Domů Nemoci Bolest v krku při polykání

Bolest v krku při polykání

od jezzina

Bolest krku při polykání provází četná onemocnění – od počínající rýmy až po závažné choroby. Bolest v krku při polykání trápí častěji děti než dospělé. Jakou nemoc může bolest v krku značit?

Bolest v krku při polykání: Možné příčiny

Mononukleóza
Bolest v krku při polykání a jiné příznaky, které nemoc provázejí, se může jevit jako angína nebo spálová angína. Zjistit, že se jedná o mononukleózu, dokáže pouze lékař. Narozdíl od angín jsou na mononukleózu, stejně jako na jiná virová onemocnění, antibiotika neúčinná.

Angíny
Původcem angíny jsou nejčastěji mikroby (streptokoky a stafylokoky) ale mohou ji způsobit i viry. Hlavním projevem angíny je bolest v krku při polykání. Jde-li o angíny virové, vystačíme s desinfekcí a podáváním Paralenu nebo Acylpyrinu. Bakteriální angína se léčí podáváním antibiotik. Součástí léčby je i klid na lůžku.

Zánět jícnu
Značné potíže mívá na svědomí zúžení jícnu při zánětu. Působí problémy při polykání a následující bolest v krku. Častou příčinou je vniknutí žaludeční šťávy přes nedostatečně uzavřený svěrač do jícnu. Zánět jícnu způsobí i mechanické poškození, přičemž nejčastějším důvodem bývá do jícnu zapíchnutá rybí kost po vánoční večeři.

Zvětšená krční mandle
Zvětšené krční mandle mohou způsobit dýchací obtíže až dušení zvláště ve spánku, a nebo polykací obtíže. K vymizení obtíží dojde po odoperování krčních mandlí.

Čepy na mandlích
Mandle může kromě akutního zánětu postihnout i zánět chronický. Projevuje se opakovanými i když mírnějšími bolestmi v krku při polykání, škrábáním v krku a tvorbou malých žlutých zapáchajících kuliček v mandlích – čepy na mandlích.

Laryngitida
Je to zánětlivé onemocnění hrtanu postihující všechny věkové skupiny, i když nejčastěji se vyskytuje u nejmenších dětí. Vždy jde o vážný stav, který vyžaduje lékařské ošetření a nezřídka i hospitalizaci. Děti ale i dospělí mohou být při náhlém záchvatu snadno ohroženi na životě.

Záněty hrtanu
Bývají zřídka izolované jen v oblasti hrtanu, častěji jsou součástí rozsáhlejšího postižení horních a dolních dýchacích cest. Při akutním kataru hrtanu se objeví pocit palčivého sucha v krku, potíže při polykání, dráždivý kašel, který se později mění na kašel s vykašláváním hlenu, dostaví se chrapot nebo úplná ztráta hlasu. Onemocnění bývá provázeno teplotou.

Zánět nosohltanu
Onemocnění začíná škrábáním v krku, bolestmi v krku při polykání, kýcháním a ztíženým dýcháním nosem. Viditelné sliznice v oblasti nosohltanu jsou zarudlé a zduřelé, pacient může trpět také teplotami. Druhý nebo třetí den se dostavuje vodnatý výtok z nosu, který se postupně zahušťuje a později nabývá bělavého až nažloutlého zbarvení.

Afty v krku
Nejčastěji trápí afty v krku mladé lidi od puberty zhruba do pětatřiceti let, pro leckoho se však stanou společníkem na celý život.

Spála
Nemoc se zpočátku projevuje bolestmi v krku při polykání podobné jako při angíně. Spála se léčí antibiotiky a někdy i léky snižujícími horečku. Až výsev typické vyrážky a malinově zbarvený jazyk upozorní, že se jedná o spálu.

Související

Váš názor