Domů Nemoci Bolest ucha může znamenat počínající zánět středouší

Bolest ucha může znamenat počínající zánět středouší

od jezzina

Velmi častou  příčinou bolesti v uchu je počínající zánět. Přestože zánět středního ucha většinou začíná chřipkou, stejně tak může být následkem koupání a potápění ve znečistěné vodě, ale i na plovárně. A když cestou od vody ještě navíc nastydneme, může být problém na světě. Nejčastější příčinou tohoto bolestivého onemocnění sluchového orgánu je infekce. Z nosohltanu se původce nemoci dostane přes Eustachovu trubici do dutiny středního ucha. Několik dní nato se ve středním uchu vytvoří hnis, který bolestivě stlačuje ušní bubínek a může u postiženého jedince dojít i k zhoršení sluchu. Onemocnění provázejí i vysoké horečky nebo nevolnost.

Návštěva lékaře je nutná

Při bolestech v uchu, což by mohl být první příznak vznikajícího zánětu, je nutné rychle navštívit lékaře, neboť hrozí, že se infekce rozšíří do dalších orgánů. Zanedbání může vážně a trvale ohrozit zdraví. Hnis, který se hromadí u ušního bubínku, jej může protrhnout. Vždy také existuje určité nebezpečí, že se zánět rozšíří do mozku, a tam může vyvolat životu nebezpečný zápal mozkových blan. Onemocnění může mít vážné následky i tehdy, pokud nedojde k řádnému vyléčení – záněty středního ucha se mohou stát chronické. V takovém případě ze zvukovodu neustále vytéká hnis a riziko, že budou poškozeny citlivé sluchové kůstky a vznikne trvalá nedoslýchavost, je zvýšené.

Bolest v uchu a děti

Zánět sliznice středního ucha je jedním z nejčastějších dětských problémů. Příčina je v Eustachově trubici, spojující zadní část nosu a hrdla se středním uchem. Funguje-li správně, proudí jí vzduch do středního ucha, ale zároveň sliznice zadržuje bakterie a sekret z nosu a úst. Umožňuje také odtok tekutiny, která se tam rovněž může hromadit. Kojenci a velmi malé děti však mají Eustachovu trubici velmi jemnou, proto otéká a ucpává se pokaždé, když nachladne, dutiny se infikují, případně má dítě alergie. Oteklá Eustachova trubice pak znamená jen krůček k infekci středního ucha. U dítěte se zánět středního ucha projeví obvykle v noci. Dítě se probudí, pláče a má horečku. S návštěvou u dětského lékaře dlouho neotálíme. Jestliže se dítě cítí špatně nebo má bolesti v uchu i po třech dnech užívání antibiotik, je nezbytné ihned navštívit ušního specialistu, který provede ambulantně malý zákrok na postiženém bubínku, tím uvolní nahromaděnou tekutinu a tlak. Okamžitě tak uleví dítěti od bolesti.

Léčba zánětu středního ucha

Pokud pacient vyhledá lékařskou pomoc včas, je léčba jednoduchá. Díky antibiotikům, které přispějí k potlačení infekce v organismu pacienta, jsou pak komplikace při zánětu středního ucha ojedinělé. Jakmile se ale ve středním uchu vytvoří hnis, je nutné bubínek proříznout. Protržený bubínek sice během krátkého období sroste, ale do té doby je přísně zakázáno potápění (i ve vaně), procházky za špatného počasí nebo jízda automobilem se staženým okénkem. Když není jiná možnost, musí se v době rekonvalescence pacient chránit třeba i vatou, kterou ucpe sluchovod.

Víte, že…

… dětem přináší také někdy úlevu mírné teplo? Někteří lékaři doporučují v rámci laické pomoci držet na uchu termofor, který by měl být naplněn teplou, nikoli horkou vodou. Než ho ale přiložíme dítěti k uchu, měli bychom ohřívací láhev zabalit do nějaké látky (do ručníku, utěrky).

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

1 komentář

Igor 23.11.2012 - 14.16

Polemizoval bych jen s tou okamžitou návštěvou lékaře. Při normálních bolestech ucha stačí většinou jen klasické rady našich babiček. Velmi často bolest ucha například vytváří maz. I když ono je to o definici bolesti, jestli je to píchání nebo jen například pocit tlaku – což bývá ten maz

Okamžitá návštěva lékaře a rozhodně žádná samoléčba je nutná za předpokladu, že nás ucho nejen bolí, ale něco z něj teče.

Reply

Váš názor