Domů Ostatní Co je deprese a jak je možné ji léčit?

Co je deprese a jak je možné ji léčit?

od admin

Snad každý člověk alespoň jednou v životě pronese větu – mám depresi, „depku“ nebo něco podobného. Je to často spojeno s tím, že máme špatnou náladu, nic se nám nedaří a propadáme pocitu zoufalství. Tento pocit ale během několika minut nebo hodin zmizí. To ovšem není deprese v pravém slova smyslu. Deprese je lékařsky definovaná nemoc, která má dlouho trvající ráz a je ji potřeba léčit. Jak vše probíhá?

Dlouhodobé zhoršení nálady je první příznak

Stejně jako jiné nemoci, má i deprese své typické příznaky. Prvním z nich je dlouhodobé zhoršení nálady jedince. Člověk, který trpí depresí má většinou zhoršenou náladu a myslí negativně. Deprese se projevuje trvalými negativními myšlenkami a také úzkostí. Deprese je stav, kdy má jedinec pocit, že vše má špatný konec, stav, kdy nevěří v nic dobrého ani v možné zlepšení. V těchto myšlenkách se utápí a myslí i na nejhorší – tedy na sebevraždu. Depresivní stavy mohou trvat hodiny, dny ale třeba i měsíce. Často je depresivní stav doprovázen řadou emocí jako je pláč a hněv.

Má i fyzické projevy

Deprese se projevuje nejen zhoršením psychického stavu. Depresi často doprovází i změny fyzické. U člověka postiženého depresí často dochází ke zhoršení zdravotního stavu. Objevuje se únava, dále také celková slabost, bolesti svalů i kloubů a velmi často také dlouhotrvající bolesti hlavy. Deprese také může způsobit nespavost, třes končetin, nechuť k sexu a mnoho dalších nepříjemných příznaků.

Léčba je nezbytná

Deprese a s ní spojená úzkost jsou závažná onemocnění a je potřeba je efektivně léčit. Nejčastěji se k léčbě depresivních stavů používají speciální léky zvané antidepresiva, které může předepsat pouze lékař. Vhodné je kombinovat léčbu s psychoterapií. Někteří lidé si také pomáhají užíváním různých doplňků stravy a bylinek, které přispívají ke zlepšení nálady.

Související

Váš názor