Domů Nemoci Bradavice na noze a jak je odstranit

Bradavice na noze a jak je odstranit

od jezzina

Bradavice, nepříjemné kožní výrůstky, patří k nejčastějším kožním problémům. Bradavice se mohou vyskytnout na kterékoliv části těla, velmi často to bývá na rukou (dlaně a prsty), dalším častým místem jsou bradavice na nohou. Bradavice na noze by sama o sobě nevadila, ale nárůstky tlačené obuví jsou často rozedírány a do kůže vnikají nečistoty. Jak se zbavit bradavice na noze?

Bradavice: přenosná virová nákaza

Bradavice jsou signálem, že imunita těla je snížena. Podle některých názorů se na vzniku bradavic může podílet i špatný psychický stav.

Bradavice jsou virového původu, jsou proto přenosné, nakažlivé. K přenosu nejčastěji dochází při používání společných ručníků, obuvi, společných sprch v bazénu nebo ve sportovním, školním či jiném zařízení.

Uvádí se, že bradavice do dvou let zmizí. Jenže během té doby se infikuje jiná část kůže. Proto je nejvhodnější komplexní léčba, respektive odstranění všech bradavic. Navíc, zejména v případě bradavice na noze, nikdo asi nechce dva roky snášet nepříjemné tlaky nebo bolesti.

Na výskyt bradavic je vhodné upozornit svého ošetřujícího lékaře. Ten útvar na kůži prohlédne, zjistí, zda se nejdná o jiný kožní problém (například basaliom) a rozhodne o způsobu odstranění.

Lidé, kteří mají s výsevem bradavic opakovanou zkušenost a bradavice bezpečně poznají, se často uchylují k domácím léčebným prostředků.

Jak se podomácku zbavit bradavic (babské rady)

  • Aby člověk nebyl náchylný k tvorbě bradavic, doporučuje se upravit životosprávu tak, aby podporovala imunitní systém. Strava by měla být bohatá na vitamíny a užívání výtažku z třapatky nachové (echinacea).
  • Všeobecně známý je účinek vlaštovičníku na bradavice. Z utržené rumištní rostliny vytéká hustá žlutá šťáva, kterou potřeme bradavice a necháme zaschnout. Bradavice ztmavne. Vlaštovičníkovou šťávu aplikujeme několikrát za den alespoň jeden týden. Pak dojde v vydrolení odumřelé tkáně bradavice. V případě bradavice na noze musíme počítat s tím, že nám šťáva vlaštovičníku potřísní ponožky.
  • Bradavice na noze (i jinde) někdy zmizí po přikládání plátku česneku na bradavici. Údajně stačí jen pět minut a bradavice by měla do dvou dnů zmizet.
  • Podobný účinek by měla mít i cibule namočená v octu.
  • Bradavice léčí olej z čajovníku (tea tree oil). Bradavici buď často potíráme, a nebo si připravíme obklad z tamponu nasáknutého tea tree olejíčkem a náplastí přilepíme na bradavici. Dvaktát třikrát za den je třeba tampon vyměnit za čerstvý. Léčba by neměla tvrvat déle než týden.
  • Podobným způsobem je doporučováno pro léčbu bradavic užívat i výtažků z aloe pravé (aloe vera).
  • Jiná zkušenost radí přikládat na bradavice plátky čerstvého anansu nebo bradavice potírat šťávou z čerstvého ananasu. Plátek (nebo tampon nansycený šťávou) by měl být na bradavici přiložen asi čtyři hodiny, pak je třeba kůži omýt. Ananasová kúra by měla trvat asi pět dní. Jestliže bradavice nezmizí, je možno proceduru po týdnu zopakovat.
  • Od bradavic by mohlo odpomoci i vtírání rícínového oleje do povrchu bradavice. Rícínový olej se nanaáší alespoň dvaktát denně, dokud bradavice nezmizí.
  • Dobré zkušenosti mají někteří lidé i podobným vtíráním francovky-alpy.
  • U někoho „zabírá“ i potírání bradavice zubní pastou (jako u oparu na rtu).

Související

Váš názor