Domů Ostatní Fotografův den: kdy je nejlepší fotit?

Fotografův den: kdy je nejlepší fotit?

od admin

Práce se světlem je alfou a omegou fotografování. Především při focení venku musíte se světlem zacházet tak, aby pracovalo ve váš prospěch. To dokážete jedině, když si osvojíte základní znalosti o světle v různých denních dobách.

Kromě světla musíte brát v potaz také počasí. Bedlivě proto sledujte předpověď počasí pro místo, kde budete fotografovat. Jak si tedy vybrat správnou dobu na fotografování?

Vyberte si správnou denní dobu

Určitě se vám už stalo, že jste si vyrazili fotit ven během krásného letního dne, ale výsledek nebyl takový, jak byste čekali. Pravděpodobně jste si pro focení vybrali špatnou dobu. Když budete v létě fotit v pravé poledne, fotky budou přesvícené a ploché, naopak fotografie pořízené po soumraku budou tmavé.

V pravé poledne je sluníčko na obloze nejvýš, a i když se v tuto dobu fotit nemá, protože modelové mají tváře plné stínů, i tak se dají pořídit pěkné snímky. Schovejte se s fotoaparátem do polostínu, jděte fotit do lesa nebo do otevřené přírody. Lidi foťte se slunečníkem nebo deštníkem, vyhnete se tak nežádoucím stínům v obličeji.

Pamatujte si proto, že ideální světlo na focení je těsně před a po východu a západu slunce. Mezi fotografy se tomuto času říká zlatá (před východem slunce) a modrá (po západu slunce) hodinka. Přesnou dobu, kdy nastane, poznáte podle měkkého světla dopadajícího na zem, ale i to chce trochu cviku. Než se tedy naučíte přesně odhadnout je přesně, stáhněte si některou ze spousty mobilních aplikací (hledejte ve storech „golden hour calculator“). Ty vám naprosto přesně řeknou, kdy hodinka začíná a končí.

To ovšem neznamená, že se hezké fotky se nedají pořídit i jindy, stačí jen světelným podmínkám přizpůsobit režim v nastavení fotoaparátu.

foto

Co když je počasí nepřítelem

Jak už bylo řečeno, počasí je další proměnnou, kterou musíte vzít v úvahu. Při plánování focení sledujte předpověď pro vybranou destinaci. I přes pečlivé plánování se ale může stát, že najednou zajde sluníčko, z nebe začnou padat trakaře nebo zjistíte, že napadl sníh. Není to však konec světa, i za špatného počasí se dají pořídit pěkné fotky, jen musíte vědět, jak to udělat.

Déšť

Fotky pořízené v dešti mají specifickou atmosféru, skvěle vypadají okenní tabulky focené v protisvětle nebo detailní záběry dešťových kapek na rostlinách. Při focení v dešti si jen dejte velký pozor na techniku, té voda nesvědčí a mohli byste ji zničit. Pořídit si můžete pláštěnku na fotoaparát nebo foťte s deštníkem v ruce.

Sníh

Bílá, zasněžená krajina vypadá neuvěřitelně romanticky, ale pořídit zasněžené snímky může být oříšek. Často se totiž na fotografiích můžete setkat s nemilým namodralým nádechem. Zabráníte tomu správným nastavením vyvážení bílé barvy, případně přepnutí fotoaparátu na režim sníh nebo zataženo.

Tma

Především v zimě se stává, že se výlet protáhne a před návratem padne tma. Zkuste pořídit i pár záběrů ve tmě. Pro tyto příležitosti si s sebou vezměte foto světla a externí blesk. Bez nich si sice také dokážete poradit, ale s nimi je to mnohem pohodlnější. Pokud je nemáte, využijte některý z přednastavených režimů ve fotoaparátech – tentokrát vyberte „noc“ nebo „noční focení“.

Související

Váš názor