Domů Bydlení Mol šatní: Jak se zbavit molů

Mol šatní: Jak se zbavit molů

od jezzina

Jarní úklid někdy nemusí končit radostným oddechnutím nad čistým bytem. Stačí odhali t, že se na oblečení pečlivě uloženém na zimu do skříně objevily nepravidelné otvory nebo lysinky, většinou samozřejmě na těch nejméně příhodných místech a na nejdražších kusech oděvů. Ze skříně vyletí nebo po šatstvu leze šedavý malý motýlek – mol šatní.
Škodu ve skříni nezpůsobili dospělí motýlci mola šatního, kteří žijí jen zhruba dva t ýdny, ale jejich larvy, které zde nerušeně hodovaly dva měsíce, ale třeba také celý půlrok.

Molům chutnají přírodní materiály

Moli šatní si nejvíce pochutnají na textiliích, které obsahují rohovinu – tedy přírodní materiály, jako je kožešina, vlna, bavlna nebo také peří. V nouzi vezmou zavděk dokonce i syntetickými materiály, zvlášť pokud nejsou čistě vyprané nebo vyčištěné. Pot a organické zbytky je přímo přitahují.

Moli nemají rádi úklid

Na moly šatní i na jejich další blízké příbuzné platí nejlépe velký podzimní a jarní úklid. Jeho součástí by měla být důkladná prohlídka všech skříní, v první řadě té, která skrývá luxusní pánský oblek z vlny nebo dámský kožich. Prázdné skříně je pak třeba až do koutů pečlivě vysát a vytřít vlhkým hadrem. Málo používané oblečení je dobré kus po kusu uložit do igelitových obalů a pečlivě uzavřít. Odborníci dokonce doporučují igelit svařit, protože larvy molů se dokážou protáhnout i škvírou velikosti jedné setiny milimetru.

Jak na moly?

Výběr chemických prostředků proti molům je bohatý a umožňuje i různé kombinace. Prázdnou skříň lze vystříkat sprejem proti lezoucímu hmyzu, jednotlivé police i ze spodní strany. Uzavřené pytle s oděvy je možné postříkat běžným insekticidem a na závěr ještě vložit nebo zavěsit do skříně preventivní odpuzovač.

Naftalín raději ne

Klasický naftalín ve formě sypké nebo slisovaný do tablet má své nevýhody. Musí být aplikován ve větším množství, než je většinou obvyklé: přibližně 150 gramů na metr krychlový prostoru. Kromě toho naftalín způsobuje hnědnutí vlněných materiálů, a co horšího, u citlivějších lidí dokonce dýchací potíže.

Za mnohem účinnější jsou dnes považovány feromonové lapače, které vábí hmyz i na větší vzdálenost a právě v případě molů šatních se plně osvědčují. Bez obav však lze používat odparníky s přírodnímí látkami, které příjemně voní a moly spolehlivě odpuzují, nebo odparníky s empenthrinem, které dospělé moly i jejich housenky spolehlivě usmrcují.

Babské rady

Už naše babičky věděly, že k nutné prevenci patří ukládat do skříně jen věci čisté – vyprané nebo vyčištěné. K nim věšely v gázovém sáčku směs sušených bylin, které nezatracuje ani moderní doba. K nejosvědčenějším patří tymián, rozmarýna lékařská, mařinka vonná, bazalka obecná nebo kapradina dvojdomá. Známé jsou i účinky listů vlašského ořešáku nebo výparů z kafrového výtažku. Někdo nedá dopustit na levanduli, komonici nebo sušenou pomerančovou kůru.

Související

Váš názor