Domů Nemoci Endometrióza: Příznaky a léčba nemoci

Endometrióza: Příznaky a léčba nemoci

od jezzina

Endometrióza je dosti častá nemoc, která spočívá v usídlení buněk děložní sliznice mimo děložní dutinu. Je to velmi bolestivá nemoc. Dochází při ní k bujení děložní sliznice, která tvoří zánětlivá ložiska v břišní dutině. Léčba je velmi obtížná a často i neúspěšná. Navíc tato nemoc vede až k neplodnosti. Děložní sliznice se vyskytuje mimo děložní dutinu, u menstruujících žen se může vyskytnout kdekoli v těle, nejčastěji na pobřišnici a na vaječnících, tyto ostrůvky sliznice prodělávají stejné cyklické změny jako sliznice v děloze, tím vzniká tkáňový neklid s následnými změnami vnitřního prostředí, které narušují proces oplodnění. Před endometriózou chrání těhotenství (ne nadarmo se jí v Americe říká „nemoc žen dělajících kariéru„) a antikoncepce.

Jak se endometrióza projevuje

Endometrióza: jde o přítomnost tkáně podobné sliznici endometria (výstelky děložní) jinde než v dutině děložní. Tkáň se může nalézat na děloze zvenku, na vaječnících, močovém měchýři, ale i na orgánech vzdálených, jako jsou plíce nebo střeva. Jelikož jsou tyto tkáňové struktury hormonálně závislé stejně jako výstelka dělohy, stimulovány estrogenem každý měsíc narůstají a krvácejí. Z ložisek endometriózy však může krev odtékat pouze do dutiny břišní, kde se tak vytváří aseptický (nebakteriální) zánět a srůsty.

Léčba endometriózy

  1. Někdy postačuje léčba hormonální,
  2. Jindy se přístupná ložiska endometriózy dají odstranit laparoskopicky s pomocí laseru.
  3. Krajním řešením endometriózy, pokud se dostane do vyššího stadia, je operativní odstranění vaječníků a dělohy.

Podle odborníků jak v případě endometriózy, tak výskytu myomů existuje jedno procento pravděpodobnosti, že se proces zvrhne v maligní. Proto jej lékaři nemohou nechat bez dohledu a v případě, že jde o pokročilá stadia nemoci, nebo tehdy, nezabrala-li hormonální léčba, nezbývá než postižené orgány operativně vyjmout.

Ochrana: hormonální antikoncepce

Velmi důležitá a významná je ochrana před záněty vnitřních rodidel. Děložní hrdlo je normálně uzavřeno hlenovou zátkou, která nepustí bakterie z pochvy do dělohy, kde by mohly způsobit zánět. Protože ale onen „špunt“ nepropustí ani spermie, nemohla by žena otěhotnět. Proto se při plodných dnech musí děložní hrdlo pootevřít s rizikem, že dovnitř pronikne i nějaký mikrob. A protože uživatelky antikoncepčních tablet žádné plodné dny nemají, je u nich toto nebezpečí sníženo asi o 70 procent.

Související

1 komentář

Jmeno 27.1.2017 - 10.16

Nekdy lekar muze poradit velmi efektivni lecbu a to preruseni cyklu tim nejprirozenejsim zpusobem – otehotnenim . Je samozrejme, ze pokud endometrioza zpusobila neplodnost, tato rada moc efektivni nebude. Pokud se vsak otehotnet povede, ve vetsine pripadu dochazi ke zmenseni loziska endometriozy a minimalizovat riziko, ze nebudete moc mit potomka.

Reply

Váš názor