Domů ZahradaKvětiny Bougainvillea: Pěstování

Bougainvillea: Pěstování

od jezzina

Za jednu z největších ozdob letní zahrady je považována bougainvillea. Domovem je v jižní Americe, ale šikovní zahradníci se z ní mohou radovat i u nás. Na teplých terasách nebo zahradách může zářit celé léto. V jižních krajinách kvete od dubna až do podzimu, ale v našich podmínkách, kdy je méně tepla a světla, začíná nakvétat později. Vyžaduje nejlépe osluněné a také zcela závětrné místo. Potíže mohou nastat s jejím přezimováním, podmínky středoevropské zimy by bougainvillea nepřečkala. Bougainvillea se množí řízkováním, ale to v našich podmínkách vyžaduje „pěstitelské štěstí“, výsledek není jistý.

Bougainvillea: Cizokrajná chlouba pěstitelů

Bougainvillea (Bougainvillea glabra) je pnoucí keř. I když jej známe především ze středomoří, domovem je v jižní Americe. Odtud ji přivezl francouzský admirál Louis Antoine de Bougainville, po němž rostlina nese jméno.

Bougainvillea se vyskytuje v keřovité nebo popínavé formě. V přírodě popínavá forma dosáhne délku i patnácti metrů. U nás se pěstuje v nádobách, ale i v těch může dosáhnout značné výšky – až tři metry.

Bougainvillea je sice zajímavá i sytě zelenými vejčitými až kopinatými listy, ale největším lákadlem pro oči i hmyz jsou podle druhu růžovofialově, bíle, žlutě, oranžově, cihlově nebo krvavě zbarvené listeny, zatímco nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti. Vyšlechtěny jsou ale i v červené, bílé, oranžové nebo růžové. Květy působí zdánlivě nepatrně. Pokud má dostatek slunce a tepla, kvete bugenvilea od května do září.

Bougainvillea: Pěstování

Bougainvilleím stačí běžný zahradnický substrát, ale měly by přijít na místo, kde budou mít dostatek slunečního svitu. V létě je přemístíme ven, na místo chráněné před větrem. Dobře se jim daří před světlou zdí, kde zužitkovávají i odražené světlo.

  • V době vegetace rostlinu vydatně zaléváme, ale pozor si dáváme na přelití, které škodí.
  • Do srpna je vhodné týdně přihnojovat, protože je náročná na živiny. Pak se odvděčí krásou.
  • Rostlina není mrazuvzdorná, proto jiné pěstování než v přenosných květináčích ani není možné. I v květináčích dorůstá až do tří metrů. Proto je nutné rostlinám zajistit trvalou opěru – stojan, mříž či pergolu. Výhonky vyžadují také oporu z latěk nebo opěrných tyčí, po nichž se mohou po přivázání pnout do výšky.
  • Bujně rostoucí rostliny lze tvarovat řezem.
  • Aby se jí dobře dařilo, měli bychom ji každé dva roky na jaře přesadit do nového substrátu.

 

Bougainvillea: Přezimování a množení

V září nebo říjnu můžeme dlouhé výhony seříznout a rostlinu přeneseme domů, opět na světlé stanoviště s teplotou kolem +10 až +18 °Celsia. Zálivku však omezíme na minimum.
Během přezimování dáváme pozor na chlad odspodu – mohly by začít zahnívat kořeny.

Co se škůdců týká, rostlinu často napadají puklice, především na těžko přístupných horních větvičkách.

Bugenvilea se množí řízkováním. Vyzrálý řízek postačí namočit do stimulátoru a následně jej zasadit do rašelinné zeminy. Řízky je třeba umístit na teplé místo a chránit je před vysycháním průhledným krytem. I tak ale množení vyžaduje štěstí, ne vždy se to povede.

Výběr druhů

Existuje mnoho druhů a kultivarů této atraktivní rostliny, ale podle odborníků se pro pěstování v nádobách nejlépe hodí Bougainvillea glabra. K vděčným odrůdám patří Sanderana s fialovými listěny nebo Snow white s bílými listeny. Velmi dekorativní jsou odrůdy Bougainvillea  buttiana: Golden Yellow s oranžovožlutými, Mrs. Butt s purpurovými nebo Scarlet Queen s nachovými květy, které jsou ovšem podle zkušeností pěstitelů choulostivější.

Foto: (jez)

Související

2 komentáře

Alice 4.6.2019 - 8.18

Koupila mi ji dcera. Dala jsem ji na balkón a zůstala tam celou zimu. Nestříhala jsem ji, nepřihnojila a „světe div se“, roste.

Reply
Anonym 19.2.2023 - 18.24

jde o to jestli i kvete, mi též roste ale už druhý rok žádný“ květ „

Reply

Váš názor