Domů Ostatní Jaký je normální krevní tlak?

Jaký je normální krevní tlak?

od admin

Krevní tlak je vlastně vyjádřením toho, jakou silou (tlakem) působí krev na stěny cév. Pokud je krevní tlak v normálu, dá se říci, že správně funguje celý kardiovaskulární systém. Jestliže je ale tlak příliš nízký, nebo naopak příliš vysoký, může to poukazovat na nesprávnou funkci srdce a celého systému, což může člověka i vážně ohrozit na životě. V tomto článku se dozvíte, jaká rizika jsou s odchylkami od normálu spojená, jaké hodnoty má ideální krevní tlak a jak je možné udržovat správný krevní tlak.

Hodnoty, které byste měli znát

Krevní tlak se měří speciálním přístrojem, a to buď u lékaře, ale klidně si můžete měřič koupit i domů. To je doporučováno hlavně osobám, které mají s tlakem dlouhodobé potíže. Krevní tlak se vyjadřuje ve dvou hodnotách. Jedná se o systolický a diastolický tlak, hodnoty jsou velmi důležité. Tlak se vyjadřuje v mmHg – milimetry rtuťového sloupce. Důležité je vědět, že se krevní tlak podle věku různí a jiný je také v různých částech dne. Běžně ale platí, že ideální hodnotou normálního krevního tlaku je 120/80 mmHg. Pokud jsou hodnoty vyšší než 140/90 mmHg, jedná se o projev vysokého krevního tlaku. Pokud naopak hodnoty klesají pod 100/60 mmHg, jedná se o nízký krevní tlak. U kojenců je hodnota normálního tlaku cca 80/45 mmHg a u větších dětí je to 110/70 mmHg.

Jaká rizika hrozí

Největší zdravotní riziko přináší vysoký krevní tlak. Pokud není léčen, může hrozit i náhlá smrt. Mezi projevy vysokého tlaku patří například nadměrné bušení srdce v klidu, motání hlavy, pocení, únava, poruchy spánku a další. Vysoký krevní tlak může způsobit například infarkt či krvácení do mozku. Problémy způsobuje i nízký krevní tlak. Mezi jeho hlavní projevy patří motání hlavy, mžitky před očima, studené končetiny a celková únava. Nebezpečí je v tom, že člověk může omdlít a poranit se.

Jak udržovat normální krevní tlak?

Rada existuje vlastně jen jedna: důležité je žít zdravě a udržovat se v dobré kondici! A pamatujte si – pokud již musíte brát léky, berte se pravidelně. Pokud ne, mohly by se váš stav rychle horšit.

Související

Váš názor