Domů Bydlení Jak vyrobit domeček pro čmeláky

Jak vyrobit domeček pro čmeláky

od jezzina

Výroba „domečků pro čmeláky“ je téměř fenomen posledních let. Ostatně, fenomen užitečný. A to i přes to, že čmelák není právě „pet“ k pomazlení. „Domečky pro čmeláky“ nebo také „čmelíny“ neslouží lidem pro potěchu, ale pomáhají udržet v přírodě ohrožený živočišný druh, který má jako opylovač některých rostlin nezastupitelné místo. Jak vyrobit „domeček pro čmeláky“?

Bez důkladné přípravy to nepůjde

Ještě dřív, než se člověk začne rozhodovat a zjišťovat, jak vyrobit domeček pro čmeláky, měl by posbírat dostupné teoretické vědomosti.

  • Seznámit se důkladně s životem čmeláků,
  • s tím, jak čmeláci žijí ve volné přírodě,
  • jak staví hnízda
  • a jaké mají požadavky na lokalitu hnízdění.

Pustit se do stavby „domečku pro čmeláky“ jenom proto, že to právě „letí“ nebo že na zahradě přibyde nový prvek, to většinou nekončí dlouhodobým úspěchem.

  • Naštěstí jsou všechny tyto informace dobře dostupné na různých odborných serverech, které se touto problematikou speciálně a do hloubky zabývají.

  • Na internetu jsou také k dohledání obrázky nejrůznějších typů těchto zvláštních staveb, včetně technického popisu jejich zhotovení. Podle výkresů lze snadno odhadnout, jaký typ „čmelínu“ je pro budoucího „stavebníka“ technicky a materiálně zvládnutelný.
  • Dobrou nápovědou mohou být i hotové prodávané úly/čmelíny/domečky. Prodávají v různých zahrádkářských, semenářských a pěstitelských obchodech nebo ve speciálkách s ekologickými výrobky.

Jak vyrobit domeček pro čmeláky

Úl pro čmeláky lze vyrobit třeba ze starého květináče. Nebo lze čmeláčí základnu zhotovit jako budku z přírodních, ničím neošetřených prkének. Doporučuje se nižší tvar (asi 150 mm) o rozměrech asi 200 krát 300 milimetrů. Vnitřní prostor „domečku pro čmeláky“ je rozdělen na chodbičku a vystlané hnízdiště. Před deštěm a zatékáním je budka chráněna stříškou. Nejdůležitějším úkolem je výběr správného místa pro čmelín.

  • Doporučuje se polostín až stín, ideálně k jižní stěně, místo chráněné před lidským ruchem, větrem a deštěm.
  • Do čmelínu se nesmí dostat mravenci. Proto někteří zkušení stavitelé doporučují umístit budku na konstrukci, jejíž stojiny budou v miskách s olejem.
  • Kolem čmelínu musí být dostatek potravy, aby měl čmelák důvod uhnízdit se. Měly by to být takové druhy, které v přírodě čmelák navštěvuje, a měly by průběžně kvést po celou sezonu. S výběrem rostlinných druhů pomůže odborná literatura, zkušení „chovatelé“ čmeláků a výrobci komerčních čmelínů a samozřejmě vlastní pozorování v přírodě.

Doporučuje se zjara rozmístit po zahradě víc „čmeláčích domečků“ s podestýlkami a počkat, až je čmeláci sami zabydlí. Odchytávat čmeláky a uměle je „deportovat“ by se mohlo setkat s literou zákona. Čmelák je živočišný druh zvláště chráněný a pro odchyt čmeláčích matek je třeba výjimky od krajského úřadu nebo správy chráněného území. Odborníci mají zkušenost, že si hmyz najde vhodně připravený úkryt sám. Že je „domeček pro šmelíky“ obydlen se pozná podle hlínou zastavěného vchodu.

Foto: pixabay.com

Související

Váš názor