966
Zeleninové pokrmy i zelenina v syrovém stavu dokážou mnohem víc, než jen naplnit žaludek. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jako prevenci proti civilizačním chorobám sníst 400 až 500 gramů ovoce a zeleniny za den.
Obsah článku
Zelenina: Zdravotní přínosy
Konzumací ovoce a zeleniny v syrovém stavu zachováváme všechny biologicky aktivní látky včetně antioxidačních enzymů. Významný je obsah flavonoidů, vitaminu C nebo karotenoidů. Zelenina obsahuje především provitaminy vitaminu A. Prospěšná je v zelenině i přítomnost některých barviv, zejména flavonových sloučenin, nebo stopových prvků. Důležité jsou pak antioxidanty působící jako prevence proti rakovině. Navíc má zelenina i antiseptické účinky, které umožňují léčbu dlouhotrvajících plísňových infekcí.
Česnek
- Účinky: Povzbuzuje imunitní buňky k rychlejšímu dělení a vyšší aktivitě. Má protibakteriální účinky a po staletí se využívá jako lék proti rýmě, při zánětu krku, kašli a dýchacích potížích. Napomáhá vykašlávání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje volný průtok krve. Snižuje vysoký krevní tlak. Snižuje hladinu cukru v krvi. Má vysoký obsah vitaminu A, B1, B2 a C.
- Použití: Alespoň jeden stroužek denně. Účinek 1-2 strstroužků denně na zdravotní stav srdce je zjevný po několika týdnech. Používá se v kloktadlech a čajích. Při bolestech kloubů se nanáší přímo na kůži. Vatový tampon napuštěný česnekovým olejem a vložený do ucha je starý lék proti zánětu.
Brokolice
- Účinky: Aktivizuje látkovou výměnu, zlepšuje práci srdce, svalů a nervů. Snižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačního betakarotenu a vitaminů C a E. Je bohatým zdrojem kyseliny listové a železa.
- Použití: Jezte jednou týdně 20 dkg v páře povařené brokolice s česnekem. Asi 1-3dávky brokolice po 170 g týdně mohou výrazně snížit riziko rakoviny. Brokolice snižuje vstřebávání jódu, proto lidé, kteří jedí brokolici víc než 2-3xtýdně, by měli konzumovat potraviny s vyšším obsahem jódu.
Červená řepa
- Účinky: Zmírňuje infekci dýchacích cest, reguluje krevní oběh, předchází zácpě, léčí ekzémy a posiluje vlasy. Vařená obsahuje rozpustné vlákniny, které snižují hladinu cholesterolu. Je součástí diet při onemocněních jater, ledvin a ateroskleróze. Má protirakovinové účinky. Obsahuje vitaminy skupiny B a vzácné minerální a lipotropní látky. Obsahuje jód, kobalt a doporučuje se při odtučňovacích kúrách. Je výživná, posiluje organismus, pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení.
- Použití: Přidáváme ji do salátů, jíme nastrouhanou a šťávu masírujeme do vlasů. Šťáva smíchaná s medem se užívá při vysokém krevním tlaku. Doporučuje se roční spotřeba 3 kg. Pozor! Více než 100 ml šťávy může vyvolat mírnou nevolnost a závratě, proto je ji třeba míchat s mrkvovou šťávou.
Zelí
- Účinky: Látky obsažené v zelí a vysoký podíl vitaminu C předcházejí rakovině. Balastní látky regulují zažívání a povzbuzují líná střeva. Kysané zelí pomáhá při pocitu plnosti, pálení žáhy a krkání. Šťáva z čerstvého zelí léčí žaludeční vředy, dvanácterník a choroby tlustého střeva. Šťáva ze zelných listů zmírňuje záněty, působí dezinfekčně a odvádí škodlivé látky přes kůži. Acetylchlorin, který obsahuje, působí při depresích. Obsahuje antioxidanty a jiné látky zlepšující odolnost proti chorobám.
- Použití: 1/4hlávky pokryje 1/5denní potřeby vitaminu C. Vnější listy a košťál je třeba pro zvýšený obsah nitrátů a olova odstranit. Obklady z čerstvých listů zmírňují bolesti svalů, hlavy, močového mechýře a léčí kožní choroby. Pri žaludečních potížích je třeba nejméně měsíc pít 5-6skleniček šťávy denně, asi hodinu před jídlem.
Pór
- Účinky: Působí proti nadýmání a pocitu plnosti, žlučovým kamenům a nechutenství. Obsahuje množství vitaminu E, karotenů, železa, kyselinu listovou a vitaminy C a B1. Tak jako cibule a česnek, i pór je mimořádně antiseptický a pomáhá chránit srdce a artérie před arteriosklerózou a vysokým krevním tlakem.
