Domů Zdraví Antikoncepce druhy a ceny

Antikoncepce druhy a ceny

od jezzina

Vynalezení, dostupnost a rozšíření antikoncepce mělo zásadní vliv na ženskou emancipaci. Možnost regulovat mateřství otevřela ženám možnosti práce, umění, portu, společenské a politické angažovanosti. Ve druhé dekádě 21. století mají ženy dostatečný výběr antikoncepčícj prostředků. Mohou si vybrat podle jejich aplikace, ceny, ale především podle svého zdravotního stavu. Každá dívka by měla být ještě před započetím sexuálního života informována o prostředcích bránících početí, a to i dívky, jejichž vyznání jim užívání antikoncepce nedovoluje.

Antikoncepce zdarma

Přerušovaná soulož

Totálně nespolehlivý způsob antikoncepce, který byl svého času (hlavně za socialismu) v českých podmínkách velmi rozšířen (a to i přes dostupnost jiné účinnější antikoncepce – například prezervativů). O „úspěšnosti“ této metody svědčí časový rozestup mezi svatbou a narozením prvního dítěte – jen v málokterých případech byl větší než devět měsíců. Jedinou výhodou této nespolehlivé metody byla cena – jen pevná vůle muže, a jinak zdarma.

Plodné a neplodné dny

Metoda plodných a neplodných dní. Tak jako v případě, že se ženě nepodaří vždy otěhotnět i v době spočítaných (vyměřených) plodných dní, právě tak tato nedokáže spolehlivě ochránit ve dnech tak zvaně neplodných. Tuto metodz by měly používat asi jen ty páry, u kterých by případné těhotenství nevyvolalo paniku a nebylo by žádným „neštěstím“. Metoda je zadarmo.

Kojení

Kojení novorozeněte chrání ženu před početím, ale jen do jisté míry. Je účinná, pokud žena kojí alespoň šestkrát denně, pokud nejdelší přestávka mezi kojením nepřesáhne šest hodin a pokud nemenstruuje. Zadarmo.

Druhy a cena spolehlivější antikoncepce

Mužský kondom

Univerzální, spolehlivá a levná antikoncepce je mužský kondom, prezervativ. Jeho výhodou je i ochrana před pohlavně přenosnými infekčními chorobami. I když se jedná o ochranu mužskou, neměl by prezervativ chybět ve výbavě žádné mladé ženy, a už vůbec ne u žen sexuálně promiskuitních. Včasné nasazení prezervativu by měla mít žena „ve své režii“. Cena prezervativů začíná na 20 korunách za tři kusy.

Bariérová ženská antikoncepce

Bariérové metody ženské antikoncepce dnes nejsou příliš oblíbené a hodí se spíš jako doplněk jiných postupů. Moderní antikoncepční krémy a pěny jsou však dosti spolehlivé a navíc do jisté míry chrání před výtoky. Cena: 100 až 300 podle druhu a výrobce.

Spolehlivá antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Nejrozšířenější je v současné době hormonální (respektive nízkohormonální) antikoncepce. Předepisuje ji vždy lékař, a to na základě znalosti zdravotního stavu ženy. Hormonální antikoncepce může mít formu pilulek, injekcí, podkožního tělíska a nebo vaginálního hormonálního kroužku. Cena je různá podle druhu, výrobce a lékárny u tablet od 200 do 750 korun za tři plata, podkožní tělísko (na pět let) podle druhu přibližně od 4500 do 6000 korun.

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělíska představují další moderní metodu antikoncepce. Jejich hlavní nevýhodou je to, že postrádají zdravotní výhody pilulky. Kromě toho obvykle zesilují menstruační krvácení. Dnes jsou dostupná tělíska nové generace, která jsou spolehlivější a lépe se snášejí. Hodí se pro ženy starší a věrné (na rozdíl od pilulky nechrání před záněty vejcovodů, které jsou obvykle způsobeny pohlavně přenášenými bakteriemi). Cena: Od 1000 do 6500 korun na pět let.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor