druhu či odrůdu klasické hrušně pro opylování.  Je vhodné ji umisťovat do teplejších míst a chránit před větrem.
 • Během května či dubna se doporučuje přihnojovat klasickým hnojivem pro ovocné stromy.
 • Stromky vytvoří během několika let protáhlé, vejčité koruny. Řez se provádí klasicky na jaře jako v případě hrušní a jabloní.
 • Nashi hrušně vykvétají v dubnu až v květnu. Květy vytvářejí chocholíky se 6 až 9 jednotlivými kvítky. Květy jsou opylovány hmyzem.
 • Plodem jsou malvice kulovitě oválného tvaru, které mají v jádřinci několik tmavě hnědých semínek. Dozrávají v září až v říjnu Plody mají osobitou chuť, jsou křupavé, šťavnaté a příjemně sladké. Barva plodu se liší podle kultivaru, ale zpravidla bývá od světlé bíložluté barvy až po tmavě žlutou. Plody mají na povrchu celkem výrazné hnědé až tmavě hnědé tečkování. Plody některých odrůd mohou dosáhnout hmotnosti až 1 kg, průměrně však váží 150 až 200 g.

Související

1 komentář

Alena 19.5.2021 - 18.57

Chtěla bych vědět,zda by se dalo Nashi pěstovat v nádobách jako jiné zakrslé ovocné stromky.Děkuji za odpověď.
A.K.

Reply

Váš názor