Domů Zdraví Jak často chodit do sauny

Jak často chodit do sauny

od jezzina

Sauna u nás není chápána coby primárně hygienické zařízení, ale jako prostředí k relaxaci a utužování zdraví. Sauna je zvyk, sauna je také vášeň. A jako všechny vášně, ani sauna v sobě neskrývá nějaké to nebezpečí. Saunování podmiňuje zdravotní stav člověka, délka pobytu v sauně i četnost jejího využívání. Jak často chodit do sauny?

Historie sauny v československém filmu

Sauny se na našem území začaly rozšiřovat tak od druhé poloviny 70. let minulého století.¨Sauny se zřizovaly dost často jako součást lázeňských komplexů, plaveckých bazénů a veřejných lázní, ale někdo si už v té době postavil domácí saunu vlastní.

  • Ostatně, filmová historie o tom podává přímé důkazy. Vzpomeňme třeba na: film Marečku, podejte mi pero (1976), kde nervózní inženýr (hrál Petr Nárožný) vybíhá v županu z domácí suny;
  • nevěrný tatínek (Vladimír Menšík) ve filmu Když rozvod, tak rozvod (1982) postavil saunu své venkovské milence;
  • anebo Kendy se Štěpánkem ve veřejné sauně v ikonickém Jak svět přichází o básníky (1982).

Saunování v těch dobách nebylo příliš rozšířené. Po roce 1990 mnohé veřejné sauny zanikly (zanikly organizace, které je provozovaly – a technický stav zastaral). Ale vzápětí se k nám dostaly zkušenosti a technologie ze zahraničí, přibylo wellness zařízení s moderními saunami – a zájem o saunování rapidně vzrostl.

Sauna už je „jiná“

Ani v současné době sice není saunování masově rozšířeným způsobem relaxace. Ale sauna už není ani snobský ani žádný jiný výstřelek a zmíňka o saunování nikoho neudiví. Dnes si návštěvu sauny nebo páry může dopřát téměř každý. Na výběr jsou infrasauny, parní sauny, finské sauny, solné sauny a další. Před návštěvou nového typu sauny se ovšem přesvědčte, že víte, jaký je správný proces, aby tento zážitek nepřinesl spíš problémy než užitek.

Sauna: Dobře znát svůj aktuální zdravotní

Sauna je velmi dobrá pro zdravé osoby. „Časté saunování zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitu i kardiovaskulární systém. Podle jejích příznivců působí sauna pozitivně i na bolesti hlavy a na psychiku. Během saunování se tělo zbavuje škodlivých látek, uvolní se stres a napětí. Blahodárný vliv má sauna také na regeneraci sportovců po sportovním výkonu,“ uvádí se například na webu stavebni-vzdelani.cz.

Ale lidé s chronickým onemocněním, zejména zejména lidé trpící kardiovaskulárními chorobami a s vysokým krevním tlakem, astmatici a lidé s chorobami dýchacího ústrojí by měli saunování předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Jak často chodit do sauny

Otázka, jak často chodit do sauny, je individuální. Na četnosti saunování se neshodují ani odborníci.

„Nejúčinnější pro udržení dlouhodobého zdraví je chodit do sauny alespoň jednou týdně. Zásadní pro efekt procedury je také opakovat prohřívací a ochlazovací cyklus vždy třikrát až čtyřikrát po sobě,“ radí se na speciálním webu vseosaunovani.cz.

„Obvykle se doporučuje chodit do sauny asi dvakrát až třikrát týdně. Denní saunování není vhodné, protože by se z těla vylučovalo velké množství minerálů příliš často, což by na organismus působilo negativně. Ale najdou se i odborníci, kteří tvrdí, že u zdravých jedinců denní saunování nevadí, a jiní, kteří zase naopak tvrdí, že jednou týdně sauna stačí,“ dočítáme se na stavebni-vzdelani.cz.

Doporučovaný čas pobytu v sauně

  • Ve finské sauně by měl podle odborníků člověk pobýt maximálně čtvrt hodiny. Pak je třeba se omýt vlažnou vodou a teprve potom jít do ledové vody. Vše lze až třikrát zopakovat. Nakonec se opět osprchujte vlažnou vodou a minimálně půl hodiny si odpočiňte.
  • Parní sauna se doporučuje na 10 až 20 minut. Na závěr je třeba se osprchovat vlažnou vodou bez nutnosti prudkého ochlazení jako o finské sauny.
  • I parní lázeň lze opakovat až třikrát po sobě a na závěr se pořádně napít.
  • Do infra sauny chodí jen na jeden cyklus dlouhý 30 – 45 minut bez přerušení. Pít lze i během saunování. Na konci je třeba ochladit se ale jen vlažnou vodou, sprchovat se musíte bez mýdla, jinak by se ucpaly póry. Můžete také lze jen „vychladnout“ na lehátku.

Související

Váš názor