- Použití: Pórový odvar je vynikající na nahrazení úbytku minerálů po dobu nevolnosti a při průjmu. Povařte 8-10pórů ve 2-3litrech vody asi 1-2hodiny. Pórový sirup je účinný prostředek na plicní infekce. Uvařte několik pórů ve vodě. Až změknou, extrahujte šťávu protlačením přes gázu. Přidejte med a pravidelně užívejte.
Paprika
- Účinky: Vitamin C neutralizuje volné radikály a posiluje obranyschopnost organismu. Kapsaicin povzbuzuje činnost zažívacího traktu. Betakaroten posiluje buňky, brzdí proces stárnutí a chrání před škodlivým vlivem slunce na pokožku.
- Použití: Pro vysoký obsah vitaminu C se doporučuje jíst ji preventivně při nachlazení. Jedna středně velká paprika pokryje dvoj- až trojnásobek denní potřeby vitaminu C dospělého člověka. Vitamin C se z papriky nevytrácí ani zahříváním, ani pečením. Červená paprika obsahuje 9x více betakarotenu a 2x více vitaminu C než paprika zelená.
Zázvor
- Účinky: Je klasickým léčebným prostředkem při rýmě, chřipce a kašli. Osvěžující čaj připravený z čerstvého kořene pomáhá vylučovat hleny a posiluje žaludek. Horký zázvorový čaj pomáhá při zimnici, obklady prinášejí úlevu při zánětu nosních dutin, při zánětu průdušek a při jiných plicních těžkostech.
- Použití: Vatový tampon namočený v zázvorovém odvaru přináší úlevu při bolestech ucha. Přiložený na pokožku zvyšuje prokrvení, a tak zmírňuje bolesti způsobené chřipkou.
Rajčata
- Účinky: Povzbuzují apetit a zažívání a brzdí růst choroboplodných bakterií ve střevech. Kalium snižuje krevní tlak. Kromě zmírňování srdečně-cévních chorob pomáhá při léčení různých poruch trávení. Slouží jako odvodňovací prostředek. Rajčata obsahují antioxidanty, množství vitaminu E, vitamin C a betakaroten.
- Použití: Jezte libovolně. I rajčatový protlak je bohatý na karoteny a vitamin E. Chrání před rozličnými chorobami, hlavně před nachlazením. Preventivně pijte jeden pohár rajčatové šťávy 3x denně po dobu 3-4týdnů.
Špenát
- Účinky: Betakaroten a vitamin E zachytávají volné radikály. Kalium snižuje krevní tlak a magnézium působí proti svalovým křečím. Může ochránit před degenerací zraku. Je užitečným zdrojem železa. Mimo to obsahuje vitaminy C, B1 a B2, jód, vápník a kyselinu šťavelovou, která ale váže vápník, takže při větší spotřebě je třeba dávat pozor, aby se organismus neochudil o tento prvek.
- Použití: 200 g pokrývá polovinu denní potřeby kalia. Mražený špenát si uchovává více živin než zvadlý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržuje podstatné množství živin mimo kyseliny listové. Lidé postižení dnou nebo ti, co mají ledvinové kameny, by se měli špenátu vyhýbat pro jeho vysoký obsah oxalátů. Jak správně vařit špenát: Dobře umyté lístky dáme do hrnce, který uzavřeme pokličkou, a na mírném ohni minutu, dvě spaříme. Není třeba ho podlévat vodou, stačí mu vlhkost, která se z něj uvolní. Uvařené listy pokrájíme nahrubo. Dáme na pánev s osmaženou cibulkou, solí, pepřem a kmínem a dusíme pod pokličkou do vydušení větší části vody. Podle potřeby přidáme česnek. Dochutíme muškátovým květem.
Ředkvičky
- Účinky: Pomáhají při prevenci rakovinových onemocnění. Éterické oleje podporují tvorbu žluči a urychlují zažívací proces. Používají se při léčení onemocnění žlučníku, žaludku a průdušek. Obsahují vitaminy C a B.
- Použití: Doporučuje se jíst je syrové. Doporučená dávka je 1-2kg ročně.
Salát
- Účinky: Kyselina listová a vitamin B zlepšují činnost mozku, paměť, koncentraci a spánek. Je tradičním prostředkem na povzbuzení trávení a činnosti jater. Má uklidňující účinky.
- Použití: Denně snězte 150 g salátu s rajčaty a bylinkami. Když chceme získat co nejvíce živin, vybíráme salát který má víc větších, zelených listů. Umyté, zabalené hlávky s roztrhanými listy rychle ztrácejí vitamin C a kyselinu listovou.