Domů Racionální výživa Bezinky, plody bezu černého

Bezinky, plody bezu černého

od jezzina

S keři černého bezu se setkáváme na místech, kde by se jiným keřů moc dobře nedařilo: na rumištích, v zanedbaný ch zákoutích, podél potoků a cest. Bez černý, odpradávna využívaný pro léčivé účinky, nás zajímá dvakrát v roce. Na jaře to jsou velká, smetanově zbarvená a omamně vonící květenství, na podzim trsy černých bobulek z květů narostlých. Černé bobulky, bezinky, lze kuchyňsky zpracovat. Poslouží zejména tehdy, když nemáme k dispozici jiné ovoce. Co uvařit z bezinek, plodů černého bezu?

 

Bezinky jsou plody bez černého

Bez černý není třeba nijak zvlášť představovat. Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř, který má široké využití v léčitelství, oficiální farmacii a vpotravinářství. Setkáváme se s ním na všech hospodářsky zanedbaných místech. Semena černého bezu tam zanesli ptáci, kteří se plody černého bezu živí. Nejen ptáci, z plodů černého bezu může mít výživový užitek i člověk. Bezinky, jak se plodům říká, sice nejsou nijak zvlášť chutné, mnozí by řekli, že jsou až nechutné, zasyrova jsou dokonce mírně toxické, ale dají se upravit tak, aby byly jedlé a chutné. Navíc se bezinkám přisuzují příznivé účinky na lidský organismu.

Kosmatice, limonády, sirup a bezový „šum“

Už mohutná květenství černého bezu lidé konzumují.

  • Oblíbeným lidovým bezovým pokrmem je tak zvaná kosmatice: květenství smáčená v řidším těstíčku na pak smažená na tuku. Pojídají se ve slané i sladké verzi.
  • Příjemná specifická vůně a chuť květů černého bezu se v posledních letech stala doslova módní, a to na celém světě. Bez černý (angl. Elderberry) se používá k ochucení limonád,
  • k výrobě sirupů,
  • likérů,
  • k výrobě bylinného vína.
  • V Česku je oblíbený bezový „šum“, rychle zkvašený nápoj z cukru, bezových květů a citronu.

Sušený květ bezu: Základ domácí zelené lékárničky

Mnohem větší význam má sběr a sušení bezového květu a jeho užití v lidovém léčitelství. Účinky bezového thé jsou farmakologicky potvrzené a mnoha lékaři doporučované.

Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Má diuretické účinky, snižuje horečku a mírní kašel. Chlazený neslazený čaj z květů je výtečným lékem i při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení, či nedostatečné činnosti žlučníku. Také podporuje funkci ledvin a močového ústrojí,“ dočítáme se shodně ve všech herbářích.

Sušený květ černého bezu je také oficiálně vykupován pro oficiální farmaceutické účely. Uvádí se, že květy černého bezu obsahují glykosidy sambunigrin, rutin, bioflavonoidy, antokyany, cholin, éterické oleje, taniny, tříslovinu, slizovité látky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Květy se sbírají za suchého počasí nejlépe před jejich úplným rozvitím. Suší se co možná nejrychleji ve stínu a ukládají se v suchu, aby nezhnědly.

Plody černého bez bezinky

Na podzim se z květenství vyvinou bezinky. Plody bezu jsou malé, černé, kulaté, lesklé peckovice. Začínají dozrávat koncem srpna, ve vyšších polohách později. A právě bezinky jsou předmětem zájmů potravinářského průmyslu, ale i domácí kuchyně. Šťáva lisovaná z plodů se používá jako potravinářské barvivo. Pecek zbavená dřeň jako náhražka dražšího ovoce především do směsí. Nezastupitelnou úlohu mají i při výrobě likérů. Pro tyto účely se bezinky částečně vykupují i pěstují.

  • Čerstvé plody se dle některých pramenů i podle praktických zkušeností nedoporučuje konzumovat, protože mají projímavé účinky; tepelná úprava či sušení škodlivé látky neutralizuje.
  • Bezinky je třeba tepelně zpracovat.

Domácí bezinkové produkty

Ze zralých bezinek se v domácnostech připravuje:

  • bezinkové víno,
  • bezinkový sirup,
  • bezinková marmeláda.
  • Rovněž se používají – podobně jako v průmyslu – ke zvětšení objemu některých ovocných produktů (a tím i k jejich zlevnění) a dále na přibarvení ovocných kompotů či protlaků, kterým dodají červenou barvu.
  • Z bezinek lidé také vyrábějí bezinkový likér (s přídavkem lihu nebo lihoviny).

Bezinky je třeba pečlivě otrhat z třapin, svařit (aby se uvolnila šťáva a eliminovaly toxiny) a propasírovat přes pasírovací cedník nebo síto. Vzniklá bezinková dřeň se pak dál používá způsobem, jak je pro ovocné dřeně obvyklé (podle konkrétního receptu se sváří s cukrem, kořením, případně v marmelády s želírovacím přípravkem).

Související

Váš názor